Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 21.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: W naszej klasie.
Temat dnia: Nowy kolega.
Cel główny: Kształtowanie umiejętności postrzegania odmienności jako naturalnego zjawiska społecznego.
Cele operacyjne:
Uczeń:
jest tolerancyjny wobec odmienności kolegów,
potrafi dostrzec związki przyczynowo-skutkowe między wydarzeniami,
potrafi prowadzić dialog,
dodaje liczby w zakresie 20,
potrafi określić charakterystyczne cechy ludzkiej twarzy,
potrafi dostrzec emocje na ludzkiej twarzy,
potrafi liczyć pieniądze,
zna monety 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr.
potrafi posługiwać się własnym głosem, czynić go podatnym na zmiany dynamiczne.
Metody pracy:
- pogadanka,
praca z tekstem,
drama.
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel prowadzi zabawę bieżną „Wiewiórki w dziupli”
Uczniowie wypowiadają się swobodnie na temat wiewiórki, sposobu poruszania się, ulubionych pokarmów itp.
Uczniowie czytają indywidualnie fragmenty opowiadania dotyczące wyglądu Agnieszki, zachowania kolegów oraz zdarzenia, które zadecydowało o zmianie postępowania dzieci.
Uczniowie ustalają kolejność wydarzeń na podstawie ilustracji.
Uczniowie rysują portret bohaterki utworu ukazujący zmianę w jej wyglądzie.
Uczniowie przeprowadzają wywiad z kolegą, zapisują jego odpowiedzi.
Nauczyciel odpytuje uczniów z rachunku pamięciowego w zakresie 10.
Nauczyciel tłumaczy na praktycznych przykładach dodawanie liczb w zakresie drugiej dziesiątki.
Uczniowie rozwiązują samodzielnie zadanie z karty matematycznej.
Uczniowie ćwiczą liczenie pieniędzy samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.
Nauczyciel zaprasza do zabawy „Zgadnij moje imię”.
Uczniowie poznają regułę pisowni imion, ich zdrobnień oraz przezwisk wielką literą.
Uczniowie wypowiadają z różnym natężeniem głosu przysłowia i zdania.
Uczniowie wykonują wizytówkę dla nowego kolegi. Układają i zapisują zdania o sobie.
Uczniowie odgrywają scenki dramowe.
Podsumowanie dnia i samoocena.
Pożegnanie.