Scenariusz zajęć przedszkolnych

Data: 21.11.2008

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman

Grupa: „Biedronki” (czterolatki)

Blok tematyczny: Ludzie listy piszą.

Temat zajęć: Jestem listonoszem

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Formy pracy:

Metody pracy:

Środki dydaktyczne:


Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie wierszem:

„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.

  1. Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela:

„Listonosz” H. Świerszczyńskiej

Jestem sobie pan listonosz

Niosę torbę przepełniona.

W niej liścików wiele mam

Jeden liścik Zosi dam.

Czy tu mieszka Zosia ta co kokardę biała ma?

Nie tu mieszka Wacek zuch, a z nim braci jego dwóch.

Czy tu mieszka Zosia ta co kokardę biała ma

Nie tu mieszka dziadzio Roch ,co gołąbkom sypie groch.

  1. „Jestem listonoszem”. Nauczyciel pokazuje dzieciom torbę, którą ze sobą przyniósł. Pokazuje jej zawartość. Każde dziecko wybiera sobie kopertę, na której namalowany jest obrazek. Dzieci rozglądają się po sali, szukając przedmiotów z takimi samymi obrazkami. Nauczyciel zaznacza że obrazek to odpowiednik adresu. Wszyscy zamieniają się w listonoszy i razem z nauczycielem chodzą po sali próbując dostarczyć swój list na wybrane miejsce.

  1. „Przygoda listonosza” - zabawa ruchowa. Nauczyciel opowiada dzieciom opowiadanie o listonoszu i Burku.

  1. „Praca listonosza” - dzieci wraz z nauczycielem wybierają z podanych przedmiotów te, które są niezbędne do pracy listonosza. Przy stolikach zaznaczają je pętlą i kolorują kredkami.

  1. Pożegnanie wierszem:

„Wszyscy są? Żegnam Was, bo zakończyć już czas. Idę ja, idziesz Ty, raz, dwa, trzy.”