Konspekt lekcji historii dla klasy pierwszej gimnazjum
opracowanie konspektu: mgr Marta Dzik
KONIEC ŚWIATA STAROŻYTNEGO
Cele operacyjne lekcji:
a) Uczeń zna:
-daty: 395r., 476r.,
-postacie: Trajan, Hadrian, Odoaker, Romulus Augustulus,
-nazwy plemion najeżdżających terytorium cesarstwa rzymskiego.
b) Uczeń rozumie:
-przyczyny i skutki rozpadu imperium rzymskiego,
-złożoność przyczyn upadku cesarstwa zachodniorzymskiego,
-przyjęte znaczenie daty: 476 r.
c) Uczeń potrafi:
-wyjaśnić przyczyny upadku cesarstwa zachodniorzymskiego,
-pokazać na mapie linię podziału imperium na wschodnie i zachodnie,
-wyjaśnić, w jaki sposób barbarzyńcy przyczynili się do upadku cesarstwa.
Metody nauczania:
-praca z podręcznikiem,
-dyskusja piramidowa,
-praca z mapą.
Środki dydaktyczne:
-Polacka K., Musiał D., Roszak S., Przez wieki. Podręcznik do historii 1.
-mapa ścienna „Starożytny Rzym”
-atlasy,
-szary papier, mazaki.
Przebieg lekcji:
FAZA WPROWADZAJĄCA
1.Czynności organizacyjne.
2.Przypomnienie form ustrojowych Rzymu oraz sukcesów i niepowodzeń epoki cesarstwa.
FAZA REALIZACYJNA
1.Nauczyciel wyjaśnia uczniom czego będzie dotyczył temat lekcji.
2.Nauczyciel prosi uczniów, by metodą dyskusji piramidowej opracowali na podstawie tekstu podręcznika przyczyny upadku cesarstwa rzymskiego:
-uczniowie najpierw w parach pracują nad tym problemem, wypisując przyczyny
upadku na kartkach,
-łączą się w czwórki- ustalają wspólne stanowisko i zapisują na kartkach,
-łączą się w ósemki- ustalają wspólne stanowisko itp.
3. Gdy w klasie powstaną dwie grupy, każda wypisuje przyczyny upadku na szarym papierze i prezentuje na głos .Grupy dyskutują, negocjują i uzgadniają wspólną listę przyczyn upadku cesarstwa, a jeden z uczniów zapisuje ją na tablicy. Każda z przyczyn analizowana jest dokładnie, a nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów. Przy omawianiu podziału cesarstwa i najazdów plemion barbarzyńskich uczniowie posługując się mapkami z podręcznika i atlasu oraz mapą ścienną wskazują linię podziału cesarstwa, odczytują nazwy plemion barbarzyńskich i określają kierunki ich wędrówki.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Zapisanie w zeszytach przyczyn upadku cesarstwa rzymskiego.
Wysunięcie wniosku, że upadek cesarstwa rzymskiego nie był spowodowany jednostkowym wydarzeniem, czy kataklizmem, lecz powolnym procesem przemian wewnętrznych, a także najazdem obcych plemion.
Ocena uczniów.
Do opracowania konspektu wykorzystano:
- Polacka K., Musiał D., Roszak S., Przez wieki. Podręcznik do historii 1.
Wydawnictwo M.Rożak Gdańsk 2002
- Milewski K., Janicka I., Chabor K., Węgiel J., Książka Nauczyciela.
Wydawnictwo M.Rożak Gdańsk 2003