Rzozów 03.03.2010
Scenariusz zajęć profilaktycznych dla klasy II „Dbam o zdrowie”
Temat: Odpowiedzialność - co mogę zrobić by być silnym i zdrowym? Dbamy o zdrowie
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
- wymienia codzienne czynności związane z dbaniem o zdrowie,
- potrafi wypowiedzieć się na temat, „ co oznacza zdrowo żyć”?
- poznaje zasady zdrowego żywienia i codziennej higieny osobistej
- wyróżnia pozytywne i negatywne oddziaływania człowieka w stosunku do własnego zdrowia
- potrafi zaapelować do kolegów o prowadzenie zdrowego trybu życia
Cel zajęć:
- zwrócenie uwagi na to, co mogę zrobić by być silnym i zdrowym
- zastanowienie się nad zdrowym sposobem życia
Metody pracy: praca w grupach kilkuosobowych, praca indywidualna, zabawa ruchowa
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, kartki, długopisy, encyklopedia zdrowia, dokończ zdanie
Przebieg zajęć:
1.Powitanie zaproszonych gości i dzieci.(ok.2 minuty)Podział na 3 barwne grupy.
2. Zaproszenie do obejrzenia prezentacji multimedialnej nt. dbam o zdrowie jestem za nie odpowiedzialny. Przytoczenie przez nauczyciela eksperymentu żywieniowego.(ok.8minut)
3. Opowiadanie. Nauczyciel czyta dzieci, kiedy usłyszą niewłaściwe zachowanie, nieodpowiedzialne niesłużące ich zdrowiu, podnoszą do góry rękę i wyjaśniają, co było niewłaściwego, nieodpowiedzialne w zachowaniu bohaterów.(ok.6minut)
Przykład opowiadania:
a) Była bardzo późna pora Klaudia siedziała w fotelu i oglądała film w telewizji. Chciało jej się spać, ale postanowiła obejrzeć jeszcze jeden film.
b) Zbyszek lubi smak lekarstwa, które lekarz dał mu na kaszel. Już był zdrowy, ale otworzył szafkę z lekarstwami i sięgną po butelkę, aby się trochę napić.
c) Był mroźny poranek. Rafał spojrzał przez okno i zobaczył, jak jego koledzy bawią się na ślizgawce. Szybko chwycił kurtkę i wybiegł z domu. Szalik i czapka zostały na wieszaku.
d) Mama przygotowała Krzysiowi śniadanie. Przed wyjściem do szkoły Krzyś bawił się z psem. Nagle spojrzał na zegarek, chwycił tornister i wybiegł do szkoły bez śniadania.
e) Twój przyjaciel jest przeziębiony, dzwoni i prosi cię być przyszedł się z nim pobawić. Czy poszedłbyś? Co zdecyduje o twoim wyborze?
f) Kiedy Kasie bolała głowa mama dała jej aspirynę. Kasię boli głowa, a mamy nie ma w domu. Czy powinna zażyć lekarstwo?
Przerywnik-zabawa ruchowa-2 minuty „Sałatka warzywna…”(marchew wit.A, seler wit.E, papryka wit.C)
4. Praca w grupach.
Uczniowie pracują w trzech grupach: żółtej, pomarańczowej, zielonej. Przydzielenie zadań każdej grupie. Zadaniem grup jest przedstawienie hasła apelującego, reklamy dotyczącej swojego hasła nt. odżywiania, sportu i czystości. Celem grupy jest przekonanie reszty klasy o prowadzeniu zdrowego trybu życia.
- grupa 1 - hasło „odżywianie” Gr.1Co należy zrobić od rana do południa by być zdrowym?(co powinno się zjeść na pierwsze i drugie śniadanie, jakie czynności higieniczne wykonać, jak w szkole dbać o zdrowie i dobre samopoczucie? -Wietrzenie sal, mleko, warzywa, owoce)
- grupa 2 - hasło „sport” Gr. 2 Co należy robić w czasie obiadu i popołudniem po szkole by być zdrowym?(Co należy zjeść na obiad, jak odpocząć po szkole? Jak spędzić dobrze czas wolny by odpocząć, jak długo można grać na komputerze? Obowiązki domowe, ruch, zabawa,1-godzina na powietrzu)
- grupa 3 - hasło „higiena” Gr.3 Jak należy dbać o zdrowie wieczorem?(Czynności higieniczne przed snem, kolacja-różnorodność jedzenia, ok.godz.20 -21 położenie się do łóżka- sen 9-11 godzinny)(10minut)
5.Przedstawienie pracy grup. Po zaprezentowaniu odpowiedzi przez grupę, nauczyciel przeprowadza krótką pogadankę na temat haseł przewodnich każdej grupy.(ok.10-15 minut)
6.Ewaluacja. Dokończ zdanie: Dbam o zdrowie……………(ok.2minuty)
Przygotowała: I.Czernachowska