Konspekt zajęć zintegrowanych zrealizowany w klasie integracyjnej drugiej.
Data dodania: 2006-05-12 09:01:06
Konspekt zajęć zintegrowanych zrealizowany w klasie integracyjnej drugiej, dotyczący kręgu tematycznego "Podmuchy wiosny". W konspekcie podkreślona została praca pedagoga specjalnego pracującego z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Konspekt zajęć zintegrowanych w integracyjnej klasie II
Krąg tematyczny: Jesienna szaruga
Temat zajęć: Czekamy na wiosnę. Podmuchy wiosny. Przedwiośnie - zmiany zachodzące w przyrodzie.
Treści działań edukacyjnych:
Rozmowa na temat daty kalendarzowej wiosny oraz pierwszych oznak wiosny. Rozwiązywanie zagadek o kwiatach i ptakach wiosennych.. Łączenie kwiata z odpowiednim liściem. Śpiewanie piosenki „Marzec czarodziej”. Słuchanie wiersza J. Brzechwy pt. „Wiosna”, czytanego przez nauczyciela. Wyszukiwanie w tekście rzeczowników, czasowników i przymiotników. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Wykonanie kompozycji „kwiaty z bibuły”.
Cele / Uczeń:
wie kiedy zaczyna się wiosna
zna pierwsze oznaki wiosny
umie rozwiązać zagadki o kwiatach
rozpoznaje poszczególne kwiaty.
uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela
wyróżnia w tekście rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki
dodaje i odejmuje w zakresie 100 stosując pełne dziesiątki
śpiewa poznaną piosenkę
potrafi wykonac kwiaty z bibuły
Metody:
podająca: rozmowa, pogadanka
eksponująca: pokaz
praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe, zabawa dramowa
Formy: praca indywidualna, zróżnicowana, w grupach
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęć.
Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć - pogadanka przeprowadzona przez nauczyciela w oparciu o tekst „Wiosna”.
Rozwiązywanie zagadek. Odszukanie rozwiązań na tablicy - wskazanie planszy kwiatka, nazwanie kwiata;. Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żabki przybył aż Afryki.(bocian)
Gniazdko z błota lepi, pod dachu okapem. Przylatuje wiosną, aby uciec z latem.(jaskółka)
Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewa jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci - to
jest............ .(skowronek)
Jeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ni w ogrodzie, a on przebił śnieg i zakwitł białym
rankiem. (przebiśnieg)
Młody góral w górach, chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.(krokus)
W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „ sanki”, a te kwiatki kwitną w marcu, w mroźne
ranki.(sasanki)
Rozpoznawanie kwiatów. Praca indywidualna pod kierunkiem pedagoga.
Nazwij kwiaty przedstawione na obrazkach.
Zwróc uwagę na ich kolor i kształt płatków.
Wykonaj kartę pracy „wiosenne kwiaty”.
Śpiewanie piosenki „Marzec czarodziej”.
Słuchanie wiersza „Wiosna” czytanego przez pedagoga. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
Jakie ptaki można spotkac w wierszu j. Brzechwy? Odszukaj nazwy ptaków i odczytaj je.
Jakie nazwy kolorów występują w wierszu? Odszukaj nazwy kolorów i odczytaj je.
Kto pomagał wiośnie w porządkach? Odszukaj w wierszu pomocników i odczytaj ich.
Odszukaj nazwy czynności i odczytaj je.
Wyszukiwanie w wierszu: rzeczowników, czasowników i przymiotników.
Przypomnienie, co to jest rzeczownik, czasownik, przymiotnik.
Praca pod kierunkiem pedagoga.
Co to jest rzeczownik?
Uczeń podaje definicję rzeczownika i samodzielnie wyszukuje go w tekście.
Uczeń wyszukuje rzeczownik wśród podanych wyrazów i wiesza go na tablicy.
Co to jest czasownik?
Uczeń podaje definicję czasownika i samodzielnie wyszukuje go w tekście wiersza.
Uczennica wyszukuje czasownik wśród podanych wyrazów i wiesza go na tablicy.
Co to jest przymiotnik?
Uczeń podaje definicję przymiotnika i samodzielnie wyszukuje go w tekście.
Uczennica wyszukuje przymiotnik wśród podanych wyrazów i wiesza go na tablicy.
Odczytanie wyrazów zgromadzonych na tablicy.
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela:
Co to jest rzeczownik?
Co to jest czasownik?
Co to jest przymiotnik?
Uczniowie podają przykłady rzeczowników, przymiotników i czasowników.
Wybrani uczniowie odszukują rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki wśród podanych wyrazów i wieszają je na tablicy.
Odczytanie wyrazów zgromadzonych na tablicy.
Uzupełnianie tabelki.
rzeczownik |
czasownik |
przymiotnik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Uczniowie wpisują we właściwe miejsca tabeli zgromadzone na tablicy rzeczowniki, czasowniki i przymiotnik
Zabawa „Zwierzęta budzą się z zimowego snu”.
Dzieci przy cichej muzyce poruszają się po klasie naśladując odgłosy zwierząt, które budzą się na wiosnę. Gdy muzyka cichnie, pedagog mówi dwuwiersz: Szumi park, szumi las
Wymień zwierzęta, które znasz.
Uczniowie wymieniają nazwy znanych zwierząt.
Wykonanie kompozycji „kwiaty z bibuły”.
Odrysowywanie szablonu - praca w parach. Odrysuj płatki kwiatów według wzoru.
Dokończenie zdań: Wiosenne kwiaty ..................... .
Sklejanie środka kwiatu z płatkami.
Przyklejanie kwatu do łodygi.
Zorganizowanie wystawki.
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.
Wykonaj kartę pracy „Wiosenne kwiaty”.
Pokoloruj na brązowo pola, na których odczytasz przymiotniki.
Podsumowanie zajęć.