Scenariusz 1.

Temat: Jem warzywa i owoce.

Cele główne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody: rozmowa kierowana, pokaz ,praktyczne działanie , drama ,,burza mózgów”.

Formy pracy: indywidualna , grupowa.

Środki dydaktyczne: naturalne okazy warzyw i owoców, krzyżówki, zagadki, rozsypanka wyrazowa, sztućce.

Przebieg zajeć:

  1. Zabawa w rozpoznawanie warzyw i owoców dotykiem.

  2. Oglądanie warzyw i owoców, rozpoznawanie swoich ulubionych, przedstawianie ich kolegom w postaci wymyślonych zagadek.

  3. Wyróżnianie części jadalnych warzyw.

  4. Rozmowa na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz higienie ich spożywania.Wyjaśnienie pojęcia witaminy i ich roli dla zdrowia.

  5. Ustalenie odpowiedzi na pytania:

  • Dzieci siedzą w kole i kończą rozpoczęte zdania:

    1. Scenka dramowa - wcielenie się w wybrany owoc lub warzywoi prezentacja z zachęceniem do spożycia.

    2. Rozwiązanie krzyżówek z hasłami: owoce,warzywa.

    3. Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej:

    1. Demonstrowanie sposobu ścierania warzyw i owoców na tarce.

    2. Wykonanie w grupach surówek z warzyw i owoców-degustacja.

    3. Nakrywanie do stołu, układanie sztućców, zaproszenie do częstowania.

    4. Podsumowanie zajęć:

    Krzyżówka 1


    Krzyżówka 2

    Krzyżówka 1:

    1.Twardy do zgryzienia.

    2.Następuje po środzie.

    3.Siostra mamy.

    4.Latem mocno grzeje.

    5.Lepimy z niego bałwana.

    Krzyżówka 2:

    1.Najpiękniejsza pora roku.

    2.Głowa pusta to …………

    3.Koń w paski.

    4.Chwast trudny do wytępienia.

    5.Owoc podobny do maliny.

    6.Porusza się wolno ma twardą skorupę.

    7.Zaczyna się w grudniu.

    - 1 -