SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNYCH DLA DZIECI 5- LETNICH
Z ELEMENTAMI PROGRAMU WCZESNEJ NAUKI CZYTANIA J.CIESZYŃSKIEJ,
Zajęcia koleżeńskie - 02.04.2008
Temat WYS-PA.
Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności czytania metodą sylabowa
Doskonalenie umiejętności współpracy z rówieśnikami
Kształtowanie umiejętności wywiązywania się z podjętych zadań
Rozwijanie umiejętności samodzielnego działania dziecka
Doskonalenie podstawowych procesów poznawczych tj. Percepcja słuchowa, wzrokowa pamięć słuchowa i wzrokowa oraz koncentracja uwagi, myślenie
Cele szczegółowe:
Dzieci:
Dzielą wyrazy na sylaby, określają ilość sylab w wyrazie. ( obszar pomarańczowy - (Program Edukacji Przedszkolnej „Świat Przedszkolaka - JUKA 2000r.)
Odczytują sylaby: PA, PU,PI, PE, PO,PY,MI,MO,MU,ME,MY, MA
( obszar pomarańczowy )
Tworzą wyrazy przez połączenie sylab
(o. pomarańczowy)
Współdziałają z rówieśnikami podczas wykonywanych zadań
(o. fioletowy)
Rozpoznają zapis cyfry
(o. pomarańczowy)
Doskonalą umiejętności komunikowania trudności
( o. żółty)
Opisują wartości tkwiące w przyrodzie
(o. zielony)
Elementy kinezjologii edukacyjnej
Metody: ( wg Kwiatkowskiej)
Czynne- samodzielnych doświadczeń, kierowane własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
Słowne- objaśnienia, instrukcje
Percepcyjne-obserwacji i pokazu, przykładu osobistego nauczyciela
Formy pracy:
Z całą grupą
Praca indywidualna
Praca zespołowa
Środki dydaktyczne:
Arkusze z leniwą ósemką, , rozsypana sylabowa -rybki, zdjęcia zwierząt żyjących na wyspie -dzielenie na sylaby, cyfry kartoniki z cyframi, 8 dużych muszli z cyframi , płyta z muzyką.- odgłosy wody płynącej , orientalne dźwięki, karty pracy, elipsa, 4 gazety, worek czarodziejski, koperty z puzzlami dla zespołów ,
PRZEBIEG SYTUACJI EDUKACYJNYCH
WSTĘP
a)Odczytanie przez dzieci napisu na kartonie WYS-PA
b)Ruchy jednostronne i naprzemienne rąk i nóg- ćwiczenia koordynacji ruchowej w zakresie dużej motoryki oraz integracji półkul mózgowych- objaśnienie, że jest to rozgrzewka przed wyprawą TRATWĄ NA WYSPĘ
c)Kreślenie kciukiem na papierze leniwych ósemek ( od środka w lewo do góry, najpierw jedną ręką, potem drugą, a następnie obiema)- ćwiczenie rozwijające ruch gałki ocznej oraz koordynację ręka-oko i oko-ręka - (praca w zespołach)
ZADANIA EDUKACYJNE:
Polecenia kierowane przez nauczyciela do dzieci:
Podzielcie wyrazy na sylaby, najpierw podając nazwę obrazka. Przeliczcie ile jest sylab w danym wyrazie. Dobierzcie do obrazka odpowiedni kartonik z odpowiednią cyfrą - ( praca zespołowa) - ćwiczenie słuchu fonematycznego, poprzez wyróżnienie sylab w wyrazach. ( KOD W, R - 1, 4,5)
Odszukajcie taką samą sylabę jaką pokazuje na tablicy wśród rybek wyłowionych przez was ( KOD W, E, R- 1, 6)
Połączcie się w pary i odczytajcie swoje sylaby razem łącząc je w całość
(KOD W, E, R, 2, 6 4)
Odczytaj zapis cyfry (KOD W, R, -5 )
Ułóż puzzle w zespole i odczytaj sylabę powstałą ( KOD W, E ,R -1, 2 , 3 ,4 )
KARTY PRACY INDYWIDUALNEJ: ( praca przy stolikach)
Narysuj tyle darów morza ile wskazuje cyfra (KOD R ,W, E - ,5,6,7)
Pokoloruj rybki z sylaba PU kredką niebieską oraz sylaba MA żółtą kredką . Policz ilość rybek danej sylaby i kropkami oznacz w kwadratach
(KOD W,E, R, 2,5,,6,7)
III. PODSUMOWANIE- sposoby rozliczania się przez dzieci z zadań edukacyjnych.
Samoocena: każde dziecko jeżeli wykonało zadanie, przyczepia spinacz na ,,buźce'' ze swoim imieniem. Każde zadanie edukacyjne jest oznaczone innym kolorem spinacza.
Kolejność zadań dziecko ma prawo wybrać samo oraz wykonywać je w ciągu całego dnia we współpracy z druga nauczycielką - wynika to z założeń realizowanej innowacji pedagogicznej.
Opracowanie i przeprowadzenie: Wioletta Rola