referat zasady

CZAS GRY

Czas gry dla mężczyzn i kobiet powyżej 18 lat wynosi 2 x 30 minut. Czas gry dla młodszych juniorek i juniorów oraz młodziczek i młodzików wynosi 2 x 25 minut. Dla wszystkich grup wiekowych czas przerwy w spotkaniach jest jednakowy i wynosi 10 minut.

Uwaga: Czas gry w zależności od regulaminu turnieju może być skrócony.

Grę rozpoczyna się na gwizdek (sygnał) sędziego z pola z równoczesnym włączeniem zegarów (stoperów), natomiast kończy się na gwizdek (sygnał) sędziego mierzącego czas.

Po przerwie następuje zmiana stron boiska.

Sędziowie główni sami decydując przerwaniu gry i jej wznowieniu.

Jeżeli spotkanie zakończy się wynikiem remisowym, a zachodzi konieczność gry aż do rozstrzygnięcia - sędziowie zarządzają dogrywkę, a kapitanowie drużyn po pięciominutowej przerwie dokonują ponownego losowania stron boiska.

Jeżeli po takiej dogrywce nie rozstrzygnięto spotkania, po pięciominutowej przerwie i ponownym losowaniu stron boiska, następuje druga dogrywka 2x5 minut (zmiana stron boiska następuje bez przerwy).

Jeżeli i tym razem nie nastąpiło rozstrzygnięcie spotkania, należy postępować zgodnie z regulaminem dotyczącym danych rozgrywek.

RODZAJE RZUTÓW

1. rzut rozpoczynający grę

Grę rozpoczyna drużyna, która w wyniku losowania wybrała piłkę, lub gdy drużyna przeciwna wygrała losowanie i wybrała stronę boiska.

Grę w drugiej połowie spotkania wznawia drużyna przeciwna. Przy dogrywkach należy ponownie losować strony boiska oraz rozpoczęcie gry.

Po zdobyciu bramki, grę rozpoczyna drużyna, która ją utraciła.

Rozpoczęcie gry następuje w środku boiska po sygnale (gwizdku) sędziego głównego.

1. rzut z za linii bocznej

Rzut zza linii bocznej zarządza się w sytuacji kiedy piłka przekroczy całym obwodem linię boczną lub gdy zawodnik z pola drużyny broniącej jako ostatni dotknie piłki przed jej przekroczeniem linii końcowej.

Rzut zza linii bocznej wykonuje się z miejsca, w którym piłka przekroczyła linię boczną lub z końca linii bocznej po tej stronie bramki, po której piłka przekroczyła linię końcową.

Zawodnik wykonujący rzut zza linii bocznej musi stać jedną stopą na linii bocznej dopóki piłka nie opuści dłoni wykonującego rzut. Przed wykonaniem rzutu zza linii bocznej, zawodnikowi wykonującemu ten rzut nie wolno piłki położyć i z powrotem podnieść oraz zakozłować. Piłkę położoną może podnieść i kozłować każdy inny zawodnik.

W czasie wykonania rzutu zza linii bocznej, zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się w odległości co najmniej 3 m od zawodnika wykonującego rzut. Natomiast w każdym przypadku mogą ustawić się przy linii pola bramkowego nawet wówczas, kiedy odległość jest mniejsza od 3 m.

1. rzut od bramki

Rzut od bramki zarządza się jeżeli piłka przekroczy linię końcową

Piłka, która w czasie gry znajduje się w polu bramkowym, musi zostać zagrana przez bramkarza w kierunku pola gry.

Rzut od bramki wykonuje bramkarz z pola bramkowego, bez gwizdka (sygnału) sędziego, przez linię pola bramkowego

1. rzut wolny

Rzut wolny wykonuje się bez gwizdka (sygnału), z miejsca, w którym nastąpiło przerwanie gry w wyniku naruszenia przepisów.

Podczas wykonywania rzutu wolnego zawodnicy drużyny atakującej nie mogą przekraczać ani dotykać linii rzutów wolnych.

Podczas wykonywania rzutu wolnego zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się 3 m od zawodnika wykonującego rzut. Podczas wykonywania rzutu wolnego sprzed linii rzutów wolnych zawodnicy drużyny broniącej muszą ustawiać się przed linią pola bramkowego.

1. rzut karny

Rzut karny winien być wykonany w kierunku bramki w ciągu 3 sek. i po gwizdku (sygnale) sędziego z pola gry.

Zawodnikowi wykonującemu rzut karny nie wolno ani dotykać ani przekraczać linii rzutów wolnych tak długo, dopóki nie opuści piłka jego rąk.

Podczas wykonywania rzutu karnego żaden zawodnik, poza wykonującym rzut, nie może znajdować się między linią pola bramkowego, a linią rzutów wolnych.

1. rzut sędziowski

Rzut sędziowski zarządza się:

a) gdy zawodnicy obu zespołów popełnią na boisku równorzędny błąd,

b) gdy piłka dotknie sufitu lub urządzeń nad polem gry,

c) gdy gra została przerwana bez przekroczeń przepisów, a żadna z drużyn nie była w posiadaniu piłki,

d) jeżeli pierwsza lub druga połowa spotkania została zakończona za wcześnie, a zawodnicy opuścili już boisko. W tym przypadku rzut sędziowski należy wykonać na środku boiska na sygnał gwizdkiem sędziego.

KARY

Wśród kar rozróżnia się kilka ich rodzaj zależności od przewinienia. Najlżejsze są upomnienia. Mogą być one udzielone za nieprawidłowe i groźne oddziaływanie na przeciwnika, nieprawidłowe zachowanie podczas wznowienia gry przez przeciwnika, niesportowe zachowanie. Wykluczenie zawodnika na czas 2minut ma miejsce gdy wystąpi błąd podczas zmiany zawodników, powtarzające się faule lub niesportowe zachowanie na przeciwniku, wielokrotne próby przeszkodzenia we wznowieniu gry. Najwyższa karą jest dyskwalifikacja. Eliminuje ona zawodnika z dalszej gry. Następuje ona w momencie pojawienia się na boisku zawodnika nieuprawnionego do gry, gdy zawodnik popełni bardzo groźny faul na przeciwniku, za poważne niesportowe zachowanie zawodnika i działacza, również poza boiskiem, za zaatakowanie działacza. Dyskwalifikacja następuję automatycznie, gdy zawodnik otrzyma trzecie wykluczenie.