konspekt - perla, konspekty - szkoła podstawowa, klasy 4,5,6, konspekty


Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 9 i 12.03.2012r. w kl. 4 a ( 2 jednostki lekcyjne)

Temat lekcji : Jakie postępowanie jest doceniane? - „Perła jaśniejąca w nocy” M. Künstlera.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji

Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z formą wypowiedzi pisemnej jaką jest baśń oraz jej cechami.

Cele operacyjne:

poziom wiadomości :

  1. Uczeń wie, co to jest plan wydarzeń.

  2. Uczeń wie, co to jest uosobienie.

  3. Uczeń wie, jakie są cechy baśni.

poziom umiejętności :

  1. Uczeń potrafi ułożyć plan wydarzeń.

  2. Uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem tekst literacki.

  3. Uczeń dostrzega w utworze motywy fantastyczne.

  4. Uczeń potrafi wyjaśnić różnicę między dobrem i złem na podstawie postępowania bohaterów utworu.

  5. Uczeń nazywa cechy charakteru bohaterów.

  6. Uczeń umie projektować mapę skojarzeń na dany temat.

poziom postaw:

  1. Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

  2. Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.

  3. Aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych.

Metody kształcenia:

  1. Metody asymilacji wiedzy :

- pogadanka wstępna.

  1. Metody praktyczne:

- metoda ćwiczebna,

- drama , mapa skojarzeń.

  1. Metody problemowe:

- „burza mózgów”

Formy organizacji pracy:

  1. Praca w grupie.

  2. Praca indywidualna z tekstem literackim

  3. Praca zbiorowa.

Środki i materiały dydaktyczne:

  1. Podręcznik : „Perła jaśniejąca w nocy” M. Künstler

  2. Kartki z prawidłowymi i nieprawidłowymi cechami baśni.

  3. Kartki formatu A4.

  4. Małe karteczki.

Bibliografia:

Metodyczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej , Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna:

  1. Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.

  2. Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.

Budowa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

Wprowadzenie

  1. Czynności porządkowe - powitanie, sprawdzenie obecności, sprawdzenie zadania domowego.

  2. Polecenie, aby uczniowie otworzyli podręczniki na str. 166 i zapisanie tematu lekcji :

Jakie postępowanie jest doceniane? - „Perła jaśniejąca w nocy” M. Künstlera.

5 minut

3 minuty

(notatka)

Opracowanie

  1. Nauczycielka czyta treść baśni.

  2. Uczniowie w parach układają plan wydarzeń baśni.

  3. Kilku ochotników odczytuje efekty pracy.

  4. Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Pierwsza grupa odszukuje w tekście fantastyczne przedmioty, druga - fantastyczne postaci, trzecia - fantastyczne miejsca, czwarta - fantastyczne zdarzenia.

  5. Efekty pracy zapisujemy na tablicy oraz do zeszytu w postaci mapy skojarzeń:

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

  1. Uczniowie uzasadniają, że w utworze występuje uosobienie - przyroda ma cechy ludzkie : mówiące zwierzęta pełniące określone funkcje na dworze Króla Smoków Wschodniego Morza.

  2. Nauczyciel dzieli klasę na grupy - w każdej z grup ma się znaleźć lider, lektor, sprawozdawca, sekretarz oraz członek. Zespoły otrzymują kilka karteczek, na których wypisują cechy braci. Przeciwstawiają cechy dobre złym (zapis na tablicy i do zeszytu) :

Jaki jest :

Młodszy Ma i Starszy Ma

0x08 graphic
0x08 graphic

dobry zły

odważny tchórzliwy

uczciwy nieuczciwy

skromny chciwy

pomocny egoistyczny

Określenia przeciwstawne nazywamy antonimami.

Uczniowie podają przykłady innych baśni, w których również istnieją przeciwstawni bracia lub siostry (Kopciuszek).

  1. Jaki jest morał tej baśni? (Nieuczciwość i chciwość nie popłaca, zawsze warto pomagać innym, bo takie postępowanie jest zawsze nagradzane, a egoizm karany.)

  2. Zapisanie definicji baśni do zeszytu :

Baśń to fantastyczny utwór niewielkich rozmiarów. Występują w niej nieprawdopodobne postacie, przedmioty, zdarzenia. Przyroda w baśni ma często cechy ludzkie. Bohaterowie zestawieni są w pary o przeciwstawnych charakterach i odmiennych losach. Czas i miejsce akcji są nieokreślone. Baśń ma szczęśliwe zakończenie - dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

  1. Uczniowie wracają na swoje miejsca i każdy losuje z pudełka jedną karteczkę z cechami, które są albo nie są właściwe dla baśni. Uczeń ma sam stwierdzić czy twierdzenie, które wylosował jest prawdziwe czy nie. Jeżeli jest prawdziwe to wszyscy wpisują je do zeszytu.

Dobro zostaje ukarane.

Zło zostaje ukarane.

Dobro zwycięża.

Zło zwycięża.

Szczęśliwe zakończenie.

Nieszczęśliwe zakończenie.

Przyroda ma często cechy ludzkie.

Fantastyczny utwór obszernych rozmiarów.

Fantastyczny utwór niewielkich rozmiarów.

Nieprawdopodobne przedmioty, postacie, zdarzenia.

Czas i miejsce akcji są nieokreślone.

Czas i miejsce akcji są dokładnie określone.

Bohaterowie zestawieni są w pary o przeciwstawnych charakterach.

Często główny bohater/bohaterka jest sierotą.

Występują w niej zaklęcia, magia.

Brak w niej niezwykłości, wszystko jest rzeczywiste.

Jest to na przykład „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Opowieści z Narnii”.

Jest to na przykład poradnik „ Jak uczyć się efektywnie”.

Często występuje władca/król.

16 minut

9 minut

6 minut

10 minut

5 minut

(notatka)

5 minut

10 minut

(notatka)

5 minut

6 minut

(notatka)

(notatka)

10 minut

(notatka)

(notatka)

Utrwalenie

Zadanie domowe :

Poszukam w bibliotece lub w internecie jak najwięcej przykładów baśni. Zapiszę do zeszytu ich tytuły oraz autorów.

2 minuty

1

POSTACIE

ZDARZENIA

FANTASTYKA W BAŚNI

PRZEDMIOTY

MIEJSCA


