Konspekt lekcji
Temat lekcji: Wielkie odkrycia geograficzne.
Klasa: IIIc Gim nauczanie indywidualne Marta Górna.
Data: 04.10.2011
I. Założenia metodyczne
1. Cele lekcji:
Poziom I - Wiadomości
Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:
- nazwy geograficzne: Indie, Chiny, Konstantynopol, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Hiszpania, Portugalia, Przylądek Dobrej Nadziei, Indie, San Salwador, Filipiny;
- postacie: Henryk Żeglarz, Bartłomiej Diaz, Vasco da Gama, Ferdynand Aragoński, Izabela Kastylijska, Krzysztof Kolumb, Amerigo Vespucci, Ferdynand Magellan, Juan Sebastian Elcano;
- pojęcia: Karawela, astrolabium, kompas, busola, Nowy Świat;
- fakty: Główną przyczyną odkryć geograficznych było znalezienie drogi morskiej do Indii, w XV w rozwinęła się nauka i technika;
- daty: 1488, 1492, 1494,1498, 1501-1502, 1519-1522,
Kategoria B - uczeń rozumie:
- przyczyny odkryć geograficznych.
Poziom II - Umiejętności
Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:
- wskazać kontynenty na mapie świata,
- wymienić najważniejsze przyczyny odkryć geograficznych,
- powiedzieć, czego dokonali poszczególni odkrywcy,
- wskazać na mapie linie dzielącą wpływy kolonialne Hiszpanów i Portugalczyków.
Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:
- potrafi powiedzieć, kogo uważa się za patrona floty portugalskiej,
- opisać, z czego składa się karawela,
- jak wynalazki, technicze przyczyniły się do odbywania dalekich podróży morskich.
Poziom III - Kształcone postawy i przekonania
Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:
- jak zmieniło się postrzeganie wyglądu ziemi,
2. Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Śladami przeszłości kl.2” str. 136-141;
- mapa „Wielkie odkrycia geograficzne”.
3. Metody nauczania:
- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;
- praca z mapą;
- opis;
- pogadanka.
4. Zasady nauczania:
- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;
- zasada trwałości wiedzy.
5. Forma pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Struktura i opis lekcji
Fazy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
I Wprowadzenie |
1.Czynności organizacyjne: Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2.Rekapitulacja wtórna. Nauczyciel zadaje pytania: - W jakich latach miała miejsce wojna trzynastoletnia? - Kto utworzył Związek Pruski? - Kto stał na jego czele? - Na czym polegało pospolite ruszenie? - Czym charakteryzowała się polska armia zaciężna? - Gdzie zawarto pokój kończący wojnę trzynastoletnią? - Wymień najważniejsze postanowienia II pokoju toruńskiego.
3. Wprowadzenie tematu. Od XVw. miały miejsce wielkie wyprawy morskie, które doprowadziły do odkrycia nowych lądów. Jakie to wyprawy, kto stał na ich czele i kto je organizował dowiemy się na dzisiejszej lekcji. Nauczyciel formułuje temat i zapisuje go na tablicy. Temat brzmi: „Wielkie odkrycia geograficzne”. |
Uczniowie przygotowują podręczniki, zeszyty, atlasy i przybory do lekcji.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie zapisują temat do zeszytu. |
II Rozwiniecie |
4.Nauczyciel opowiada o tym, że po upadku Konstantynopolu w 1454r i opanowaniu go przez Turków, utrudniony został handel państw Europejskich z Indiami i Chinami. Turcy pobierali wysokie opłaty za przewóz towarów. Nauczyciel prosi o wskazanie na mapie miasta Konstantynopol. Pyta, w którym wieku upadło to miasto, prosi o wskazanie na osi czasu tej daty. Aby uniezależnić się od muzułmanów zaczęto szukać drogi morskiej do Indii. To wydarzenie, było bezpośrednią przyczyną wielkich odkryć geograficznych.
5.Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu z podręcznika str.136. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Jak wyobrażano sobie kształt ziemi w średniowieczu? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi.
6. Nauczyciel pyta się uczniów jak myślą, co wpływało na coraz częstsze dalekie wyprawy morskie? W tym celu poleca przeczytanie podręcznika str. 137. Zadaje pytania: - Na jakich okrętach zaczęto pływać? - Jak rozwinęła się technika? Poleca analizę ilustracji przedstawiającej astrolabium str. 137. - Co czego służyło astrolabium? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.
7. Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Odkrycia Portugalczyków” str. 137 i analizę mapki str.140. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Kogo uważamy za patrona floty portugalskiej? - Gdzie i w którym roku dopłynął B.Diaz. Wskaż na mapie. - Kto dopłynął do Indii? - W którym roku Vasco da Gama dopłynął do Indii? - Wskaż na mapie trasę jego podróży. Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi.
8.Nauczyciel opowiada o najważniejszej wyprawie geograficznej w dziejach ludzkości - odkrycie Kolumba. Mówi, że wyprawa ta miała miejsce w 1492r. Poleca przeczytanie fragmentu „Wyprawy Krzysztofa Kolumba” str. 139 i analizę mapki str.140.. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Skąd pochodził Kolumb? - Z jakiego kraju rozpoczął swoją podróż? - Kiedy dotarł do nowego lądu? - Wskaż na mapie trasę podróży Kolumba. Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.
9. Nauczyciel mówi, początkowo uważano, że Kolumb odkrył Indie, stad rdzennych mieszkańców Ameryki nazywamy Indianami. Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Podróż dookoła świata” str. 140 i analizę mapki str. 140. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Kto dowiódł że Kolumb odkrył tzw „Nowy Świat”? - Wskaż na mapie trasę Amerigo Vespucciego. - W jakich latach trwała podróż F.Magellana? - Wskaż na mapie trasę jego podróży. - Czego dokonał F.Magellan? - Co udowodnił swoją wyprawą? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Mówi, że Magellan zginął w walce na Filipinach, jego zastępcą podczas podroży został Juan Sebastian Elcano, który dotarł powrotem do Hiszpanii.
10. Nauczyciel poleca przeczytać tekst „Traktat w Tordesillas str.141. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Kiedy zawarto ten traktat? - Czego dotyczył? - Wskaż na mapie granice podziału stref wpływu z Tordesillas. Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. |
Uczniowie słuchają.
Uczniowie odpowiadają wskazując na mapie i na osi czasu.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają i analizują.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie analizują mapę i na jej podstawie udzielają odpowiedzi.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają i analizują.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają. |
III Podsumowanie |
11. Rekapitulacja pierwotna. Nauczyciel zadaje pytania: - Wymień przyczyny wielkich odkryć geograficznych - Gdzie dopłynął B.Diaz? - W którym roku Kolumb odkrył Amerykę? - Co udowodnił A.Vespucci? - Kiedy miała miejsce wyprawa Magellana? - Czego dokonał Magellan?
12. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
13. Zadanie domowe: Nauczyciel poleca uzupełnić zadania w zeszycie ćwiczeń dotyczące tego tematu. |
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują zadanie domowe. |