kl.6 taniec WF, wychowanie fizyczne, Konspekty


Prowadzący: mgr Beata Joszko

Temat - zadanie główne: Krótkie układy choreograficzne do muzyki nowoczesnej - poszukiwanie inspiracji, równowagi i relaksu.

Klasa: 6

Ilość osób: 12 dziewcząt

Czas trwania: 45 min.

Miejsce zajęć: mała sala gimnastyczna

Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz DVD, plansza z układem kroków tańców standardowych i nowoczesnych, płyty CD, pompony, hula - hop, chustki.

Cele operacyjne w zakresie:

Układ działań

(tok lekcji)

Treść zadań

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.

Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2. Motywacja do udziału lekcji

1.Zbiórka w dwuszeregu

2.Powitanie klasy

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji

4min.

Zorganizowanie grupy

Odnotowanie nieobecnych lub niećwiczących tego dnia

CZĘŚĆ GŁÓWNA A

3. Rozgrzewka psychomotoryczna, profilaktyka.

1. Rozgrzewka do muzyki

*Ćwiczenia kształtujące

-krążenia głowy w prawo i w lewo

-krążenia ramion oburącz w przód i w tył połączone z podskokami w miejscu

-skłony tułowia: na 1 w przód, na 2 tył, na 3 w lewo i na 4 w prawo

-podskok na prawej nodze z uniesieniem lewej nogi ugiętej w kolanie połączone z wznosem rąk bokiem w górę na 1, 2, 3, 4; to samo druga noga

-ręce na biodra nogi skrzyżowane prawa stopa przed lewą, podskokiem zmiana ustawienia stóp na 1,2.

*Marsz w miejscu na 1,2,3,4

*Marsz- krok w przód na 1,2 i krok w tył na 3,4

*Marsz- krok w prawo na 1,2, i krok w lewo na 3,4

2x5

2x5

8x

16x

10x

10x

10x

10x

Met. naśladowcza-ścisła

Muzyka żywa nowoczesna np. techno

Kontrola wykonania poszczególnych ćwiczeń.

CZĘŚĆ GŁÓWNA B

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności w różnych zakresach.

I. Przypomnienie kolejności kroków w układzie nowoczesnym do muzyki ATeens „Up side down”.

1.w miejscu podskok na 1 nodze z kikiem drugą nogą, następnie odwrotnie 4x

2.krok odstawno-dostawny w prawo 4x

1 i 2 powtarzamy 4x tam i powrotem

3.krok skrzyżny w prawo i w lewo 4x

4.podskokiem obunóż w przód w tył na środek i podskokiem obrót o 90°

5.podskokiem z uniesieniem kolana w górę 4 kroki na 1,2,3,4

6.podskokiem obunóż w przód w tył na środek

7.krok odstawno-dostawny w prawo 4 kroki

8. podskokiem obunóż w przód w tył na środek

9. krok odstawno-dostawny w lewo 4 kroki

10.podskokiem obunóż w przód w tył na środek

11.pajacyk w miejscu i pajacyk z półobrotem w lewo

12.obrót w Rawo na 1,2,3,4, i to samo z powrotem razem 4x tam i z powrotem

13.podskoki obunóż w miejscu 4x

14.marsz w prawo po skosie na 1,2,3,4, i powrót to samo w lewo razem 4 długości

15.krok V z aerobiku 4x

16.krok A z aerobiku 4x

17.krokiem odstawno-dostawnym w prawo z półobrotem w lewo z półobrotem itd. po kwadracie

18.krok podstawowy walca angielskiego prawą nogą na 1,2,3 potem lewą nogą na 1,2,3

19.siad klęczny prawa ręka bokiem w górę i dół następnie lewa, potem obie

20. wyskok w górę na 6 kroków ustawienie w literę V

21.krok kankana 4x

22.krok new york z cha chy 4x

23.na 8 podskoków zmiana ustawienia w literę A

24.krok kankana 4x

25.krok cha chy z obrotem do końca utworu

II. Wykonanie dowolnego zestawienia figur w disco foksie. Ćwiczenie w parach. Przypomnienie poszczególnych figur:

-krok podstawowy

-precelek

-zmiana miejsc

-odejście

-zakręcenie na prawą rękę partnera

-tunel

-krok chodzony partnerki przed partnerem

-obrót po kole razem

III. Układ z hula -hopem, ustawienie w rozsypce przodem do nauczyciela. Doskonalenie wyczucia rytmu i estetyki ruchu.

1.marsz z kółkiem do przodu i do tyłu

2.kółko przed sobą „zamiatanie”

3.kręcenie kołem na prawej ręce

4.marsz dookoła kółka

5.przeskoki przez kółko

6.kręcenie koła na lewej ręce

7.przysiady z kółkiem

8.podskoki z kółkiem trzymanym nad głową

9.krążenia tułowia z kółkiem

10.przenoszenie kółka z prawej strony na lewą stronę przed klatką piersiową

11.kręcenie hula-hopem na pasie

2x

3.52min.

4 min.

4x

10x

30s.

2x

6x

30s.

6x

10x

2x2

10x

30s.

Każda uczennica ma w obu rękach pompony.

Metoda bezpośredniej celowości ruchu

Omówienie wykonania poszczególnych ćwiczeń.

Nauczyciel tańczy wraz z dziećmi licząc takty.

Co druga para idzie w przód reszta w tył.

Układ wykonujemy 1 raz w rozsypce następnie w kole.

Wywieszenie planszy z znanymi figurami.

Met. ruchowej ekspresji twórczej.

Dzieci samodzielnie dobierają utwory muzyczne.

Każda uczennica ma hula hop.

Met. naśladowcza ścisła.

Nauczyciel pokazuje ciąg ruchów tanecznych, które dzieci w dowolny sposób odtwarzają.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5.Uspokojenie organizmu

6.Podsumowanie lekcji

1.W leżeniu tyłem wykonywanie dowolnych ruchów rękami i nogami oraz przetaczanie w prawo i w lewo do muzyki relaksacyjnej szum morza i śpiew ptaków.

2.W parach wykonanie krótkiego dowolnego układu rumby złożonego z dowolnych znanych figur i kroków.

-krok podstawowy

-new yor

-hand to hand

-obrót pani

-obrót razem

-lasso

2.Podsumowanie dydaktyczno - wychowawcze.

3. Pożegnanie.

1min.

2min.

Met. ruchowej ekspresji twórczej.

Każda uczennica trzyma w obu rękach apaszkę.

Met. ruchowej ekspresji twórczej.

Wywieszenie spisu znanych figur i kroków. Dzieci samodzielnie dobierają muzykę.

Omówienie realizacji zadań lekcji .

Taniec jest niezastąpioną formą doskonalącą umiejętności poruszania się, usprawniającą motorykę ludzką i koordynację wzrokowo - ruchową oraz wzmacniającą kondycję mięśni posturalnych odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała.

Obok walorów fizycznych, oddziałuje również pozytywnie na psychikę uczennic. Likwiduje zahamowania, dodaje pewności siebie, daje dużo radości i dobrej zabawy.

Poza tym „siłą” zajęć tanecznych jest to, że tego typu lekcje zachęcają do aktywności ruchowej uczennice, które dotychczas nie wykazywały większego zainteresowania lekcjami wychowania fizycznego. Dlatego też zachęcam wszystkich do prowadzenia tego typu lekcji i prezentuję konspekt lekcji z tańca.

1


