0x01 graphic
Strona gotowa do druku

0x01 graphic
0x01 graphic
Konspekty lekcji: Scenariusz lekcji zdrowia w klasie II

Wysłany przez kina dnia 24-11-2007 o godz. 10:32:55

Jest to fragment konspektu realizowanego w kształceniu zintegrowanym w ramach kręgu tematycznego 'Dbamy o zdrowie swoje i innych", temat dnia "Jak dbać o zdrowie w czasie jesiennej pluchy?"

Przewidywany czas na przeprowadzenie zaplanowanych w konspekcie działań dotyczących lekcji zdrowia to około 60 minut. W tym dniu realizowana będzie również edukacja matematyczna oraz edukacja z zakresu wychowania fizycznego - ćwiczenia gimnastyczne pod hasłem „ Ćwiczymy, bo dbamy o swoje zdrowie”.

0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

Scenariusz lekcji zdrowia w klasie II - kształcenie zintegrowane

TEMAT: Kształtowanie nawyków dotyczących poprawnego czyszczenia nosa.

Miejsce realizacji : szkoła podstawowa, klasa II - kształcenie zintegrowane

Cel główny lekcji zdrowia :

Kształtowanie zdrowotnych kompetencji ucznia:

  1. Kształtowanie kompetencji aksjologicznej - przekazanie wiedzy dotyczącej znaczenia zasad prawidłowego czyszczenia nosa, wskazanie czynników zapewniających utrzymanie zdrowia własnego i innych .

  2. Kształtowanie kompetencji technologicznej - kształtowanie i utrwalanie właściwego sposobu działania i postępowania podczas czyszczenia nosa oraz w czynnościach dnia codziennego mających na celu zapewnienie zdrowia.

Ewaluacja:

Metody: Rozmowa kierowana, praca z tekstem, pokaz, zadaniowa

Formy: zbiorowa jednolita, indywidualna, grupowa

Przebieg części dnia poświęconej lekcji zdrowia

  1. Przywitanie nauczyciela z uczniami. ( uczniowie tworzą krąg, śpiewają piosenkę „ Piosenka powitanka” )

    Dzień dobry, jak się macie
    Co tam w domu , co tam w klasie
    Gdy każdy wesoło rano wstanie,
    Będzie piosenka na powitanie.

    Ref. Piosenka powitanka„ Piosenka powitanka”
    Śpiewaj ją każdego ranka
    Powitanka ta, niech ci radość da !

  2. Wprowadzenie uczniów do tematu dnia:
    Na dzisiejszej lekcji będziemy rozmawiać na temat związany z hasłem krzyżówki, dlatego, aby go poznać musicie ją rozwiązać. ( uczniowie rozwiązują krzyżówkę ) Hasło: ZDROWIE

    Rozmowa ukierunkowana:

( uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela )

  1. Zapowiedź następnego etapu zajęć.
    Za chwilę poznacie pewną historię. Zastanówcie się, podczas czytania tekstu, czy jej bohaterowie dbali o swoje zdrowie.

    Rozmowa inspirowana treścią i wydarzeniami w opowiadaniu:

Nauczyciel przedstawia uczniom fragment z pamiętnika bohatera ( uczniowie słuchają ).

     Podczas mojej tygodniowej choroby oprócz gorączki, bólu gardła i głowy najbardziej dokuczał mi mocny katar. Cały czas musiałem wydmuchiwać nos i mieć przy sobie chusteczki. Pani doktor podczas badania przypomniała mi jak należy poprawnie czyścić nos. To dzięki niej było łatwiej mi go znosić.”
Nauczyciel zadaje pytania:

( uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela )

Nauczyciel: Pani doktor przypomniała chłopcu jak należy poprawnie czyścić nos, ja też chciałabym zobaczyć jak wy czyścicie swoje noski. Wyjmijcie teraz chusteczki i każdy pokaże mi jak czyści nos podczas kataru ( dzieci prezentują sposób wydmuchiwanie nosa ).

Podsumowanie nauczyciela: Widzę, że niektórzy z was poprawnie czyszczą noski, jednak niektórzy robią to nieprawidłowo i dlatego teraz powiem wam jak należy poprawnie czyścić nos. Nosek należy czyścić ostrożnie, bo znajdują się w nim przewody nosowo - gardłowo - słuchowe, które gdy dmuchamy mocno, możemy uszkodzić. Dmuchamy ostrożnie każdą dziurkę z osobna, najpierw jedną, potem drugą, zawsze pamiętając żeby nie robić tego z całej siły tylko bardzo delikatnie ( nauczyciel demonstruje sposób poprawnego czyszczenia nosa ).

      Dmuchając możemy uszkodzić błonę bębenkową w uchu, która odpowiada za to, że słyszymy, a gdy się mocno napinamy i naprężamy podczas dmuchania, może ona pęknąć i nie będziemy słyszeć. Podczas dmuchania nosa starajmy się również nie ściskać oczu, aby nie popękały nam naczynka krwionośne w oku.Starajmy się również nie dłubać w nosie, bo można uszkodzić błonę śluzową, która się w nim znajduje, poza tym jeśli wkładamy do nosa brudne palce może dojść nawet do infekcji, czyli zakażenia. Do czyszczenia noska można używać wody morskiej, która oczyszcza, udrażnia i nawilża nosek, powodując jego oczyszczanie. Spróbujmy teraz jeszcze raz, po tym co wam powiedziałam i pokazałam, pokazać właściwy sposób czyszczenia nosa ( dzieci demonstrują, najpierw dmuchają delikatnie jedna dziurkę , potem drugą ).

  1. Przerwa śródlekcyjna ( uczniowie śpiewają i ilustrują ruchem piosenkę )
    Taki mały, taki duży może zdrowym być. Taki gruby, taki chudy może zdrowym być. Tak i ja, tak i ty możesz zdrowym być! 2x

  2. Opowiadanie historyjki obrazkowej
    Pierwszy obrazek - chłopiec chodzi po kałużach bez gumowców, pada deszcz a on nie ma kurtki z kapturem ani parasola,
    Drugi obrazek - chłopiec leży w łóżku, jest chory, kicha , ma katar i gorączkę. ( chętni uczniowie opowiadają historię chłopca )

  3. Ustalenie kolejności wydarzeń w historyjce obrazkowej

    1. Wczoraj była plucha.

    2. Chłopiec wyszedł z domu.

    3. Bawił się w kałuży i przemoczył nogi.

    4. A teraz jest chory i kicha.

    5. Leży w łóżku i pije herbatę cytrynową.

  1. Podsumowanie historii chłopca

           Nauczyciel stawia uczniom pytanie: Czy jesienna plucha musi mieć finał taki właśnie jak w przypadku obu tych historii? Jak można by było uniknąć takiego właśnie finału ? ( uczniowie odpowiadają )

  2. Podział klasy na grupy w celu ustalenia odpowiedzi na pytanie:
    JAK NALEŻY DBAĆ O ZDROWIE W CZASIE LISTOPADOWEJ PLUCHY ?
    ( uczniowie losują szablony - 4 kolory jesiennych liści - losowa przynależność do grupy, praca w grupach - ustalenie odpowiedzi na pytanie nauczyciela )

  3. Każda grupa odczytuje swoje propozycje a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Podsumowanie pracy uczniów przez nauczyciela, ukazanie ważnej roli tych propozycji dla troski o zdrowie swoje i innych.

  4. Rozwiązanie rozsypanki sylabowej
    ( uczniowie układają sylaby, łączą je w wyrazy i odczytują zdanie )
    KTO ZDROWIA NIE SZANUJE , TEN CIĄGLE CHORUJE !
    Rozmowa nauczyciela na temat powstałego zdania ( nauczyciel zadaje pytania ):