15 zajecia, scenariusze


Przedszkole Samorządowe nr 82 w Białymstoku

Cel ogólny:

Zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa na drodze.

- Cele szczegółowe (dziecko):

-rozwija sprawność fizyczną, koordynację ruchową

-orientuje się w schemacie swego ciała i przestrzeni

-poprawnie używa określeń: strona lewa, strona prawa

-umie poruszać się w ruchu ulicznym

-analizuje treść opowiadania

-poprawnie wypowiada się na forum grupy

-rozwija aparat mowy wykonując ćwiczenia artykulacyjne

-wyraża treści przekazywane w sposób niewerbalny: ruch ciała, gesty, mimika

Metody: słowne, oglądowe, czynne, aktywizujące

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: papierowe pacynki: sarna, wiewiórka, zając, ptak, lis, ślimak, bocian, wróbelek Elemelek, dwa worki, krążki plastikowe, „bilety autobusowe”, 10 papierowych kółek, 20 papierowych marchewek, odtwarzacz CD, płyta CD

Przebieg zajęć:

  1. Schodzenie się dzieci.

-„Drogo do przedszkola”- dzieci zaznaczają na rysunku drogę przebytą przez chłopca do przedszkola. W miejsca ze skrzyżowaniem ulic przyklejają naklejkę sygnalizatora świetlnego.

-dzieci stoją w kole, powtarzają tekst po prowadzącej jak najbardziej poprawnie i wyraźnie

- prowadząca zwraca uwagę, aby dzieci były wyprostowane i nie zasłaniały buzi rękoma

JAMNIK
W grząskich trzcinach i szuwarach
kroczy jamnik w szarawarach,
szarpie kłącza oczeretu
i przytracza do beretu,
ważkom pęki skrzypu wręcza,
traszkom suchych trzcin naręcza,
a gdy zmierzchać się zaczyna
z jaszczurkami sprzeczkę wszczyna,
po czym znika w oczerecie
w szarawarach i berecie....

CHRZĄSZCZ
Trzynastego, w Szczebrzeszynie
chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask Szczebrzeszynianie:
- Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza,
zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!
A chrząszcz odrzekł niezmieszany:
- Przyszedł wreszcie czas na zmiany!
Drzewiej chrząszcze w trzcinie brzmiały,
teraz będą się tarzały.

Przygotowanie do śniadania

  1. Śniadanie

  1. Zajęcia dydaktyczne:

Dzieci siedzą w kółku na dywanie, prowadząca zadaje dzieciom zagadki:

-"Stoją przy drodze, na jednej nodze, każdemu kierowcy ku przestrodze. Obrazki na nich rozmaite czyta kierowca zamiast liter"(znak drogowy).

-"Oko zwrócone w twoją stronę: czerwone, żółte lub zielone"(sygnalizator świetlny).

-"Zwierzę to ma coś wspólnego z porządkiem ruchu ulicznego"(zebra).

-"Gdy one na ulicy swój kolor zmieniają, wtedy wszyscy idą albo w miejscu stają"(światła).

-"Szarą szosą 4 koła go niosą, czerwone światło zatrzyma go łatwo"(samochód).

-"Jest przy jezdni po to, by chodzić po nim piechotą"(chodnik).

-"W białej czapce na ulicy - ważną jest osobą. Wszyscy słuchać go muszą, gdy kieruje ruchem".

-"Mogą być cztery, mogą być dwa. Ma je samochód i rower je ma"(koła).

-rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się na drodze

-prowadząca wyznacza dzieci które będą zwierzętami w przedstawieniu: sarna, wiewiórka, zająć, ptak, lis, ślimak, jeż, bocian-policjant, wróbelek Elemelek

-prowadząca czyta tekst opowiadania i tłumaczy dzieciom w których miejscach mają pokazywać i poruszać swoje pacynki

- pozostałe dzieci oglądają teatrzyk

-prowadząca czyta tekst, dzieci w odpowiednich miejscach poruszają pacynkami

-rozmowa z dziećmi na temat treści zawartych w tekście

- wypowiedzi dzieci na temat miejsca, w którym rozgrywa się historia, występujących w niej postaci i przedstawionych zdarzeń

  1. Ćwiczenia gimnastyczne kształtujące sprawność przeskakiwania obunóż przez przeszkody.

„Hop, hop-skok!

  1. Spacer i zabawy w ogrodzie.

-dzieci wychodzą na krótki spacer dookoła przedszkola, prowadząca zwraca uwagę na poprawne zachowanie się dzieci, chodzenie w parach

-dzieci bawią się na placu zabaw

  1. Podsumowanie zajęć:

-dzieci przypominają o zasadach bezpiecznego poruszania się na jezdni, nagrodzenie najgrzeczniejszych dzieci złotymi kropkami

  1. Obiad.

Dzieci jedzą obiad, zachowując dobre maniery przy stole.


