Scenariusz zajęć w grupie 6-latków
Czas trwania: 35 minut
Prowadząca: Milena Kaczmarek
Temat: Dbamy o zdrowie i higienę.
Temat do dziennika: Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami higieny ciała .
Cel ogólny:
kształtowanie właściwych nawyków higienicznych
Cele szczegółowe:
Uczeń:
potrafi uzasadnić konieczność dbania o higienę,
potrafi nazwać i opisać podstawowe przybory do higieny osobistej,
rozwiązuje zagadki słowne dotyczące przyborów higienicznych,
potrafi gestem pokazać czynności związane z dbaniem o higienę,
Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa
Metody pracy:
słowna
oglądowa
aktywnego działania
Środki dydaktyczne:
wiersz „ Kiedy rano wstaje”
obrazki przyborów do higieny (ręcznik, pasta do zębów, szczotka, mydło, grzebień)
plakietki z narysowanymi przyborami toaletowymi
zagadki
worek z przyborami toaletowymi
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia orientacyjno - porządkowe.
2. Wysłuchanie wiersza „ Kiedy rano wstaje”
Kiedy rano wstaję, do łazienki idę
kran odkręcam z ciepła wodą
i dokładnie myję… zęby, twarz i szyję.
Gdy już się ubiorę, to przyczeszę włosy,
by nie sterczał krzywo w górę -
ani jeden kosmyk.
Ręce zawsze czyste mam
o paznokcie krótkie dbam.
Czyste włosy mam i szyję
no bo się dokładnie myję.
Żeby zdrowym zawsze być
trzeba się dokładnie myć.
I pamięta każdy zuch:
w zdrowym ciele zdrowy duch!
Następnie rozmowa na temat wiersza:
- O czym jest wiersz?
- Jakie czynności są wykonywane w wierszu?
- Dlaczego dbanie o higienę jest ważne ?
3. Zabawa „ Zgaduj zgadula”
Pani zadaje dzieciom zagadki. Za każdym razem gdy dziecko zgadnie dany przedmiot Pani przywiesza obrazek na tablicy
1. Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne rączki w czyste zamieni ( mydło)
2. Czasem jest biała, siedzi w tubie, zęby nią czyścić lubię ( pasta do zębów)
3. Duży lub mały jest w każdej łazience. Kiedy skończysz mycie, wytrze Ci ręce ( ręcznik)
4. Na głowie robi porządek powinien być zawsze czysty. Choć zębów ma rządek nie chodzi do dentysty (grzebień).
5. Długa i wąska z krótkimi włoskami, wesoło pląsa pomiędzy zębami
4. zabawa dydaktyczna „ Czarodziejski worek”
-Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka układa na dywanie : mydło, ręcznik, grzebień,
lusterko, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów,
Dzieci określają do czego służą te przybory.
-Nauczycielka chowa przybory do woreczka.
Dzieci kolejno wkładają do niego rękę i na podstawie dotyku podają nazwę
przyboru, a następnie wyjmują pokazując wszystkim w celu sprawdzenia czy się
nie pomyliły.
5. Zabawa ruchowa „ Znajdź swoją parę”
Nauczycielka ma w pudełku znaczki z narysowanymi przyborami toaletowymi. Dzieci losują znaczki. Przyklejają sobie do bluzeczki. Poruszają się w rytm muzyki i muszą dobrać się parami : pasta ze szczotką, mydło i ręcznik, grzebień i lusterko,
6. Zabawa w pokazywanie :
Chętne dziecko pokazuje za pomocą gestów np.: mycie zębów - pozostałe
dzieci nazywają tę czynność.
7. Podsumowanie :
Dzieci dostają kartę pracy na której są pokazane czynności np., mycie zębów, czesanie się i przybory ( ręcznik, grzebień). Zadaniem dzieci jest dopasować przybory do czynności .