Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum
Temat lekcji : Dlaczego według Małego Księcia dorośli są dziwni i śmieszni ?
Cele operacyjne ( uczeń umie ) :
rozpoznawać bohaterów utworu na podstawie cytatów ,
charakteryzować poznane wydarzenia , łączyć je z konkretnymi postaciami ,
wskazywać w treści lektury pouczenia , odnosić je do współczesności ,
dostrzegać ich ponadczasowość ,
tworzyć listę wad współczesnego , dorosłego człowieka ,
korzystać ze słowników wyrazów obcych ,
uzasadniać ważność utworu dla rozwoju młodego człowieka
oraz jego wrażeń estetycznych .
Metody pracy : praca z tekstem lektury ,, Mały Książę ,, , drama , pogadanka z elementami
dyskusji
Formy pracy : zbiorowa jednolita , grupowa jednolita , grupowa zróżnicowana ,
indywidualna zróżnicowana - praca domowa
Pomoce dydaktyczne :lektura , słowniki wyrazów obcych , nagranie piosenki K.Sobczyk
,, Gdzie jesteś Mały Książę , gdzie ? ,, , kartki z frag. tekstów
z lektury .
Przebieg lekcji :
1.Głośne odczytanie dedykacji utworu ,, Mały Książę ,, .
Ustalenie , komu książka jest dedykowana : dorosłym czy dzieciom ?
( Książka dedykowana jest wszystkim , którzy zachowali dziecięcą wrażliwość .)
2.Rozpoznawanie : kto to powiedział ? - na podstawie cytatów .
,, Ach ! , Ach ! Oto odwiedziny wielbiciela .,, ( Próżny )
,, Skoro tak , to nakazuję ci ziewać. ,, ( Król )
,, Wstydzę się , że piję .,, ( Pijak )
,, Pięćset jeden milionów sześćset dwadzieścia dwa tysiące siedemset trzydzieści jeden ...
Jestem poważny ... Jestem precyzyjny. ,, ( Bankier )
,, Mam potworną pracę . Kiedyś miała sens . Rano gasiłem latarnię , a zapalałem ją
wieczorem. ,, ( Latarnik )
,, Kwiatów nie notujemy . Kwiaty są efemeryczne . ,, (Geograf )
3.Wyszukiwanie w słowniku wyrazów obcych znaczenia słowa efemeryczny
( krótkotrwały , ulotny , przemijający ) - praca w grupach dwuosobowych .
4. Uczniowie przyporządkowują każdej postaci ( mieszkańcowi planety ) krótką
charakterystykę (frag.lektury) . Każda grupa otrzymuje jedną kartkę oznaczoną
czerwonym znaczkiem . Charakterystykę z tej kartki należy ustnie rozwinąć ,
odnieść do współczesności - praca w grupach czteroosobowych .
5.W czasie wypowiedzi uczniów nauczyciel zapisuje najważniejsze stwierdzenia na tablicy
w formie krótkiej notatki :
Król - chęć władzy
Próżny - egoizm , próżność
Pijak - uzależnienia
Bankier - chciwość , żądza bogactwa
Latarnik - bezmyślna praca , pracoholizm
Geograf - ,, miłość ,, do liczb
Mieszkańcy planet , które odwiedzał Mały Książę , są symbolami ludzkich wad spotykanych w świecie dorosłych .
6.Swobodne wypowiedzi uczniów , cytaty , które potwierdzą słowa Małego Księcia :
,, Dorośli są dziwni ,, .
7. Uczniowie wybierają dowolną postać , z jaką się identyfikują lub która ich przeraża
i przedstawiają ją za pomocą dramy .
8.Podsumowanie : Wysłuchanie piosenki K.Sobczyk . Wypowiedzi uczniów związane
z odpowiedziami na pytania :
Czy jest to książka o dorosłych dla dzieci , czy dla dorosłych o nich samych ?
Dlaczego znajduje się w spisie lektur
9.Praca domowa :
Napisz wiersz o Małym Księciu lub jemu dedykowany.