Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć |
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie Grupa: 3-latki Nauczyciel prowadzący: |
Temat bloku: Szukamy wiosny. Temat dnia aktywności: Poznajemy wiosenne kwiaty. Temat do dziennika: Czytanie wiersza pt. „Wiosenne kwiaty”. Wypowiedzi na temat kwiatów będących zwiastunami wiosny na podstawie ilustracji i własnego doświadczenia. Zabawy ruchowe dotyczące kwiatów. Malowanie farbami wiosennych kwiatów na podstawie wzoru. Zabawa ruchowa pt. „Motyle i kwiaty”. |
Cele ogólne: - zapoznanie z kwiatami będącymi zwiastunami wiosny. Cele operacyjne: dziecko: - rozpoznaje kwiaty będące zwiastunami wiosny; - nazywa wiosenne kwiaty i podaje ich kolory. |
Metody: - metody oparte na słowie: dyskusja, opis; - metody oparte na obserwacji: metoda pokazu; - metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych (wg Cz. Kupisiewicza). |
Środki dydaktyczne: - wiersz pt. „Wiosenne kwiaty”; - ilustracje przedstawiające wiosenne kwiaty (żonkil, krokus, przebiśnieg); - trzy karteczki w kolorach - żółty, niebieski, biały; - kartki A4, farby, pędzle, kubki z wodą, ściereczki; - obręcze. |
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa. |
Czas trwania: 60 min. |
Literatura: - A. Łada-Grodzicka, ABC trzylatka, Warszawa 2005; - K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1972. |
Szczegółowy przebieg zajęć: |
||
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się); - prośba o wybranie przez dzieci bajki; - czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki. 2. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - czytanie dzieciom wiersza pt. „Wiosenne kwiaty”; - jakie znacie wiosenne kwiaty? (takie, które rosną na wiosnę; po których poznajemy, że idzie wiosna); - prezentacja ilustracji wiosennych kwiatów: - wiecie, jakie kolory mają te kwiatki?; - przedstawienie dzieciom trzech karteczek w różnych kolorach; - prośba o połączenie koloru z odpowiednim wiosennym kwiatem. 3. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce); - prośba o zatoczenie wiatraczków przez dzieci i sprawdzenie, czy każde dziecko ma wystarczająco dużo miejsca; - zapoznanie dzieci z ich zadaniami: (1) „Przygotowanie ogródka do sadzenia kwiatów”;
(2) „Sadzenie kwiatów”;
(3) „Podlewamy kwiaty”;
(4) „Cieszymy się, że kwiaty rosną”; (5) „Kwiaty zwiędłe i podlane” (wypowiadanie komend: „Kwiat zwiędnięty!” oraz „Kwiat podlany!”).
- ewentualna prezentacja dzieciom ruchów, które mają naśladować. 4. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie dzieciom kartek A4 oraz farb, pędzli, kubków z wodą i ściereczek); - omówienie z dziećmi zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu; - wywieszenie na tablicy ilustracji wiosennych kwiatów wraz z odpowiadającymi im kolorowymi kartkami; - zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
- pomoc w uporządkowaniu miejsc pracy. 5. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, rozłożenie na podłodze obręczy); - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Kwiaty i motyle” (mówienie krótkiego wierszyka: „Kwiaty pachną i zapraszają motyle. Lubimy was, usiądźcie tu na chwilę”). |
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania; - dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela; - dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela oraz próbują odpowiedzieć na wszystkie zadane przez niego pytania.
- dzieci próbują połączyć kolorowe karteczki z odpowiednim kwiatkiem.
- dzieci stają na dywanie w rozsypce;
- dzieci zataczają wiatraczki i sprawdzają, czy mają wystarczająco dużo miejsca;
- dzieci skłonem tułowia i ruchem ramion naśladują kopanie i odkładanie ziemi; - dzieci chodzą i przysiadają, naśladując sadzenie kwiatów; - dzieci wykonują wymachy ramion w lewo i w prawo, zataczając szeroki łuk, jakby podlewały kwiaty konewką (ręce lekko przed sobą ugięte i złączone); - dzieci biegają i podskakują zamiennie; - na komendę nauczyciela: „Kwiat zwiędnięty!” dzieci kucają na podłodze, obejmując kolana rękoma i pochylając nisko głowę, „Kwiat podlany!” - powoli wstają, aż do całkowitego wyprostuj kręgosłupa, stają na palcach i wystawiają wysoko ręce.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zasady obowiązujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- dzieci na podstawie wywieszonych ilustracji kwiatów oraz znajomości ich kolorów, które także wywieszone są na tablicy - rysują farbami jeden z nowo poznanych wiosennych kwiatów. - dzieci porządkują swoje stanowisko pracy.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci-motyle biegają po całej sali. W chwili, gdy usłyszą wierszyk wypowiadany przez nauczycielkę, szybko szukają wolnej obręczy-kwiatka, do której wskakują. |
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- wiersz pt. „Wiosenne kwiaty”;
- ilustracje przedstawiające wiosenne kwiaty (żonkil, krokus, przebiśnieg);
- trzy karteczki w kolorach - żółty, niebieski, biały.
- kartki A4, farby, pędzle, kubki z wodą, ściereczki;
- ilustracje przedstawiające wiosenne kwiaty oraz trzy karteczki w kolorach - żółty, niebieski, biały.
- obręcze. |
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 4 -