Scenariusz zajęć pokazowych, studia pedagogika, magisterka, semestr IV, Nowy folder, mali badacze, projekt, scenariusze


Scenariusz zajęć zintegrowanych

Dzień aktywności - klasa II

Temat bloku: Woda wokół nas.

Temat dnia: Co wiemy o wodzie?- podsumowanie.

Cele ogólne:

-utrwalenie wiadomości na temat właściwości wody za pomocą doświadczeń

Cele szczegółowe:

- kształtowanie umiejętności pracy w grupie

- umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków

Metody:

-słowne: rozmowa,

-działanie praktyczne, doświadczenia

Formy pracy:

- zbiorowa,

- indywidualna

Przebieg zajęć

  1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.

  2. Doświadczenie „ocean”

Potrzebne materiały: butelka 1 l, 0,5 litra wody, 0,5 litra oleju, atrament lub farba, pipeta

Wniosek:

Olej i woda to 2 ciecze, które się nie mieszają i mają różną gęstość. Woda jest cięższa ( ma większą gęstość) więc opada na dół, a lżejszy olej tworzy osobną warstwę nad niebieskim roztworem wodnym. Podczas przechylania butelki ciecze poruszają się w nieco inny sposób, dlatego możemy zaobserwować „oceaniczne fale”.

3. Doświadczenie „magiczne kolory”

Potrzebne materiały: 3 szklanki, woda, kawałki bibuły żółtej , czerwonej i niebieskiej

  1. Doświadczenie z drożdżami.

Potrzebne materiały: drożdże np. suszone w ilości dwóch łyżeczek, ciepła woda, 3 łyżeczki cukru, balon, butelka po soczku.

Obserwujemy wzrost drożdży, podczas którego wydziela się dwutlenek węgla. Gaz będzie dostawał się do balonika powodując jego powiększanie się. Jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost to butelkę wstawiamy do ciepłej wody.

  1. Doświadczenie „gdzie szybciej?”.

Potrzebne materiały: 2 szklanki, gorąca i zimna woda, barwnik (np. tusz lub atrament)

W obu szklankach woda się zabarwi, ale w szklance z ciepłą wodą stanie się to dużo szybciej- w zimnej wodzie cząsteczki poruszają się dużo wolniej niż w gorącej, dlatego barwnik rozprzestrzeni się szybciej w szklance z gorącą wodą.

6. Doświadczenie z ziemniakami.

Potrzebne materiały: ziemniak, sól kuchenna, woda, 2 miski, nóż (do pokrojenia ziemniaka)

Dzieci zauważyły że misce z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie.

 

Wnioski z doświadczenia - prawda czy fałsz.

- W słonej wodzie ziemniak pływa? (prawda)

- W wodzie bez soli ziemniak tonie? (prawda)

 

 

7. Doświadczenie „bariera z tkaniny”.

Potrzebne materiały: chusteczka, gumka, szklanka, woda

Woda z namoczonej chusteczki wypełniła miejsca między włóknami tkaniny i dzięki napięciu powierzchniowemu, utworzyła rodzaj bariery, przez którą woda ze szklanki nie może wypłynąć.

8. Podsumowanie zajęć-quiz.

Dzieci dobierają się w 2-3 osobowe grupy, wybierają pytanie od 1- 11 i wspólnie na nie odpowiadają.

1.Jakie kolory należy zmieszać, aby uzyskać kolor zielony?

2.W jakiej temperaturze woda zamarza?

3.Co jest lżejsze, woda czy olej?

4. Mieszanina to?

5. Które substancje dobrze rozpuszczają się w wodzie?

6. Które substancje słabo rozpuszczają się w wodzie?

7. Wymień trzy rzeczy, które pływają i uzasadnij dlaczego?

8. Wymień trzy rzeczy, które toną i uzasadnij dlaczego?

9. Co jest lżejsze: woda czy powietrze? Co się dzieję z powietrzem pod wodą

10. Czy woda ma skórę?

11. Dlaczego nartniki nie toną?


