15[1], Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dawniej AR w Lublinie, Dziennik praktyk, przykłady konspektów z internetu


Konspekt lekcji matematyczno-przyrodniczej

w klasie IV

Temat: Skala, plan i mapa.

(realizacja tematu dwie godziny lekcyjne matematyka, przyroda)

Cel ogólny:

Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczącego planu i skali.

Cele operacyjne:

  1. Wyjaśnia pojęcie planu i skali

  2. Oblicza długości odcinków w rzeczywistości

  3. Oblicza pamięciowo i sposobem pisemnym iloczyn liczb naturalnych

  4. Zamienia jednostki długości

  5. Stosuje w praktyce skalę mianowaną i liniową

  6. Rozpoznaje informacje i odczytuje symbole, które zawiera mapa i plan

  7. Potrafi uzasadnić konieczność powstawania parków w mieście

  8. Wskazuje punkty wysokościowe, wyjaśnia różnicę między wysokością bezwzględną a wysokością względną

Cele wychowawcze:

  1. Umiejętność współpracy w grupach

  2. Kształtowanie odpowiedzialności za wyniki pracy w grupach

  3. Rozwijanie pomysłowości, inicjatywy i aktywnej postawy ucznia

  4. Dbałość o porządek pracy i zapis

  5. Kształtowanie umiejętności wykorzystania teorii w praktyce

Metody

Ćwiczenia - zastosowanie wiadomości do rozwiązywania zadań

Pogadanka - przypomnienie potrzebnych wiadomości

Gra dydaktyczna

Pokaz - prezentacja rozwiązań zadań

Dyskusja związana z pracą grupach

Formy

Praca w grupach jednolita i zróżnicowana, praca z całą klasą, praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne

Mapy, karty pracy grup, karty pracy uczniów, plansze, rzutnik pisma, komputer,

I Przebieg

Moment organizacyjny

Rozpoczęcie

Uczniowie całej klasy rozwiązują krzyżówkę

1. Wynik dodawania

2. Składnik pokarmowy pełniący funkcje budulcowe.

3. Prostokąt, który ma wszystkie boki równej długości

4. Obraz widziany z góry np. klasy

5. Jeden z narządów wchodzący w skład układu wydalniczego człowieka

1

S

U

M

A

2

B

I

A

Ł

K

O

3

K

W

A

D

R

A

T

4

P

L

A

N

5

N

E

R

K

A

Hasło: SKALA - uczniowie wyjaśniają pojęcie

Tok lekcji

ZADANIE 1 (cała klasa)

Podane skale ułóż od skali najmniejszej do największej

1 : 600

1 : 1

1 : 4000

1 : 30

1 : 8

ZADANIE 2 .(praca w grupach)

(Uczniowie przypominają zasady pracy w grupie oraz zasady korzystania i posługiwania się mapą)

Zapoznajcie się z mapką ZIELONYCH PŁUC POLSKI (koperta nr 1) i wykonajcie polecenia zgodnie z instrukcją.

GR. I

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość - BIELSK PODLASKI. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

GR. II

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość - SOKÓŁKĘ. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

GR. III

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość - ŁOMŻĘ. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

GR. IV

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość - AUGUSTÓW. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

GR. V

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość - SUWAŁKI. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

(Po zaprezentowaniu wyników uczniowie odpowiadają na pytania:

Do której miejscowości jest najbliżej a do której najdalej? Ile wynosi różnica w odległości między wskazanymi wielkościami?)

ZADANIE 3

(Uczniowie przypominają kiedy dwie proste są do siebie równoległe, a kiedy prostopadłe).

Zapoznajcie się z fragmentem planu miasta BIAŁYSTOK (koperta nr 2) i wykonaj polecenia zgodnie z instrukcją

GR. I

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz trzy pary ulic prostopadłych

GR. II

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz trzy pary ulic prostopadłych

GR. III

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz trzy pary ulic prostopadłych

GR. IV

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz trzy pary ulic prostopadłych

GR. V

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz trzy pary ulic prostopadłych

(uczniowie prezentują wyniki pracy swojej grupy jednocześnie pokazując wybrane ulice na ekranie)

ZADANIE 4. (polecenia wspólne dla wszystkich grup)

(uczniowie podają, jakie są różnice między mapą topograficzną a planem miasta)

Zapoznajcie się z fragmentem mapy topograficznej najbliższej okolicy (koperta nr 3) i wykonaj polecenia zgodnie z instrukcją

a) Patrząc na fragment mapy topograficznej naszej najbliższej okolicy odszukajcie na niej położenie naszej szkoły, a następnie wskażcie kierunek widnokręgu, w którym musimy się poruszać, jeśli chcemy ze szkoły dojść do LASU ZWIERZYNIECKIEGO

b) Odczytaj, jakie obiekty będziemy mijać idąc od naszej szkoły (ul. Wesołą) do ZOO ulicami Zwierzyniecką, 11-go Listopada.

c) Białostockie ZOO otwarte jest w dni powszednie od godziny 900 do 1830. Ile czasu możesz w ciągu doby odwiedzać zwierzęta? Wynik wyraź w minutach

d) Zastanówcie czy parki tworzone w miastach są potrzebne człowiekowi? Odpowiedź uzasadnij.

e) Występujące na mapie topograficznej punkty wysokościowe oznaczone są kolorem czerwonym. Znajdź je i oblicz różnice wysokości między nimi.

(uczniowie podając różnice wysokości wyjaśniają, czym jest wysokość bezwzględna i wysokość względna)

(podczas prezentacji wyników pracy grup na ekranie monitora widoczna jest mapa topograficzne najbliższej okolicy

Podsumowanie lekcji.

Uporządkuj podane skale dobierając je w ten sposób, aby przedstawiały skale wyrażające tą samą wartość.

1 : 200

1cm - 2m

5cm na mapie to 10m w rzeczywistości

2 0 2 4 6m

1 : 100 000

1cm - 1km

7cm na mapie to 7km w rzeczywistości

1 0 1 2 3km

1 : 5000

1cm - 50m

4cm na mapie to 200m w rzeczywistości

50 0 50 100 150m

Ocena pracy grup.

Na zakończenie lekcji nauczyciel rozdaje wszystkim uczniom do wypełnienia arkusze ewaluacyjne.

Praca domowa.

ZADANIE 1.

Jak przekonałbyś władze miasta, aby na terenie znajdującym się w pobliżu twojego domu założyły park,

a nie wybudowały supermarket?

ZADANIE 2.

Harcerze schowali list w odległości 4 m od drzewa. Wykonaj rysunek w skali 1 : 100 zaznaczając miejsca, gdzie można szukać listu. Jak nazywa się figura, która wyznacza miejsce schowania listu?

4


