Konspekt zajęć pływania korekcyjnego.
Opracowała: Dorota Kajdas
Temat: Kształtujemy prawidłowe czucie posturalne.
Pływamy na grzbiecie.
Zadania główne: wzmacnianie mięsni obręczy barkowej.
Umiejętności: leżenie na wodzie na grzbiecie.
Motoryczność: kształtowanie prawidłowego czucia posturalnego.
Akcent wychowawczy: dyscyplina, współpraca z partnerem.
Wada: postawy skoliotyczne
Grupa: 13-15 lat
Płeć: dziewczęta
Liczba ćwicz. : 12 osób
Czas trwania: 45 min
Miejsce zajęć: pływalnia kryta
Przybory: deski, krążki, piłeczki ping-pong.
Tok lekcji |
Cel ćwiczenia |
Opis ćwiczenia i uwagi dotyczące realizacji |
Dozowanie |
Uwagi metod.- organizacyjne |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
I. Część wstępna
2. Motywacja do udziału w zajęciach.
3. Ćwiczenia na lądzie.
|
Zorganizowa -nie grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć. Zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach.
- w staniu RR w bok-odrzuty RR w tył - w staniu, krążenie RR w tył - w staniu, półprzysiady, krążenie głową, krążenie biodrami.
|
Zbiórka w szeregu. Podanie zadań, skorygowanie postawy., kontrola stroju.
Podanie tematu, krótki komentarz do ćwiczeń (wpływ ćwiczeń na zdrowie). |
1'
1'
3' |
Sprawdzenie czepków, strojów pływackich. |
II. Część główna 1.,,Rozpływanie”
- ćwiczenia RR
- ćwiczenia NN
-ćwiczenia RR i NN
- ćwiczenia RR
- ćwiczenia RR
- ćwiczenia elongacyjne
-ćwiczenia NN
-ćwiczenia RR
-ćwiczenia RR
- ćwiczenia oddechowe
- ćwiczenia RR i mm piersiowych
- ćwiczenia mm brzucha
- ćwiczenia doskonalące pracę NN do stylu grzbietowego
- ogólna sprawność pływacka
- ogólna sprawność pływacka
- ćwiczenia oddechowe |
Mobilizacja aparatu ruchu i stymulacja układu oddechowego.
- wzmocnienie mm obręczy barkowej
-wzmacnianie mm obręczy biodrowej i mm NN.
- wzmacnianie mm obręczy barkowej i biodrowej
- ustrzymanie pozycji pionowej ciała
- wzmacnianie mm obręczy barkowej
- czynne wydłużenie kręgosłupa w osi pionowej
-wzmacnianie mm NN
-wzmocnienie mm RR
j.w.
- ćwiczenia mające na celu zwiększenie poj. płuc
- rozciąganie mm kl. piersiowej
- wzmacnianie mm brzucha
- wzmacnianie mm NN
- ćwiczenia oddechowe
- doskonalenie stylu dowolnego
- doskonalenie stylu grzbietowego
- Regulacja oddechu - Nurkowanie
- Nurkowanie
|
- ,,Twój ulubiony sposób pływania” - ćwiczący po wejściu do wody ustawiają się przy ścianie tylnej basenu na wodzie płytkiej. Płyną kolejno na torach w wybrany przez siebie sposób. -P.W.- leżenie na grzbiecie, praca RR asymetryczna (RP, potem RL)
- P.W. j.w., deska miedzy udami, praca RR asymetryczna + ćwiczenia oddechowe, ruch RP -wdech , ruch RL - wydech (co 2-gi ruch)
- P.W. j.w., deska trzymana RR wyprostowanymi w stawach łokciowych, praca NN wahadłowa
-P.W. leżenie na grzbiecie-stopy oparte o brzeg pływacki lub o linę i naprzemianstronne ruchy RR
-P.W. - leżenie na grzbiecie, współćwicząca trzyma koleżankę za NN powyżej kolan stojąc między jej NN. Ćwicząca wykonuje naprzemianstronne ruchy RR . - Po sygnale zmiana.
- P.W.- leżenie na grzbiecie poślizg ciała z odbicia od ściany, kończyny dolne wyprostowane i złączone, naprzemianstronnie ruchy RR, obrót, a następnie
- Powrót ,,strzałką” na piersiach, praca NN jak przy kraulu na piersiach.
- Dzieci stoją w basenie (płytsza część) - ruchy RR naprzemianstronne ze zmienną prędkością.
-P.W. - leżenie na grzbiecie,. ćwiczenie j.w., ale w pozycji leżącej.
- Ćwicz. oddechowe: wdech- nosem, próba wykonania siadu na dnie basenu z długim wydechem ustami (w wodzie)
- P.W. - leżenie na plecach, drążek za karkiem, uwypuklenie kl. piersiowej NN w płetwach (do kraula)
- P.W. - j. w, RR wzdłuż tułowia, NN wykonują ruchy wiosłujące do delfina.
- Powrót ,,strzałką” na grzbiecie, RR wyprostowane za głową, NN wykonują ruchy do kraula - ćwicz. oddechowe - zabawa ping-pong dmuchamy w parach.
- Przepłynięcie basenu w jedną str. stylem dowolnym - powrót stylem grzbietowym jak najszybciej
- Długie wdechy do wody
- Zabawa: ,,Wyławianie krążków z dna”.
- Skoki do wody na nogi |
. 2x (dł. basenu)
2x (dł. basenu)
1x
1x
1'
1'
3x
3x
1'
1'
3x
2 dł. basenu
1 dł. basenu
1 dł. basenu
1 dł. basenu
1 dł. basenu
5x
|
Grupa ma do dyspozycji 2 tory. Prowadzący obserwuje swobodę pływania dzieci.
Ciało wyprostowane, głowa zanurzona do połowy, wypchnięte biodra. Plecy wyprostowane, dzieci które nie radzą sobie z tym ćwicz. wykonują to ćwicz. w pozycji stojacej. Zwrócenie uwagi na prawidłową (leżacą) postawę ciała.
Ruchy RR dopiero po ,,ukończonym poślizgu”
Łokcie pod powierzchnią wody.
Ćwiczenia również przy użyciu płetw
j.w.
Na płytkiej wodzie z partnerem.
Dzieci na sygnał nurkują i wyławiają krążki. - Tułów prosty, głowa prosto. |
III. Część końcowa - Zabawa uspokajająca
- Wyjście z wody - Zbiórka, odliczenie, omówienie lekcji, pożegnanie
|
- uspokajanie organizmu |
- Zabawa ,,Meduza” - Zabawa ,,Korek” z przedłużonym wydechem do wody
- Żegnamy się okrzykiem: ,,Czołem!”. |
1.5'
1.5'
1' |
Na grzbiecie
Ustawienie w szeregu. |
4