Do rodziców -
W myśl kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”
Niepotrzebna jest konieczność tytułów naukowych ani drogiego sprzętu by czytać dzieciom. Pamiętajcie, że książki są pokarmem nie tylko dla intelektu ale i dla psychiki.
Scenariusz zajęć
w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
Cel ogólny: Dzieci kształtują nawyk czytania na przyszłość
Cele operacyjne w zakresie:
mowy:
dzieci opowiadają treść usłyszanego opowiadania,
dzielą się własnymi refleksjami,
koncentrują uwagę na tekście mówionym,
rozwijają swe zainteresowania - słuchają książek,
funkcji psychicznych:
rozbudzają swoją wyobraźnię,
są spostrzegawcze - łączą treść z elementami sali,
potrafią kojarzyć fakty na podstawie pytań,
słuchają śpiewu, sami próbują śpiewać,
oglądają bajkę animowaną,
kształtują swą wrażliwość i rozwój emocjonalny,
współżycia w grupie:
dzieci współdziałają w dużej grupie kolegów,
wyrabiają więzi między dorosłymi i dziećmi,
pełnią rolę gospodarza i kształtują swą empatię,
poznają i nawiązują bezpośredni kontakt z pracownikami szkoły - dyrektor, nauczycielka klasy II, polonistka, bibliotekarka,
są świadkami i uczestnikami integracji edukacji - przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum.
Forma zajęć: Integracyjne działania w grupie
Pomoce:
Scenografia:
kotara z obrazkami z bajek, hasło: „Poczytaj mi mamo...” sylweta rozłożonej książki,
fotele, krzesła, stolik (obrus i świecznik),
kącik z książkami i ułożonym z klocków hasłem: „BIBLIOTEKA”,
kącik przyrody ze styropianowym drzewem, żywymi gałązkami wierzby, brzozy, leszczyny, bukiety wiosennych kwiatów (przebiśniegi, krokusy, żonkile).
Pozycja książkowa pt.: „Reksio” - Anny Sójki (fragment I pt.: „Wiosna”).
Kaseta magnetofonowa z nagraniem muzycznym „Reksio gimnastyk”.
Kaseta video z filmem animowanym pt. „Wiosenne amory” z cyklu pt. „Reksio”
Maskotki - pluszaki piesków i kotków oraz koszyczek wiklinowy.
Upominki dla gości:
mamy nauczycielki - laurka z papierową składanką psa,
szkolni koledzy - kolorowanki z historyjką o Reksiu
Tekst piosenki pt.: „Książeczka”:
Przebieg zajęcia integracyjnego:
Wprowadzenie do zajęcia:
śpiew prowadzącej - piosenka pt.: „Książeczka”,
prezentacja gości: mamy, szkolni koledzy, bibliotekarka,
Oglądanie, krótkiego filmu rysunkowego pt.: „Wiosenne amory” z cyklu „Reksio”.
Słuchanie opowiadania pt.: „Wiosna” z książki Anny Sójki pt.: „Reksio”:
czytanie fragmentu opowiadania przez poszczególne mamy z podziałem na role,
odpowiedzi dzieci na pytania mam z treści przeczytanego fragmentu,
omówienie ilustracji książkowych.
Zabawa ruchowa - „Reksio gimnastyk”:
inscenizowanie ruchem treści muzycznego nagrania,
zaproszenie do ćwiczeń mam i szkolnych kolegów,
Zabawa dydaktyczna „pieski i kotki”:
nawiązanie do treści bajki - pieski pomagają małym kotkom,
dzieci rozpoznają kotki po kolorze, głosie, wielkości,
segregują pieski w koszyczkach, określają ich liczbę,
Podziękowania dla gości:
wręczenie mamom pamiątkowej laurki, szkolnym kolegom kolorowanki,
pożegnanie nauczycielek,
zaproszenie uczniów do wspólnego kolorowanie,
Kontynuacja spotkania z szkolną bibliotekarką:
czytanie przez nią dalszych przygód Reksia dla zainteresowanych dzieci,
pogadanka w kąciku bibliotecznym,
zaproszenie bibliotekarki - udział dzieci w teatralnym przedstawieniu w bibliotece szkolnej,
śpiewające pożegnanie: „do widzenia, do miłego zobaczenia”.