Konspekt zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą R. Labana z elementami C. Orffa z grupą 5- latków

Treści kształcenia:

Cele operacyjne:

Metody:

aktywizujące :opowieść ruchowa ,pokaz

Przybory i pomoce:

Krążki różnego koloru, gazety, chustki, nagranie muzyki-marszowej, odgłosy helikoptera, dźwięki wysokie, niskie, średnie, muzyka żywa - spokojna: przejście do muzyki orientalnej-arabskiej

Miejsce ćwiczeń -sala zabaw

Przebieg zajęcia:

Powitanie gości

1.Ćwiczenia orientacyjno -porządkowe.

(Muzyka marszowa)

Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki, na palcach, piętach unosząc jednocześnie ręce w górę, w bok, na biodra.

2.Wyczucie płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i czasie.

Zapowiedz wyprawy do Bagdadu wprowadzenie w opowieść ruchową

(Muzyka -marsz turecki ,dźwięki statku)

Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, omijając rozłożone krążki, na przerwę w muzyce wskakują na krążki- podróżują statkiem i przyjmują różne ciekawe pozycje, stojąc w bezruchu wypatrują kolejny środek transportu.

3.Doskonalenie płynności ruchów.

(Muzyka -dźwięk helikoptera, dzwięk: wysoki,- średni- niski- ))

Na dźwięki wysokie wyciąganie ciała ku górze, aż do wyskoku, wspinanie się po drabince wsiadanie do helikoptera, a na dźwięki średnie i niskie powolne przejście do przysiadu-powolne lądowanie na stałym lądzie

-unoszenie ręki l. i p., w górę i w dół;

-unoszenie nóg l. i p., w górę i w dół;

4.Ćwiczenia kształtujące wyczucie własnego ciała. Lądowanie przygotowanie do wymarszu-

(Muzyka -Arach boro boro)

Muzyka żywa -tańczy głowa, tańczą same ręce, same nogi, tańczy całe ciało.

5.Ćwiczenie zmysły przestrzennego -„Przez pustynie”

(Muzyka Amar…)

Każde dziecko otrzymuje chustkę . Maszeruje z nią w dowolnym kierunku nad głową, wachluje nią, dmucha na nią, Układa swoje ciało na chustce, zajmując jak największą powierzchnię ciałem, a następnie jak najmniejszą. W rytm tamburyna wskakuje na chustkę -odpoczywa i zeskakuje z chustki. Zawiązanie chustek na szyi lub wokół pasa

(Muzyka Marsz trecki)

Otrzymuje gazetę formułuje kulę z papieru toczy kulę (piłkę) i w rytm muzyki rzuca ją w górę starając się złapać lub toczy ją po sali.

6.Ćwiczenia rozwijające wrażliwość na dynamikę, współpraca z partnerem ”Palma kokosowa”

Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest „palmą kokosową” -trzyma w ręku kulę papierową jedną i drugą -drugie dziecko jest „wiatrem” -dmucha w kulę papierową . Partner dmucha na „kulę papierową ” ze zmieniającym się natężeniem, któremu muszą towarzyszyć ruchy dziecka /zmiana ról

W rytm marsza stara się wrzucić kulę papierową do pojemnika.

7.Ćwiczenia w różnicowaniu nastroju muzyki-zabawa chustką na Rynku w Bagdadzie

(Muzyka Agheeb)

Położone na podłodze chustki Przy muzyce wesołej dzieci bawią się chustkami wymachując dmuchając w pozycji siedzącej

(Muzyka Amir-diab) Zapowiedz końca podróży

Nauczycielka nakleja strzałki- Odkrycie strzałek-marsz w wyznaczonym kierunku-„Sezam”- odczytanie listu od Alibaby- obdarowanie dzieci skarbem-złote talarki czekoladowe

8. Zakończenie zajęć- zabawa rytmiczna przy piosence płynącej z magnetofonu „Obudź się Czarny Alibabo”.