Kształt. pozytywnego stos. do przyrody, Scenariusze, Ekologia


Cel ogólny: Kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody.

Cele operacyjne:
- uczeń potrafi powiedzieć co to jest przyroda;
- uczeń rozumie skrót LOP, potrafi go rozszyfrować;
- uczeń wie,ze przyrodę trzeba chronić i potrafi podać sposoby jak to zrobić;
- uczeń potrafi (w swoim poziomie) wypowiedzieć się na określony temat.

Metody: elementy metody problemowej, praca z tekstem,ekspresyjna, ćwiczeniowa

Formy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
rozsypanka zdaniowa, materiały do zadania matematycznego, "Słownik języka polskiego", prezentacja multimedialna,legitymacje LOP, materiały LOP

Tok zajęć dydaktycznych:
1. Czynności organizacyjno porządkowe.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć przez rozwiązanie zadania matematycznego.
3. Samodzielne próby odpowiedzi na pytanie: Czym jest przyroda?

(praca indywidualna zróżnicowana)
I poziom rysuje odpowiedź
II poziom pisze 5 wyrazów
III poziom pisze zdanie

4. Sprawdzenie wykonanej pracy .
5. Sprawdzenie w "Słowniku języka polskiego" znaczenia słowa
przyroda.
6. Zapisanie uproszczonej definicji na tablicy.
7. Swobodne próby odpowiedzi na pytanie: Czy przyrodę trzeba chronić?
8. Wprowadzenie określenia LOP.
9. Pokaz prezentacji
10. Wręczenie uczniom legitymacji członków LOP.
11. Podsumowanie zajęć.
12. Zapisanie zdań o tematyce lekcyjnej (praca zróżnicowana).

I poziom układa tekst z rozsypanki zdaniowej i przepisuje do zeszytów
I poziom uzupełnia tekst z lukami i przepisuje do zeszytów
III poziom pisze kilka zdań samodzielnie

13. Kontrola wykonanej pracy.

Zadanie matematyczne: działaniom przyporządkowane są litery, ułożenie wyników w określonej kolejności da rozwiązanie - PRZYRODA


