Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 2.03.2012r. w kl. 4 a

Temat lekcji : Nie popełniam błędów - powtórzenie wiadomości o pisowni „nie” z czasownikami.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji

Cel ogólny : Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących pisowni „nie” z czasownikami.

Cele operacyjne:

poziom wiadomości :

  1. Uczeń wie, że „nie” z czasownikami piszemy osobno.

  2. Uczeń zna podstawowe wiadomości o czasowniku.

poziom umiejętności :

  1. Uczeń potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce.

  2. Uczeń potrafi odmieniać czasownik przez osoby w różnych czasach.

  3. Stosuje wiedzę w praktycznych ćwiczeniach.

poziom postaw:

  1. Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

  2. Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.

  3. Aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych.

Metody kształcenia:

  1. Metody asymilacji wiedzy :

- pogadanka.

  1. Metody praktyczne:

- metoda ćwiczebna.

Formy organizacji pracy:

  1. Indywidualna.

  2. Zbiorowa.

Środki i materiały dydaktyczne:

  1. Podręcznik.

Bibliografia:

Metodyczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. , Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny., Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka., Kielce 1994.

  4. Klemensiewicz Z. Wybrane zagadnienia metodyczne z zakresu nauczania gramatyki., Warszawa 1959.

Merytoryczna:

  1. Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej., Warszawa 2006.

  2. Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela., Warszawa 2006.

  3. Gawdzik W., Ortografia i gramatyka na wesoło., Warszawa 1990.

Budowa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

Wprowadzenie

0x08 graphic

Opracowanie

  1. Czynności porządkowe - powitanie, sprawdzenie obecności, zebranie zadania domowego.

  2. Pogadanka wstępna - przypomnienie wiadomości o czasowniku ( Co to jest czasownik? Do czego nam służy? Przez co odmieniamy czasownik? Jak piszemy nie z czasownikami?)

3. Zapisanie tematu lekcji :

Nie popełniam błędów - powtórzenie wiadomości o pisowni „nie” z czasownikami.

4. Zapisanie reguły do zeszytu :

Nie z czasownikami piszemy oddzielnie.

  1. Uczniowie losują po jednej karteczce. Ich zadaniem jest napisać krótkie opowiadanie z użyciem formy nie z czasownikiem. Uczniowie z kartką białą - nie z bezokolicznikiem, zieloną - nie z czasownikiem w czasie przeszłym, pomarańczową - nie z czasownikiem w czasie teraźniejszym, fioletową - nie z czasownikiem w czasie przyszłym.

  2. Odczytanie opowiadań chętnych uczniów na forum klasy.

  3. Uzupełnienie teksu rozdanego przez nauczycielkę (załącznik 1) formami nie z czasownikiem, przymiotnikiem, rzeczownikiem, przysłówkiem)

  4. Ćwiczenie na tablicy - do podanych czasowników dopisz formę przeczącą oraz określ osobę, liczbę i czas.

Lubię -

Patrzysz -

Liczą -

Czuwają -

Widzisz -

Będziesz -

Stała -

Myślały -

Pisałem -

Czytali -

Śniła -

Mówi -

  1. Uczniowie mają wymienić jak najwięcej wyrażeń słyszanych w domu, w których występuje nie z czasownikiem.

4 minuty

4 minuty

2 minuty

(notatka)

3 minuty

(notatka)

10 minut

4 minuty

4 minuty

3 minuty

(notatka)

4 minuty

Utrwalenie

  1. Zadanie domowe :

Zeszyt ćwiczeń - zad. 357 i 358

1 minuta

1