Poznań, dnia 05.06.2013 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompanii szkolnej
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć ze szkolenia ogniowego
z grupą 31 NSR w dniu 10.06.2013 r.
I. TEMAT : Określanie odległości metodą porównania.
CELE ZAJĘĆ:
Uczyć:
- określania odległości metodą porównania
FORMA: zajęcia praktyczne
CZAS: 45 minut
MIEJSCE: PTO
ZAGADNIENIA:
Zasady określania odległości metodą porównania.
Praktyczne określanie odległości różnymi sposobami.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan-konspekt u dowódcy kompanii,
dbać o dyscyplinę i porządek w trakcie zajęć,
LITERATURA:
Teoria strzału- MON, Warszawa 1970
Metodyka szkolenia ogniowego pododdziałów piechoty. Szkol. 722/88
Program szkolenia podstawowego SZ RP -Szkol. 814/ 2009
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
lornetka polowa,
linijki, zeszyty, długopisy
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
PN - 1 ZAGADNIENIE: Określanie odległości metodą porównania CZAS: 35 minut MIEJSCE : PTO PROWADZĄCY: prowadzę osobiście
|
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy zgody prowadzącego zajęcia,
INNE:
Nie dotyczy
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 minut)
przyjęcie meldunku,
sprawdzenie obecności,
podanie tematu, celu zajęć i zagadnień,
CZĘŚĆ GŁÓWNA: (35 minut)
ZAGADNIENIE 1-Zasady określania odległości metoda porównania (15 min)
TABELA WIDOCZNOŚCI
Rodzaj przedmiotów i stopień widoczności |
Odległość |
Widoczne pojedyncze małe domy, pojedyncze drzewa |
5000 m |
Widoczne okna w domach |
4000 m |
Widoczne kominy na dachach |
3000 m |
Widoczny czołg na ziemi |
1200 m |
Widoczne pnie drzew, słupy kilometrowe i telefoniczne, odróżnić można kolumnę piechoty od kolumny samochodów i czołgów, widoczne są kontury sylwetki człowieka |
1000 m |
Widoczny ogólny zarys człowieka, na drzewach grube gałęzie, ruch nóg i rąk biegnącego człowieka |
700 - 800 m |
Widoczne ruchy rąk i nóg, na drzewach rozróżnia się gałęzie |
500 - 600 m |
Widoczne ckm-y, moździerze, działa ppanc, kołki płotu z drutu kolczastego, wiązania ram okiennych |
500 m |
Odróżnia się rkm-y, karabiny, kolory i części umundurowania |
250 - 300 m |
Odróżnia się dachówki na dachach, liście na drzewach |
200 m |
Odróżnia się guziki i pasy, szczegóły ubioru i uzbrojenia żołnierzy, widać ogień z papierosa |
150 - 170 m |
Rozróżnia się części twarzy: oczy, nos, usta, szczegóły broni strzeleckiej, na drzewach kształt liści i korę pni |
100 m |
ZAGADNIENIE 2-Praktyczne określanie odległości różnymi sposobami (20 min)
Przypominam sposoby określania odległości poczym nakazuję praktycznie określić odległość do wskazanych celów.
Sposoby określania odległości.
W czasie działań bojowych, zachodzi często konieczność szybkiej oceny odległości przy pomocy najprostszych sposobów takich jak:
ocena odległości „na oko”;
za pomocą linii milimetrowej;
według wielkości kontowych przedmiotów terenowych;
szybkości rozchodzenia promieni świetlnych i dźwięku;
krokami.
Określanie odległości na oko.
Istota określania odległości „na oko” opiera się na ogólnie znanych właściwościach atmosfery i oka ludzkiego, dzięki którym im przedmiot znajduje się bliżej, tym jest jaśniejszy, wyraźniejszy i wydaje się większy i tym więcej na nim można wyróżnić szczegółów. Tak więc odległość określa się na oko według:
stopnia widoczności celu;
na podstawie słyszalności;
przez porównanie (odkładanie) z utrwalonymi w pamięci wzrokowej typowymi odległościami w terenie (100, 200, 500, 1000m).
Określanie odległości za pomocą linijki milimetrowej.
Odległość do przedmiotów terenowych, których szerokość lub wysokość jest znana, można określić za pomocą linijki milimetrowej. W tym celu linijce trzymanej na długość wyciągniętej ręki (50cm) odczytuje się liczbę milimetrów (n) pokrywających przedmiot terenowy o zaznaczonym wymiarze(W). W obliczeniach odległości, odczyt (n) mm przekształcamy na tysięczne i podstawiamy do wzoru tysięcznej:
gdzie:
W - wymiar przedmiotu,
K - kąt pod jakim widzimy po zmianie 1mm na linijce = 0 - 02
1000 - wielkość stała
lub
gdzie:
W - wysokość (szerokość) przedmiotu w metrach,
d - stała długość wyciągniętej ręki w metrach (0,5m)
n - odczyt na linijce w milimetrach
Przy przeliczaniu wszystkie pomiary należy wyrażać w jednakowych jednostkach miary
Określanie odległości według wielkości kątowych przedmiotów terenowych.
Tym sposobem określamy wtedy gdy znamy wymiar przedmiotu (wysokość lub szerokość) i dane podstawiamy do wzoru tysięcznej:
gdzie:
W - wymiar przedmiotu,
K - kąt mierzony w tysięcznych
1000 - wielkość stała
Wielkość kątową mierzoną w tysięcznych odczytujemy ze skal przyrządów optycznych lub określamy za pomocą podręcznych przedmiotów, których znamy wymiary w tysięcznych.
Określanie odległości według prędkości dźwięku i błysku strzału.
Sposób ten stosuje się podczas określania odległości do strzelającego działa, czołgu. Wiadomo, że prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu wynosi około 330m/s, czyli 1km na 3 sek. Prędkość zaś światła jest tak duża(300000km/s), że obserwując strzelające działo, czołg spostrzega się błysk w momencie wystrzału. Jeżeli policzy się sekundy, które upłynęły od chwili ujrzenia błysku do chwili usłyszenia wystrzału i pomnoży przez prędkość dźwięku, to określimy odległość.
Określanie odległości według mapy, planu i zdjęcia lotniczego.
Chcąc określić odległość według ww. dokumentów musimy znać skalę. Wielkość skali podpisuje się pod skalą liczbową. Znając wielkość skali mnożymy ją przez zmierzony odcinek za pomocą linijki w centymetrach np.: na mapie 1 : 25000 zmierzony odcinek o długości 3,8cm, wielkość skali 1cm = 250m, to
D = 250 x 3,8 = 950m.
Określanie odległości według skal dalmierczych.
W celu określenia odległości należy naprowadzić podziałkę odległości na cel tak, aby znalazł się on między poziomą linią ciągłą, a pochyloną linią punktową. Kreski podziałki, która będzie
znajdować się nad celem, będzie wskazywać odległość do celu mającego wysokość 1,7m. Jeżeli cel będzie miał wysokość mniejszą lub większą niż 1,7m, należy odległość określoną według podziałki pomnożyć przez stosunek wysokości celu do 1,7m.
Wykorzystując lornetkę LP7x45 możemy dokonać pomiaru odległości do celów o wysokości 2,5m w przedziale od 800 do 2800m. Wartość 1200m oznaczona jest symbolem SB i określa armatni strzał bezwzględny. Posługując się lornetką należy pamiętać, że:
gdy cel mieści się dokładnie w podziałce 0-10 odległość w setkach metrów odpowiada wysokości przedmiotu (dł. celu 7m to odl. =700m);
gdy cel mieści się dokładnie w podziałce 0-05 lub pokrywa się z wysokością dużej kreski odległość w setkach metrów odpowiada podwójnej wielkości przedmiotu (wys. celu 1,5m to odl. =300m);
gdy cel zajmuje połowę podziałki 0-05 lub pokrywa się z wysokością małej kreski odległość w setkach metrów odpowiada czterokrotnej wielkości przedmiotu (wys. celu 0,5m to odl. =200m);
Określanie odległości według czasu trwania marszu.
Do określenia odległości tym sposobem należy znać prędkość marszu. Średnia prędkość marszu w terenie, w którym kąt nachylenia zboczy nie przekracza 5º, wynosi około 5km/h
Pomiar odległości krokami.
Pomiar krokami należy wykonać co najmniej dwukrotnie, tj. w jednym kierunku i z powrotem. Przy pomiarze odległości liczy się podwójne kroki (paro-kroki). Średnia długość kroku wynosi 0,75m, podwójnego - 1,5m. Przy pomiarach dokładniejszych należy brać faktyczną długość swojego kroku.
Dokładność określania odległości.
Błąd jaki może wystąpić przy zastosowaniu metody „na oko” oraz za pomocą wielkości liniowych i kątowych może wynieść od 10 - 50%. Błąd określania odległości krokami waha się 2 - 5%. Określając odległość według stopnia widoczności należy pamiętać, że dokładność oceny zależy od wielkości przedmiotów i wyrazistości ich konturów oraz tła na jakim się znajdują (drobne przedmioty wydają się bliższe; w kolorze ciemnym wyglądają na dalsze; tło jednobarwne skraca a tło barwne zwiększa odległość), oświetlenia i przejrzystości powietrza (w dzień słoneczny przedmioty wydają się bliższe), rzeźby terenu i gęstości przedmiotów (duża liczba innych przedmiotów pozornie oddala przedmiot obserwowany, równiny skracają odległość, obserwacja z dołu do góry skraca a odwrotna zwiększa odległość), położenia obserwatora (leżąc przedmioty wydają się bliższe niż stojąc).
Przykładowe wymiary w tysięcznych:
szerokość ołówka 0-15;
odcinek 1cm = 0-20, 1mm = 0-02;
pudełko zapałek 0-30, 0-60, 0-90;
zapałka 0-75, 0-03;
szerokość szczerbinki 0-0,35, bolec muszki 0-02;
nb wz 43 szerokość spłonki 0-26, naboju 0-16
średnie wymiary dłoni: wysokość 3-00, szerokość z (bez) kciukiem 2-00 (ok. 1-20), szerokości palców 0-20, 0-30, 0-35,0-30, kciuk 0-40
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 minut ):
Zakończenie zajęć:
Krótkie podsumowanie zajęć
Odpowiadam na ewentualne pytania szkolonych,
Podaję temat następnych zajęć
2
6
1
8
10
1,7
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
……………………..
^
^
^
10
10
10
10
CZĘŚĆ WSTĘPNA - czas 5 minut
Prowadzę osobiście.
CZĘŚĆ KOŃCOWA - czas 5 minut
Prowadzę osobiście.