Scenariusz zajęć zintegrowanych
Data: 10.09.08r.
Prowadząca: Agnieszka Wyrwa
Klasa: I c
Krąg tematyczny: Bądź rozważny na drodze
Temat dnia: Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?
Cele zajęć:
|
Ogólne: |
|
|
Szczegółowe: |
Uczeń:
|
|
|
|
Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca
Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, tablice demonstracyjne MAC świat wokół nas, latarka, sygnalizator świetlny, znaki drogowe, znaczek odblaskowy, gitara, kartki z ćwiczeniami
Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna, boisko szkolne
Literatura:
Przewodnik metodyczny Ja i moja szkoła klasa I część 1,
A Nehring, L. Sawicka, A.Szelągowska - Strzyga Uczyć ciekawiej to znaczy jak? Aksjomat
Zakładane cele |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszar aktywności |
Uwagi |
Wprowadzenie do tematu zajęcia, doskonalenie wypowiedzi ustnej Wzbogacanie słownictwa |
Nauczyciel pokazuje sygnalizator świetlny Zadaniem dzieci jest podanie co oznacza dany kolor
Jak nazywa się taki znak?
Jest to sygnalizator który służy samochodom Piesi na przejściu dla pieszych mają taki sygnalizator: nauczyciel pokazuje sygnalizator na przejściu dla pieszych
Znaki drogowe - przejście dla pieszych, stop Czym wyróżniają się te znaki? |
Podają kiedy należy stać, kiedy przygotować się do ruszenia i kiedy ruszać
Sygnalizator świetlny
Opisują znaki drogowe pokazywane przez nauczyciela |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
Nauczyciel trzyma sygnalizator świetlny |
|
Poznanie osób pomagających dzieciom Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące zdjęć ze str 37 |
Wypowiadają się na temat policjanta i stopera |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
Podręcznik str 37 |
Kształtowanie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię |
W kostiumiku czarno - białym w ZOO ją zobaczyć możesz Inna znowu śmiałym krokiem przejść przez jezdnię ci pomoże
Zabawa kolorowe światła Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa to pojazdy, druga - piesi. Zaznacza na podłodze jezdnie i chodnik oraz zebrę. Pokazuje odpowiednie światła. Dzieci - pojazdy jeżdżą po jezdni, a piesi chodzą po chodniku. Gdy dzieci zauważą zielone światło, piesie przechodzą przez jezdnię zgodnie z poznanymi zasadami (szybko zdecydowanym krokiem) |
Rozwiązanie zagadki - zebra
Bierze aktywny udział w zabawie |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
Zabawa może odbyć się na boisku |
|
Nauka na pamięć wiersza pt: Światła na skrzyżowaniu Wincentego Fabera:
Niech każdy stanie Przed skrzyżowaniem Palą się światła… Popatrzmy na nie!
Światło zielone jak młode listki Na drugą stronę zaprasza wszystkich.
Światło czerwone Jak mak, jak ogień Wszystkim przechodniom Zamyka drogę. |
Nauka wiersza poprzez powtarzanie za nauczycielem |
Edukacja polonistyczna |
|
Utrwalenie zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię |
Przypomnienie zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię |
Przypominają zasadę, demonstrują w klasie |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
Tablica świat wokół nas |
Kształtowanie znaczenia znaczków odblaskowych przy torbach lub kurtkach dzieci |
Odczytanie przez nauczyciela wiersza pt: W drodze ze str 39 w podręczniku - o jakich świetlikach jest mowa w wierszu? - kto powinien nosić znaczki odblaskowe? - komu one pomagają? - jaki kształt mogą mieć znaczki odblaskowe? - czy ktoś z was na plecaku lub tornistrze ma od producenta umieszczone znaczki odblaskowe? - jak one wyglądają? Pokażcie je innym dzieciom |
Słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela
|
Edukacja społeczno - środowiskowe |
|
Utrwalenie zasady działania znaczków odblaskowych |
Nauczyciel pokazuje na jakiej zasadzie działają znaczki odblaskowe poprzez świecenie w znaczek latarką Znaczki odblaskowe świecą światłem odbitym |
Obserwują pokaz |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
|
Nauka piosenki znaczki odblaskowe |
Nauczyciel śpiewa motywy melodyczne zawarte w piosence Znaczki odblaskowe, następnie dzieci robią pociąg i ćwiczymy motywy rytmiczne. Nauczyciel śpiewa fragmentami piosenkę, dzieci powtarzają. Następnie przy akompaniamencie gitary śpiewają wszyscy razem piosenkę |
Bierze czynny udział w umuzykalnieniu |
Edukacja muzyczna |
Technika Gordona |
Kształtowanie motoryki ręki - cięcie papieru po linii prostej i krzywej, łączenie elementów papieru za pomocą sklejania |
Wykonanie znaczka odblaskowego - wycinanka 10/1 Obejrzyjcie obrazki w wycinance i powiedzcie co będziecie kolejno robić.
|
Wytniemy znaczek. Miedzy części znaczka wetkniemy sznurek i skleimy znaczek Znaczek umieścimy w widocznym miejscu na tornistrze.
Samodzielna praca dzieci |
Edukacja techniczna |
|
Analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską o |
Odszukanie na zdjęciach instrumentów, które w swojej nazwie mają głoskę o - ćwiczenie 5 str 40 oraz tych które przypominają kształtem literę o |
|
|
|
|
Zabawa która grupa wymyśli więcej wyrazów z głoską o - w nagłosie - w śródgłosie - w wygłosie |
W grupach podają wyrazy z głoską o |
Edukacja polonistyczna |
|
Kształtowanie pisania liter O,o |
Wykonanie cw 7 ze str 41 |
Wykonanie wg wzoru |
Edukacja polonistyczna |
Nauczyciel zwraca uwagę na dokładne wykonanie ćw. |
Ćwiczenie ręki |
Rysowanie szlaczków Nauczyciel rozdaje kartki z ćwiczeniami - na dokończenie szlaczków |
Wykonują ćwiczenie |
Edukacja polonistyczna |
|
|
Zadanie domowe - domowniczek 8
Przydzielenie ról do inscenizacji |
Zaznaczają swoje role |
|
|
Podsumowanie dnia |
- czego się dziś dowiedzieliśmy? - o czym trzeba pamiętać przy przechodzeniu przez jezdnię? |
Odpowiadają na zadania pytania |
|
|