SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH
Prowadzący: Beata Tomala
Data: 11.05.2012
TEMAT: Kucharz
Cele ogólne:
tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność skupiania uwagi
dostrzeganie i opisywanie relacji między przedmiotami i zjawiskami
wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynnści intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach
METODY:
czynne - zadań stawianych do wykonania
słowne - rozmowa
oglądowe - obserwacja
FORMA:
praca z całą grupą, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: garnki różnej wielkości, strój kucharski, „pachnące pakunki”, drewniane, plastikowe i metalowe sztućce, papierowe talerzyki, skrawki materiału, sylwety produktów spożywczych i garnków, podkład muzyczny, pluszowa zabawka, ołówek, pasek od spodni, okulary przeciwsłoneczne, wyciskacz do czosnku
Przebieg zajęć:
Nazwa zadania/ Tekst |
Przebieg |
Zamierzone osiągnięcia dziecka/ |
Wprowadzenie Dobry kucharz, co ma wprawę W mig przyrządzi nam potrawę. Ciepłe, zimne, każde danie
Przygotować jest no w stanie. Tam na piecu wciąż gotuje, Mięso, kaszę, ryż, buliony, Bukiet warzyw, makarony, Zupy, steki i ziemniaki, Zrazy, sosy i buraki. Pieczeń piecze, rybę dusi, Aromatem wszystkich kusi. Komu tylko co się marzy Kucharz chętnie też usmaży |
Przedstawienie kucharza (prowadzącej która będzie odgrywała jego rolę), krótkie omówienie na jaki temat będziemy dzisiaj rozmawiać. Kucharz recytuje wierszyk. |
Dziecko: |
Zabawy paluszkowe
przyprawaiała smakowała |
Kucharz zachęca dzieci do wspólnego gotowania, dzieci w kole wraz z prowadzącą wykonują czynności z zabawy paluszkowej „kanapka” oraz „zupa” |
Dziecko: |
Zaczarowany garnek- zabawa dotykowa |
Kucharz przedstawia dzieciom „zaczarowany garnek”, w którym znajduje się wiele przedmiotów, dzieci rozpoznają ukryte przedmioty (patelnia, mały garnek, miś, łyżka, talerzyk, ołówek) opisują je i sprawdzają wraz z całą grupą czy są potrzebne kucharzowi w kuchni. |
Dziecko: |
Kuchenne odgłosy, zabawa muzyczna |
Kucharz demonstruje dzieciom jakie dźwięki mogą wydobywać się z kuchni (uderzanie widelcem o łyżkę, drewnianymi sztućcami o siebie, łyżeczkami o metalowy garnek) po czym dzieli dzieci na grupy zgodnie z wizytówkami (pietruszki, marchewki i ogórki) rozdaje poszczególne „instrumenty” (łyżki, garnki, drewniane sztućce). Z miejsca którego dzieci nie widzą dochodzą poszczególne odgłosy, ta grupa która usłyszy swój dźwięk naśladuje go za pomocą instrumentów. |
Dziecko: |
Zabawa ruchowa „Warzywa do garnka” |
W sali na podłodze porozkładane są garnki wycięte z papieru. Dzieci biegają swobodnie po sali, na określoną komendę wykonują polecenia kucharza, np. marchewki do garnka (dzieci stają na papierowych garnkach), pietruszki się gotują (dzieci podskakują), mieszam zupkę z ogórków (dzieci kręcą się w kółko). |
- dzieci rozpoznają do jakiej grupy warzyw należą |
Znajdź swoją połówkę - zabawa w łączenie |
Każde dziecko otrzymuje od kucharza sylwetę połowy owocu, warzywa lub innego produktu spożywczego. Jego zadaniem jest odnalezienie drugiej polowy swojej sylwety i połączenie ich. |
Dziecko: |
Zabawa ruchowa - taniec „Ciasto” Klanza |
Dzieci siedzą w kole, w tle odtwarzany jest utwór „ciasto” Dzieci wykonują te same gesty co kucharz, w rytm muzyki |
Dziecko: |
Mały savoir vivre |
Dzieci dostają od kucharza papierowe talerzyki, plastikowe noże widelce i łyżki, układają je przed soba według wzoru prezentowanego przez kucharza |
Dziecko: |
Pachnąca saszetka- ćwiczenie oddechowe |
Kucharz rozdaje dzieciom malutkie pakunki, dzieci oglądają je, na polecenie kucharza dotykają ich i wąchają. Wdech noskiem a wydech ustami. Kucharz pyta dzieci czy poczuły jakiś zapach i czy wiedza co w kuchni może pachnieć. Z pomocą studentek dzieci mogą otworzyć pakunki i zobaczyć jakie to przyprawy. |
Dziecko: |
Zabawa twórcza - kukiełki sztućcowe |
Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Na stoliku leżą gotowe elementy do ozdobienia łyżki (skrawki materiałów, wycięte oczy i usta) Kucharz rozdaje każdemu dziecku drewnianą łyżkę. Dzieci tworzą z łyżek kukiełki które mogą później wykorzystać do teatrzyku. |
Dziecko: |
Zabawa relaksacyjna - masażyk pizza |
"Pizza"
Sypiemy makę /uderzamy opuszkami palców po plecach/
/Zagniatamy ciasto /ruch zagniatania ciasta na całych plecach/
|
Dziecko: |
|