ZATWIERDZAM Gdynia, dnia ………………r.
SZEF SEKCJI WYCHOWAWCZEJ
kmdr ppor. Rafał KOPYT
PLAN-KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z kształcenia obywatelskiego z żołnierzami
kompanii zabezpieczenia w dniu ……….2012r.
I. TEMAT : PSYCHOLOGICZNE PROBLEMY ADAPTACJI ŻOŁNIERZY PO POWROCIE Z MISJI POZA GRANICAMI PAŃSTWA.
II. CELE ZAJĘĆ :
- zapoznać podoficerów z zagrożeniami związanymi z ostatnim etapem pobytu na misji, oraz procesem adaptacji po powrocie do kraju
III. FORMA : wykład
IV. CZAS : 2 x 45 min.
V. MIEJSCE: rejon pododdziału - świetlica
VI. ZAGADNIENIA:
Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z ostatnim etapem pobytu na misji.
Omówienie procesów adaptacyjnych związanych z powrotem do kraju.
Następstwa zdrowotne stresu.
Zaburzenia stresu pourazowego.
VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-MERYTORYCZNE:
Zajęcia prowadzić dla całości szkolonych
Szczególną uwagę zwracać na zrozumienie tematu przez szkolonych
Dokładne terminy zajęć z pododdziałami uzgodnić z dowódcami-przestrzegając ram czasowych
VIII. LITERATURA
„Psychologia społeczna” - Aronson - Poznań 1997r
Patologie społeczne w wojsku - Kleczkowski - W-wa 2003r.
Stres służby wojskowej - Tomaszewski - W-wa 2004r
IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE
Rzutnik
Konspekt
Literatura
Notatniki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp |
ZAGADNIENIA |
CZAS |
CZYNNOŚCI KIEROWNIKA ZAJĘĆ |
CZYNNOŚCI UCZESTNIKÓW |
UWAGI |
||
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
|||||||
|
10' |
Sprawdzam obecność, podaję temat i cel zajęć. |
Siedzą i słuchają |
|
|||
CZĘŚĆ GŁÓWNA |
|||||||
1.
|
- Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z ostatnim etapem pobytu na misji
- Omówienie procesów adaptacyjnych związanych z powrotem do kraju
- Następstwa zdrowotne stresu.
- Zaburzenia stresu pourazowego. |
70' |
Aktywizuję szkolonych do uczestnictwa w dyskusji, prezentowaniu własnych opinii, sądów a także przedstawianiu dodatkowych informacji zaczerpniętych z innych źródeł. Wystąpienia żołnierzy wsparte są przygotowanymi przez mnie materiałami na temat wymienionych zagadnień. Zał. Nr 1 prezentacja Wyznaczeni żołnierze prezentują informacje zaczerpnięte z dostępnej literatury. |
Siedzą i słuchają-wykonują notatki. Zadają pytania |
|
||
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
|
|||||
|
|
10' |
Omawiam przebieg zajęć odpowiadam na pytania zadawane przez uczestników wykładu. Wypracowuję jednolite interpretowanie definicji, terminów i treści, gdy istnieją kwestie sporne. |
Zadają pytania |
|
OPRACOWAŁ
…………………………….