Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 06.10.2008 - czwartek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesienne słoty i szarugi, przygotowania do zimy. Temat dziennego ośrodka pracy: Zwierzęta przygotowują się do zimy.
Czas zajęć: 3 x 45 minut
Cele ogólne:
Wzbogacanie wiadomości na temat zwyczajów zwierząt w okresie zimy;
Utrwalenie pojęć przestrzennych.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenie spostrzegawczości.
Korygowanie wypowiedzi ustnych.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Dziecko umie nazywać i rozpoznawać zwierzęta leśne: sarna, zając, dzik, niedźwiedź, wiewiórka.
Wie, które zwierzęta zasypiają na zimę.
Konstruuje wypowiedzi ustne.
Utrwala liczby w zakresie 10.
Uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, treść zagadki, ilustracja jesiennego lasu i zwierząt, tekst opowiadania ”Hałabała”, monografia liczb 0-9, obrazki zwierząt leśnych, obrazek konturowy wiewiórki, włóczka, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć - rozwiązanie zagadek jako zapowiedź tematyki zajęć
Pomyśl, a odgadniesz wnet,
Kto ma igieł pełen grzbiet? (jeż)
Przez całą zimę słodko śpi.
A słodko dlatego, że miód mu się śni.(niedźwiedź)
W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie,
orzechów zapasy zbiera na złe czasy.(wiewiórka)
Pogadanka przeprowadzona przez nauczyciela w oparciu o ilustrację przedstawiającą leśne zwierzęta.
Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia - Zwierzęta przygotowują się do zimy.
Przedstawienie opowiadania „Przygoda Hałabały”
Wspólne odpowiedzi na pytania związane ze zwyczajami leśnych zwierząt.
Dziecko wie, że ptaki odlatują (bocian, jaskółki),
wie, że wróbel, sowa, dzięcioł, sikorka, wrona , gołębie dostają grubsze upierzenie,
wie, że wiewiórka gromadzi pożywienie w spiżarni,
wie, że borsuk, niedźwiedź, żaby, muchy, komary zapadają w sen zimowy,
wie, które zwierzęta zmieniają futro, sierść na grubsze: lis, sarna, zając, dzik,
wie, że w paśniku gromadzimy pożywienie dla zwierząt.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Ćwiczenia matematyczne:
Zabawa ,,Policz zwierzęta i przyporządkuj odpowiednią liczbę”. Utrwalenie liczb w zakresie 10.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - wyklejanie włóczką obrazka konturowego przedstawiającego wiewiórkę.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.
Przygoda Hałabały
Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Hałabały przyleciał wróbelek. Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Hałabała zobaczył stertę liści pod drzewem.
-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? - zapytał wróbelka Hałabała
Jak myślicie, co wróbelek odpowie Hałabale??*
- Rozejrzyj się Hałabało dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża - odpowiedział wróbelek.
Wróbelek i Hałabała poszli dalej. Patrzą, a tu niedźwiedź kopie wielki dół. Zaskoczony krasnal pyta:
-Misiu, co ty robisz?
-Szykuję sobie gawrę.
-A co to jest gawra?
Powiedzcie krasnalowi co to jest gawra.*
-Zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli jama wyścielona liśćmi, która osłania od mrozu i wiatru.
Nasi spacerowicze postanowili nie przeszkadzać misiowi, pożegnali się z nim i poszli dalej.
Wróbelek zaprowadziła Hałabałę do głębokiej, błotnistej kałuży.
Jak myślicie, kto tam mieszka?*
-W błotnistych kałużach, pod kamieniami zimę przesypiają żaby-powiedział wróbelek
Hałabała i wróbelek poszli dalej ścieżką przez las, postanowili sprawdzić jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.
Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę Rudą Kitkę. Hałabała zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.
-Dzień dobry Ruda Kitko- Przywitali się krasnal i wróbelek- Może pospacerujesz z nami?- Zapytali.
-Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, grzyby, które chowam w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała co jeść.
Ruda Kitka zabrała się z powrotem do pracy, a Hałabała pożegnał się szybko z wróbelkiem i pobiegł do domu, tak jakby przypomniało mu się coś ważnego...
Jak myślicie o czym mógł sobie przypomnieć krasnal?*
Hałabała zastanawiał się czy jego zapasy wystarczą mu na zimę, postanowił szybko to sprawdzić.