Anna Biruk III KZiWP
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II dnia 18.11.2008r
TEMAT DNIA: Kosmos.
ZAPIS W DZIENNIKU: Kolejność wydarzeń, osoby i miejsce akcji w opowiadaniu. Fragmenty realistyczne i fantastyczne w opowiadaniu. Wielka litera w nazwach planet i gwiazd. Wspólne redagowanie gazetki „Lot w kosmos”. Powtórzenie wiadomości o rzeczowniku. Dziesiątkowy system liczenia - dziesiątki i jedności.
CEL OGÓLNY: Kształcenie umiejętności poprawnego tworzenia ustnego opowiadania oraz współpraca w grupie.
CELE OPERACYJNE:
wypowiada się na temat usłyszanego opowiadania
wyodrębnia osoby, określa miejsce i czas akcji
wyróżnia fragmenty realistyczne i fantastyczne w opowiadaniu
organizację pracę w grupie i współdziała
wyodrębnia dziesiątki i jedność w zapisie liczb dwucyfrowych
METODY PRACY:
Podające- opis, rozmowa
Problemowe- historyjka obrazkowa
Praktyczne- rozwiązywanie zadań, praktycznego działania
FORMY PRACY:
Grupowa zróżnicowana
Zbiorowa zróżnicowana
Indywidualna jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karty z zagadkami.
Kaseta z nagraniem opowiadanie „Wyprawa w kosmos”
Historyjka obrazkowa.
Książki, atlasy, gazety.
Karty pracy.
CZAS ZAJĘĆ: 3godziny lekcyjne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.WSTĘP: Zaproszenie wszystkich dzieci do zajęć odgadywanie zagadek:
Wysoko na niebie nocą się zjawiają. Tworzą gwiazdozbiory, wesoło mrugają. gwiazdy
|
W pięknej z gwiazd utkanej czarnej sukience spaceruje po niebie z Księżycem pod rękę. noc
|
Ciemne, kłębiaste lub małe, białe. Pędzą po niebie z wiatrem w nieznane. chmury
|
Powietrze ogrzewa, śnieg wtedy topnieje, zieleni się trawa i wcześniej dnieje. słoneczko
|
Na niebie jej barwy pięknie się mienią. Jak most ogromny łączy niebo z ziemią. tęcza
|
Tańczy z drzewami, strąca liście z drzewa. Czasami nawet dziwnie zaśpiewa. wiatr
|
Co to za zagadka? Na niebie biała łatka. obłok |
Zawsze jest nad nami, to płacze czasami, to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem. niebo
|
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy. Zimą grzeje słabo, latem z całej siły. słońce |
Jest ogromna srebrną broszką, która nocą lśni nad wioską. księżyc
|
Nie widać ich w ciągu dnia, chociaż są nad nami. Można je zobaczyć tylko wieczorami. gwiazdy |
Co to za przestrzeń między Ziemią, Księżycem planetami oraz między gwiazdami? kosmos
|
Zawsze jest nad nami. To płacze czasami deszczem, to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem. niebo
|
Jej długi warkocz złotem błyska, siostrą jest gwiazd i księżyca. Rzadko odwiedza nasze niebo. Niesie wieści. Jakie? To tajemnica. kometa
|
Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą. Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz. Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. księżyc |
Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samochody. rakieta
|
Co to za okrągła planeta, na której bez wody, tlenu i słońca nie byłoby życia. ziemia
|
|
2.ROZWINIĘCIE: Wysłuchanie nagranego przez nauczyciela na taśmę magnetofonowa/ płytę CD opowiadania „Wyprawa w kosmos”.
3. Omówienie wysłuchanego tekstu, odpowiedzi na pytania:
Kto jest bohaterem opowiadania? - Marcin oraz babcia
Gdzie toczy się miejsce akcji opowiadania? - W pokoju Marcina a później w kosmosie, na Księżycu.
Czy możemy wyróżnić czas akcji? - Tak.
Gdzie się rozgrywa się czas akcji? - Wieczór, noc.
Kto zaprosił Marcina do podróży w kosmos? - Babcia.
Jak wygadało wnętrze rakiety? - Kabina pilotów, mnóstwo ekranów telewizyjnych, tysiące pulsujących światełek, przeróżne guziki , uchwyty i mikrofony.
Marcin zgłodniał i chciał pić, co zamówił? - Sok pomarańczowy, małą kanapkę i herbatniki w czekoladzie.
Co miał zabrać ze sobą Marcin, kiedy szedł na zwiedzanie księżyca? - Kamerę.
Jak zakończyła się księżycową przygoda? - Marcin obudził się w swoim łóżku.
Dlaczego Marcin mógł przypuszczać , że to nie był sen?
Jak wyglądała kolejność wydarzeń? ( obrazki ) ZAPIS DO ZESZYTU.
Jak mogła inaczej zakończyć się ta podróż?
4. Głośne czytanie opowiadania przez wybrane dzieci ( wyróżnienie w tekście wypowiedzi babci i Marcina, fragmenty realistyczne i fantastyczne).
Ćw.1.str 41 (kolejność wydarzeń)
Ćw.2 str 41 (wypowiedzi do kosmitów)
5. Gromadzenie słownictwa związanego z kosmosem. ( książki, atlasy, gazety)
OSOBY: Kapitan Statku Ziemianie Marsjanie Astronauta Kosmonauta Kosmita
PRZEDMIOTY statek kosmiczny skafander rakieta teleskop satelita sonda prom kosmiczny światła mikrofony
ZJAWISKA ognisty ogon komety spadające meteoryty droga mleczna pył gwiezdny dziura ozonowa wybuch gazów zaćmienie słońca
Na jakie pytania odpowiadają te wyrazy?
Na jakie grupy możemy podzielić te wyrazy? - podział i nazywanie grup wyrazów
Jak nazwiemy te wyrazy?
Jakie inne wyrazy to rzeczowniki?
7. Zabawa „Rakieta” uczniowie swobodnie chodzą po sali, na słowo rakieta wyskakują do góry.
8. Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 6 osobowe. Każda z grup ma za zadanie zredagowanie opowiadania „Lot w kosmos” w formie 7 zdań i 7 obrazków - historyjka obrazkowa. Pomoże w tym zgromadzone słownictwo, książki, atlasy.
POLECENIE DLA UCZNIÓW: W oparciu o plan, postarajcie się po kolei opowiedzieć tok zdarzeń, zdając się na własną wyobraźnię i fantazję. Pamiętajcie o zgromadzonym wcześniej słownictwie , atlasach, książkach.
1. Zdarzyło się to pewnego wiosennego popołudnia……. Było to wtedy, gdy………… Latem……….. Pewnego malowniczego poranka…….. Zimą…………….. W czasie wakacji…………..
|
2. Wszystko zaczęło się od tego………….. Na początku………… Najpierw…………. Początkowo…………….. Wpierw……………..
|
|
3. Nikt nie przypuszczał, ze……….. Stało się cos niesamowitego…………… Jak grom z jasnego nieba…………….. Tego co się stało nikt się nie spodziewał…… Stało się zupełnie inaczej, niż przewidywali……
|
4. Później……. Potem……….. Następnie……. Wkrótce……….. Po chwili…….. Z kolei…… |
|
5. Znienacka…….. Raptownie………. Natychmiast…………. Od razu……… W tym momencie………. Nagle…………….
|
6. W końcu…. Nareszcie…….. W rezultacie………. Ostatecznie……….. Na końcu…………
|
|
7. Od tamtej pory…………… I tak skończyła się…….. Taki był finał………… Od tego czasu……….. Do dzisiaj…………..
|
|
9. Prezentacja wybranych opowiadań. Ocena prac.
10. Sprawdzian „Rakieta na księżyc” - sprawdzenie wiadomości o rzeczowniku.
11. Rachunek pamięciowy - dodawanie, odejmowanie - zegar matematyczny, liczmany.
12. Zapisywanie liczebników:
Jaka to liczba dwucyfrowa, której suma cyfr wynosi 8?
Jaka to liczba dwucyfrowa, której cyfra jedności i dziesiątek jest taka sama?
13. Ile to dziesiątek ile to jedności? Ćw. 1 str 25, Ćw. 2 str 25.
14. ZAKOŃCZENIE:
Wypełnianie kart pracy.
15. Praca domowa- matematyka cala strona 24.
16. Ewaluacja - ocena pracy za pomocą gwiazdek.
4