Scenariusz sytuacji edukacyjnej w przedszkolu nr 19 w Elblągu
Prowadzące: Agata Kopańska i Natalia Neuman
Data: 28.10.2008 r.
Grupa: zróżnicowana wiekowo
Temat zajęć: „Oznaki jesieni” - zebranie informacji o „darach jesieni”, warzywach, owocach i pogodzie omawianej pory roku
Cel ogólny: Sprawdzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących charakterystycznych cech jesieni.
Cele operacyjne:
Śpiewa poznaną na zajęciach rymowankę;
Wykorzystuje wcześniej zdobyte wiadomości przy rozwiązywaniu zagadek;
Rozpoznaje wcześniej poznane przedmioty poprzez dotyk i nazywa je;
Zna podstawowe „dary jesieni”;
Zna niektóre jesienne warzywa i owoce;
Rozpoznaje jesienną pogodę;
Wykona album o jesieni;
Wykona szereg ćwiczeń ruchowych pokazanych przez nauczyciela.
Metody (wg Cz. Kupisiewicza):
Zajęć praktycznych
Inscenizacji
Formy pracy:
Grupowa jednolita;
Zespołowa jednolita
Środki i materiały dydaktyczne:
Liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy, jabłka, ziemniaki, cebula i inne „dary jesieni”
Ilustracje do wiersza
Ilustracje z cechami jesieni, kartki bloku technicznego A3
Klej, kredki, nożyczki
Naklejki w kształcie liści
Przebieg zajęć:
Część wstępna: Zabawa z piosenką (na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”):
Dzieci łapią się za ręce i tworzą koło, w środku którego stoi troje dzieci z liściem w dłoniach. Wszystkie dzieci zaczynają śpiewać:
„Mamy liście kolorowe, żółte i czerwone
Kogo lubię, bardzo lubię, podam w jego stronę”
i tańczyć w rytm melodii. Na słowa „podam w jego stronę”, dzieci ze środka koła oddają liść następnej trójce, która zajmuje ich miejsce.
Część właściwa:
Odgadywanie zagadek :
Kiedy kolczasta łupinka pęknie
w brązowej skórce jest mu najpiękniej
(kasztan)
Ma on nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, nie ma głowy.
Czasem gorzki i trujący. Często smaczny jest i zdrowy.
(grzyb)
Ma piękne korale, choć nie jest dziewczyną.
Spotkasz ją przy drodze, zwą ja …
(jarzębiną)
W twardej skorupce smaczny skarb mieszka.
Gdy ją rozłupiesz, znajdziesz…
(orzeszka)
Wiosną na drzewie rozwija się z pąka,
jesienią złoty po świecie się błąka.
(liść)
Ma gruby brzuszek i kolor żółto-zielony.
Będzie z niej w zimie kompot wymarzony.
(gruszka)
Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zajada.
Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewane.
(jabłko)
Wyjęty z ziemi szary i brzydki, pyszne są z niego placki i frytki.
(ziemniak)
Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana, pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach, więc chrup ją zawsze zamiast cukierka.
( marchewka)
Biały korzeń, zielona natka, prawda, że łatwa jest to zagadka?
(pietruszka)
Wyjęty z ziemi szary i brzydki, pyszne są z niego placki i frytki.
(ziemniak)
W żółtej łupinie biała kula, gdy ją kroimy do łez nas rozczula.
(cebula)
Za każdą prawidłową odpowiedź dziecko dostaje naklejkę w kształcie listka.
Zabawa w zgadywanie przedmiotów w worku:
Każde dziecko wkłada rękę do worka, losuje jeden przedmiot i nie wyciągając, ale dotykając go odgaduje jego nazwę. Następnie wyciąga go i sprawdza, czy dobrze odgadło (proponowane przedmioty: kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, jabłka, gruszki, orzechy itp.).
3) Prezentacja wiersza przy pomocy ilustracji :
„Jesienny pociąg”
Stoi pociąg na peronie-
żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie-
dokąd z nimi jechać będzie?
Rusza pociąg sapiąc głośno.
Już w przedziałach grzyby rosną,
a na półce ,wśród bagaży,
leży sobie bukiet z jarzyn.
Pędzi pociąg lasem, polem
pod ogromnym parasolem.
Zamiast kół kalosze ma,
za oknami deszcz mu gra.
O, zatrzymał się na chwilę!
Ktoś w wagonie drzwi uchylił
i potoczył w naszą stronę
jabłko duże i czerwone.
Podczas czytania wiersza, w odpowiednim momencie następuje prezentacja ilustracji (pociąg, liście, kasztany, żołędzie itd.) i przyczepienie ich na tablicy.
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
Jakie „dary jesieni”(z lasu, z parku) zostały wymienione w wierszu?
Jakie jeszcze „dary jesieni” znacie ?
Jaka jest pogoda jesienią?
Jakie znacie jesienne warzywa?
Jakie znacie jesienne owoce?
Za każde odgadnięcie cechy jesieni dziecko dostaje jej ilustrację, a następnie przyporządkowuje do odpowiedniej grupy (kartki z napisami : DARY JESIENI, JESIENNA POGODA, JESIENNE OWOCE, JESIENNE WARZYWA)
Wykonanie jesiennych albumów:
Każda grupa wiekowa wykonuje jedną stronę albumu, którą stanowią karty z wcześniej przyporządkowanymi ilustracjami.
3-latki - JESIENNA POGODA (kolorują i przyklejają)
4-latki - JESIENNE OWOCE (kolorują, przyklejają i rysują)
5-latki - JESIENNE WARZYWA (kolorują, wycinają, przyklejają i rysują)
6-latki - DARY JESIENI (kolorują, wycinają, przyklejają i rysują)
Dzieci, które skończą wcześniej przygotowują stronę tytułową albumu (starsze wycinają i przyklejają napis, a młodsze przyklejają liście).
Później następuje prezentacja i wspólne oglądanie albumu.
Zajęcia ruchowe:
„Wyprawa leśna”:
Dzieci wchodzą na salę gimnastyczną (do „lasu”) gęsiego, za prowadzącą nauczycielką i naśladują jej ruchy:
schylanie się po leżącego na ziemi kasztana
wyciągnięcie się jak najwyżej do góry, żeby zerwać jarzębinę z drzewa
przykucnięcie przy rosnącym pod krzakiem grzybie
przeskakiwanie przez kałuże
robienie dużych kroków, żeby ominąć błoto
schylanie się po piękny liść leżący na ziemi
wyskok wysoko do góry, żeby pogłaskać wiewiórkę na drzewie
Każde dziecko siada skrzyżnie na podłodze, trzyma w ręku liść. W rytm muzyki unosi go powoli prawą ręką do góry i na dół, przekłada do lewej ręki, unosi tak samo powoli w górę i w dół (2 razy). Następnie lewą ręką kładzie liść za siebie, a prawą zabiera go i kładzie przed sobą (2 razy).
Dzieci wstają i kładą sobie liść na głowie, starają się tańczyć w rytm muzyki z liściem na głowie uważając, żeby nie spadł.
3