Scenariusz zajęcia
Opracowanie i prowadzenie: Barbara Drążewska
Data:15.12.2006-12-07 Grupa dzieci - 6latki
Temat : „Przychodź zimo - nie zwlekaj!”
Cele ogólne:
obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie
poznanie różnych sposobów inscenizacji ruchowej i instrumentalnej do muzyki, rozwijanie sprawności i ekspresji ruchowej, koordynacji ruchu, równowagi, poczucia rytmu
kształcenie umiejętności wnioskowania
doskonalenie czytania ze zrozumieniem w zakresie poznanych liter
doskonalenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wyrazów
kształtowanie wiedzy matematycznej w odniesieniu do zajęć życia
codziennego
rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni
kształtowanie umiejętności plastycznych
doskonalenie samodzielności podczas wykonywania zadań
kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
rozwijanie aktywności i współpracy w grupie
pobudzanie i rozwijanie myślenia, wyobraźni poprzez tworzenie obrazów w umyśle inspirowanych przez muzykę
Cele operacyjne: - dziecko:
dokonuje klasyfikacji zgromadzonych ilustracji i obrazków
wypowiada się na temat cech charakterystycznych pór roku
zna nazwę aktualnego miesiąca
zna słowa i melodię piosenki „Jedzie grudzień”, wypowiada się na temat jej treści
potrafi ułożyć i odczytać rytm
rozpoznaje i posługuje się podstawowymi figurami geometrycznymi
oraz poznanymi cyframi
czyta w zakresie poznanych liter
dokonuje analizy i syntezy wyrazów
formułuje pytania oraz odpowiedzi
estetycznie wykonuje pracę plastyczną
aktywnie uczestniczy w proponowanych zajęciach grupowych
i zabawach ruchowych
zgodnie współpracuje z innymi
Metody:
metody aktywne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka
metody słowne:- rozmowa, zagadki, wizualizacji
metody oparte na działaniu:- ćwiczenia, zajęcia praktyczne, zadania
Środki dydaktyczne:
płyta CD „Jedzie grudzień” i utworami muzycznymi, „Zima”Vivaldiego, kartki, kleje, białe confetti,wata, instrumenty muzyczne
Formy:
zbiorowa
grupowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje krajobrazów (wszystkie pory roku), figury oraz litery do
podziału na grupy, plansza „Linia czasu”,
obrazki, instrumenty muzyczne,
nagranie CD pios. „Jedzie grudzień”, „Zima”Vivaldiego
Przebieg zajęć:
1.Powitanie (nawiązanie do wprowadzonych wiadomości dotyczących kolejności dni Śpiewne dni”),zabawa ruchowa ze śpiewem „Woogie -boogie”
2 Zabawa w rytmiczne echo.
Dzieci słuchają wyklaskiwanego rytmu przez nauczycielkę, a następnie powtarzają rytmy:
Nauczyciel:
klaszcze jeden raz, stuka jeden raz - powtarzanie sekwencji 4 razy, przez dzieci
klaszcze dwa razy, stuka jeden raz - powtórzenie 4 razy, przez dzieci
stuka dwa razy, klaszcze jeden raz i tupie dwa razy - także czterokrotne powtórzenie.
3 Układanie rytmów z kolorowych patyczków i kółek.
Dzieci biorą po jednym dywaniku oraz kopercie z kółkami i patyczkami; siadają w dowolnie wybranym miejscu sali.
Dzieci wysypują zawartość kopert, segregując tworzą dwa zbiory: kółek, patyczków w górnej części dywanika.
Obserwują, jak nauczycielka układa kółka (kładzie cztery jednobarwne koła
w szeregu). Wspólne „czytanie” powstałego rytmu: kółko, kółko, .... Co będzie dalej?....
Dzieci układają na dywaniku taki sam rytm.
Ponowna obserwacja układanego rytmu przez nauczycielkę: kółko, patyk, kółko, .... Co będzie dalej?.... Ułóżcie rytm na dywanikach.
4.Rozmowa na temat muzyki
Czy dzieci mogą stworzyć własną muzykę? W jaki sposób?
wydobyć z własnych płuc
wystukać rękoma
stukając różnymi przedmiotami
mogą wykonać własny instrument np. z puszek i kaszy, z patyków itp.
Jakie dźwięki dobiegające z otoczenia możemy nazwać muzyką?
wszystkie te, które słychać jak jest bardzo cicho, wystarczy zamknąć oczy i nic nie mówić - wtedy słychać wszystkie szmery i dźwięki
jak kapie woda lub stukną drzwi
jak jedzie samochód na sygnale
jak w kuchni stukają naczynia itp.
Dlaczego muzyka jest tak ważna w życiu człowieka?
spokojna muzyka nas uspokaja
lubię zasypiać przy muzyce
rozrusza nasze ciała do zabawy, zachęca do tańca
mama jak potańczy, lepiej czuje - jest ważna dla zdrowia
Ulubiona muzyka dzieci
5.Tworzenie muzyki -głośnej i cichej, szybkiej i wolnej.
Dzieci tworzą muzykę uderzając klockami wg otrzymanego rytmu utworzonego z kółek i patyków.
6.Zabawa ruchowa „Tańczące literki”
Podział na 2 grupy według liter - wielkie i małe. Dzieci dobierają się w pary (mała litera z wielką) gdy zmieni się charakter muzyki.
7. „Krajobrazy”- wybór pór roku- odpowiednich ilustracji .Nawiązanie do zbliżającej się pory roku -zimy.
8. „Linia czasu” - zaznaczenie na planszy w formie koła kolejności występowania pór roku - obrazek z podpisem .
9. „Jedzie grudzień”- wprowadzenie zabawy ruchowej.
Przypomnienie piosenki, jej treści, melodii, wyklaskiwanie rytmu piosenki z jednoczesną recytacją tekstu.
10. „Zimowy krajobraz”- praca plastyczna.
Dzieci pracują w zespołach -wykonują na dużym arkuszu papieru obrazek zimowy.
Na kartce znajdują się gołe drzewa, a dzieci przykleją białe elementy.
11. Omówienie wykonanych prac.
12. „Płatki śniegu” -zabawa odprężająca.
Dzieci (śnieżynki)poruszają się do muzyki Vivaldiego „Zima” zgodnie z poleceniem nauczyciela.
1
1