Konspekt zajęć prowadzonych Metodą Ośrodków Pracy w klasie specjalnej
(klasa I)
I Temat ośrodka tygodniowego: Ja i mój charakter.
II Data:
III Miejsce:
IV Klasa: 1, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim
V Imię i nazwisko prowadzącego:
VI Liczba godzin: 4
VII Temat ośrodka dziennego: Moje emocje, moje zachowanie.
VIII Cele ogólne:
poznawcze:
- rozpoznawanie emocji
- zapoznanie z dobrymi manierami
- znajomość „dobrych słów”
b) kształcące:
- utrwalanie znajomości dni tygodnia, pojęć związanych z pogodą
- doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 1-9
- wdrażanie do umiejętności dokonywania samodzielnej oceny
c) wychowawcze:
- kształcenie umiejętności stosowania dobrych manier w różnych sytuacjach
- wdrażanie do umiejętności własnej oceny zachowania
- wdrażanie do przestrzegania reguł zabawy
d) rewalidacyjne:
- ćwiczenie koncentracji uwagi
- ćwiczenie umiejętności naśladowania
- ćwiczenie samodzielnego wypowiadania się
- wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem
- ćwiczenie sprawności manualnych
IX Cele szczegółowe:
- uczeń wie kto jest obecny i nieobecny w klasie, samodzielnie przelicza uczniów obecnych
- wie, jaki jest obecnie dzień tygodnia
- wie, jaka jest aktualnie pogoda
- prezentuje oraz naśladuje wyrażane emocje za pomocą mimiki i gestów
- słucha uważnie wierszyka i odpowiada na pytania do tekstu
- uczestniczy w rozmowie na temat dobrych manier
- uczestniczy w rozmowie na temat form grzecznościowych
- rozwiązuje zadanie matematyczne w zakresie dodawania liczb do 9
- bierze udział w grze dydaktycznej „Dobre maniery”
- w aranżowanych sytuacjach korzysta ze zwrotów grzecznościowych
- wykonuje pracę plastyczną - wylepiankę z plasteliny
- wie, czego nauczył się w ciągu dnia
X Metody pracy:
a) oparte na obserwacji: pokaz
b) oparte na słowie: opowiadanie, rozmowa, opis
c) oparte na działalności praktycznej: scenki, praca plastyczna, gra dydaktyczna
XI Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa
XII Środki dydaktyczne: gra planszowa, kostka do gry, ilustracje z twarzami przedstawiającymi stany (wesoły, smutny, zły, spokojny), karta pracy do edukacji matematyki, karta z rysunkiem Jestem wesoły, karta z „dobrymi słowami”, podr. „Wesoła szkoła sześciolatka” cz.5, rysunek uśmiechniętego chłopca do wyklejanki, karta z zadaniem domowym.
XIII Przebieg zajęć:
Etap zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi |
I. Zajęcia wstępne
II. Obserwacja
III Kojarzenie
IV Ekspresja
V Zajęcia końcowe |
1. Wzajemne powitanie. 2. Sprawdzenie obecności. Nauczyciel zaprasza uczniów do tablicy obecności i pyta uczniów: Czy jest…? Następnie prowadząca prosi kilku uczniów o przeliczenie wszystkich osób obecnych w klasie. Ile dzieci przyszło dzisiaj do szkoły?
3. Ustalenie dnia tygodnia. Nauczyciel prosi uczniów o podanie nazwy nazwę dzisiejszego dnia tygodnia oraz przypomnienie wszystkich dni tygodnia. Zapisanie na tablicy dnia tygodnia.
4. Ustalenie stanu pogody. Obserwacja pogody przez okno, opisanie stanu pogody, zamieszczenie właściwego symbolu pogody na tablicy.
5. Praca w zeszytach. Prowadzące zapisują uczniom w zeszytach dzień tygodnia oraz pomagają narysować symbol pogody. Sprawdzają zadanie domowe.
1. Rozmowa z uczniami na temat nastrojów. Prowadząca pyta czy są weseli, czy smutni. Następnie pokazuje uczniom rysunki twarzy wyrażające emocje: buzia wesoła, smutna, spokojna, zła i prosi o ich opisanie.
2. Pokazywanie emocji. Nauczycielka pyta uczniów kiedy są smutni, kiedy weseli. Prosi o zademonstrowanie omawianych emocji każdego ucznia.
3. Zabawa w lustro. Uczniowie bawią się w lustro - prowadząca łączy dzieci w pary i sadza naprzeciw siebie. Jedno z dzieci jest odbiciem lustrzanym drugiej osoby z pary, później następuje zamiana.
4. Dobre i złe zachowanie. Wiersz pt. „Babcia” Cz. Janczarskiego Prowadząca dwukrotnie czyta wiersz dotyczący zachowania w autobusie, zadaje pytania na zrozumienie tekstu, prosi o opowiedzenie historyjki, następnie omawia z uczniami co było złe w zachowanie chłopca i jak powinien postąpić.
5. Dobre i złe maniery - rozmowa. Prowadząca rozmawia z uczniami na temat dobrych i złych manier - przy stole, w autobusie oraz innych sytuacjach.
6. Opowiadanie i rozmowa o „dobrych słowach” Prowadząca zwraca uwagę uczniów na dobre słowa, które także są elementem dobrego wychowania, Wymienia z uczniami „dobre słowa”: przepraszam, dziękuje, proszę, oraz inne świadczące o kulturze np. Dzień dobry, Do widzenia itp.
1. Edukacja matematyczna - praca w zeszycie. Nauczycielka rozdaje uczniom karty zawierające zadanie z zakresu dodawania liczb do 9.
2.Uzupełnienie karty „Jestem wesoły” Prowadzące rozdają uczniom karty „Jestem wesoły”.
3. Gra planszowa „Dobre maniery”. Prowadzące rozkładają na podłodze duża planszę składającą się z pól zawierających pola z obrazkami przedstawiającymi poprawne i niepoprawne zachowanie, dzieci są pionkami. Wyjaśniają uczniom zasady gry
1. Scenki Prowadzące aranżują sytuacje, w których uczniowie powinni posłużyć się słowami dziękuję, proszę, przepraszam, dzień dobry, do widzenia.
2. Wykonanie obrazka za pomocą plasteliny. Uczniowie otrzymują rysunek uśmiechniętego chłopca do wyklejenia za pomocą plasteliny.
3. Ocena skończonych prac.
1. Zadanie pracy domowej - dokończenie wyklejanki.
2. Podsumowanie wiadomości zdobytych w ciągu dnia. Nauczycielka pyta uczniów: O czym dzisiaj mówiliśmy? Jakie znacie dobre słowa? Co mówimy gdy sprawimy komuś przykrość? Jak należy się zachowywać przy stole? Czy można mówić z pełnymi ustami? Itp.
3. Podziękowanie za wspólne zajęcia i pożegnanie |
Uczniowie zaznaczają kolorowym magnesem swoją obecność na tablicy obecności. Uczniowie kolejno przeliczają osoby obecne.
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie obserwują pogodę za oknem, opisują stan pogody, jedna osoba zamieszcza właściwy symbol pogody na tablicy.
Uczniowie piszą po śladzie dzień tygodnia oraz kolorują symbol pogody.
Uczniowie opowiadają o swoim nastroju, wyjaśniają przyczyny. Nazywają emocje na zaprezentowanych buźkach.
Uczniowie opowiadają kiedy są smutni i weseli oraz pokazują wybrane emocje na prośbę prowadzącej .
Uczniowie naśladują emocje wyrażane przez druga osobę z pary.
Uczniowie słuchają wierszyka, następnie odpowiadają na pytania dotyczące tekstu, wspólnie z nauczycielem wyjaśniają, co było złe w postępowaniu chłopca oraz jak powinien się zachować.
Uczniowie rozmawiają z nauczycielką, odpowiadają na pytania, próbują wskazywać negatywne i pozytywne zachowania w wymienianych sytuacjach.
Uczniowie starają się wymienić „dobre słowa” oraz inne zwroty. Uczestniczą w rozmowie.
Uczniowie wykonują zadanie.
Uczniowie uzupełniają karty - poprawiają po śladzie tekst oraz dorysowują uśmiech.
Uczniowie biorą udział we wspólnej zabawie z przestrzeganiem reguł gry.
Uczniowie posługują się formami grzecznościowymi oraz „dobrymi słowami”.
Uczniowie wykonują wylepiankę z plasteliny.
Uczniowie odpowiadają na pytania. |
Uczniowie mogą pokazywać także inne emocje lub czynności.
Nauczyciel pomaga w rozwiązaniu zadań.
Prowadzące pilnują przestrzegania reguł gry.
Prowadzące najpierw demonstrują przykład scenki.
Prowadzące nadzorują pracę uczniów. |
4