Doskonalenie odbicia sposobem górnym, Uczelnia


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z piłki siatkowej

Prowadzący: Paweł Janoszka

Kierunek: Wychowanie fizyczne, II rok, I semestr

Temat: Doskonalenie odbicia sposobem górnym

Cele lekcji:

Umiejętności: Uczeń potrafi odbijać sposobem górnym

Sprawność fizyczna: Uczeń kształtuje koordynacje ruchową, zręczność, siłę i zwinność

Wiadomości: Uczeń przypomina sobie i doskonali technikę odbicia sposobem górnym

Postawy i motywacje: Uczeń poprawia poszczególne elementy techniczne odbicia sposobem górnym

Środki dydaktyczne: piłki

Liczba uczniów: 20

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Klasa V

Tok lekcji

Treść

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno metodyczne

I Część wstępna

1 Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2 Poinformowanie uczniów o celach lekcji wzbudzenie motywacji do ćwiczeń

3Rozgrzewka

a)ożywiająca

b)bieżna

c)kształtująca

d)specjalistyczna

II Część główna

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

III Część Końcowa Uspokojenie organizmu

6.Czynności organizacyjno-porządkowe podsumowanie lekcji

Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zbiórka

2.Sprawdzenie obecności

3.Sprawdzenie gotowości do zajęć, kontrola stroju

4. Podanie tematu lekcji i krótki opis

a)

Zabawa ożywiająca

Berek- ustawienie w rozsypce na boisku, jest jeden goniący złapany przez berka przejmuje jego role itd.

- bieg i podrzut piłki do góry chwyt

-podrzut piłlki z jednej ręki do drugiej

W parach

-bieg odstawno dostawny i podanie piłki partnerowi

-bieg i podanie piłki partnerowi po parkiecie

b) W truchcie :

-krążenie LR w przód i w tył

-krążenie PR w przód i w tył

-krążenie LR i PR w przód w tył

-krążenia LR w przód PR w tył

-krążenie PR w przód lewej w tył

-rozgrzewanie nadgarstków

-przekładanka bokiem

-skip A

-skip C

-wielo skok

-bieg tyłem

-bieg przodem i na sygnał wyskok w górę

-bieg przodem i na sygnał leżenie przodem

-krążenie głowy w prawą stronę

-krążenie głowy w lewą stronę

-krążenie bioder w prawą stronę

-krążenie bioder w lewą stronę

-skłon boczny z pogłębieniem w prawo

-skłon boczny z pogłębieniem w lewo

-skrętoskłony lewa ręka do prawej nogi i odwrotnie

-siad płotkarski

-podpór w leżeniu przodem

-przysiady

-wyskoki w górę z przysiadu podpartego

-W parach naprzeciwko siebie odbicia sposobem górnym

4. Doskonalenie elementu technicznego

-W parach naprzeciwko siebie odbicia sposobem górnym - zwiększenie odległości

Odbicia sposobem górnym w parach:

1-osoba klęk podparty - 2osoba stojąc

-osoba siad prosty 2-osoba stojąc

1-osoba leżąc 2-os stojąc.

1-osoba odbija piłkę sposobem górnym 2-osoba musi obiec 1-osobe i wrócić na swoje miejsce po czym 1-osoba oddaje piłkę 2-osobie, która powtarza to co robiła 1 osoba.

Ćwiczący ustawiają się w dwa rzędy naprzeciwko siebie, pierwsza osoba odbija piłkę do osoby z przeciwnego rzędu i przechodzi na koniec swojego rzędu osoba z przeciwnego rzędu powtarza to ćwiczenie.

-Gra szkolna - Mini siatkówka

5.Marsz dookoła Sali. W marszu wznoszenie ramion w góre z jednoczesnym głębokim wdechem, opuszczenie ramion-wydech itd.

6a Zebranie piłek i sprzętu wykorzystanego na lekcji

6b Zbiórka

6c Omówienie lekcji - wskazanie błędów wyróżnienie najlepszych ćwiczących.

Wskazanie ćwiczeń doskonalący element z dzisiejszej lekcji do samodzielnego wykorzystywania w domu.

Uczeń kształtuje koordynację ruchową, zręczność i zwinność

Uczeń kształtuje koordynację ruchową, zręczność i zwinność

Ćw. mięśni nóg i brzucha

Uświadomienie pozycji, aby kontakt z piłką nastąpił w niedużej odległości od twarzy i praca rak była symetryczna

Uczeń przypomina sobie i doskonali technikę odbicia sposobem górnym

Uświadomienie jak ważne jest uspokojenie organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym

Cel wychowawczy

Zbiórka w dwuszeregu

Zabawa toczy się na jednej połowie boiska do siatkówki

Bieg po obwodzie Sali

Trucht dookoła Sali ćwiczący wykonują ćwiczenia zgodnie z poleceniami prowadzącego

W miejscu

Utworzenie par

Ćwiczenia w parach

Ćwiczenie wykonywane po obwodzie Sali równe odległości między uczniami.

Zwrócenie uwagi na dłonie, utworzenie tzw. „koszyczka”

Wytłumaczenie błędów popełnianych na lekcji ich objaśnienie i wytłumaczenie w celu nie pojawienia się ich w przyszłości

Zachęcenie do aktywności pozaszkolnej i doskonalenie umiejętności poznanych na lekcji.


