WYDZIAŁ WOJSK ZMECHANIZOWANYCH
ZAKŁAD SPADOCHRONIARSTWA
ZATWIERDZAM
Władysław Koźmiński
płk mgr
KIEROWNIK ZAKŁADU SPADOCHRONIARSTWA
PLAN - KONSPEKT
TEMAT: 5/5 DOSKONALENIE TECHNIKI SKOKU ZE SPADOCHRONEM NA PRZYRZĄDZIE KOMPLEKSOWYM (SYMULATOR SKOKÓW)
OPRACOWAŁ
ppłk mgr Mirosław Marcinkiewicz
WROCŁAW
2000
TEMAT 5/5: Doskonalenie techniki skoku ze spadochronem na przyrządzie kompleksowym (symulator skoków).
CEL: Nauczyć podchorążych łączenia elementów techniki skoku w warunkach dynamicznego ruchu w powiązaniu z oddziaływaniem emocjonalnym spowodowanym zwiększoną wysokością.
ZAGADNIENIA:
Wstęp;
Rozgrzewka;
Oddzielanie się od samolotu z luku desantowego, odliczanie czasu spadania na stabilizatorze, zwolnienie drugiego stopnia otwarcia spadochronu, przygotowanie się do lądowania, lądowanie sytuacyjne;
Zakończenie zajęć.
CZAS: 2x40 min.
MIEJSCE: Ośrodek Szkolenia Naziemnego.
FORMA: Ćwiczenie praktyczne.
LITERATURA:
„Metodyka prowadzenia zajęć podstawowych w ośrodku naziemnego szkolenia spadochronowego". WSOWZ, W. Soleżynski;
Metodyka szkolenia spadochronowego. Warszawa 1979.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
Symulator do zajęć przygotowują układacze pod nadzorem instruktora. Należy sprawdzić przed ćwiczeniem stan wieży symulatora, wózków jezdnych, stan uprzęży, założyć na kotwy liny asekuracyjne i wyrównać powierzchnię piaskownicy. Sprawdzić naciągnięcie lin jezdnych oraz naciągnięcie siatki asekuracyjnej. Omówić warunki bezpieczeństwa w trakcie ćwiczenia oraz rolę asekuracji.
PRZEBIEG ĆWICZENIA
Lp. |
Zagadnienia i treść |
Czas |
Wskazówki org. - met. |
1. |
2. |
3. |
4. |
1. |
WSTĘP
|
5' |
Przedstawić podchorążym potrzebę intensywnego i aktywnego ćwiczenia na symulatorze. |
2. |
ROZGRZEWKA |
5' |
Rozgrzewkę prowadzić w formie zabawy ruchowej całością plutonu na terenie ośrodka.
|
3. |
Oddzielenie się od samolotu z luku desantowego, odliczanie czasu, zwolnienie II-go stopnia otwarcia spadochronu, przygotowanie się do lądowania w warunkach sytuacyjnych, lądowanie sytuacyjne. |
60' |
Zwrócić uwagę na zwartą pozycję w czasie oddzielania się od symulatora, utrzymanie pozycji podczas spadania, głośne odliczanie czasu i utrzymanie uchwytu w ręku po jego wyciągnięciu, pozycję podczas zjazdu, przygotowanie się do lądowania oraz właściwe ustawienie nóg do lądowania. Zwrócić uwagę na reakcję ćwiczących na komendę „SKOK".
|
4. |
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ |
10' |
Sprawdzić sprzęt po zajęciach. Omówić najczęściej popełniane błędy, niedociągnięcia i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Podać ćwiczenia uzupełniające na naukę własną. Odpowiadać na pytania
|