Scenariusz zajęć matematycznych dla klasy pierwszej szkoły podstawowej
Prowadząca: Beata Tomala
Czas zajęć: 45minut
Cele ogólne: Wieloaspektowe kształtowanie pojęcia liczby naturalnej
Poznanie cyfry 4 jako znaku graficznego liczby
Cele operacyjne:
Uczeń:
-tworzy zbiory czteroelementowe z pięcioelementowych
-używa liczebników porządkowych do określenia kolejności przedmiotów;
-wyodrębnia zbiory czteroelementowe
- stosuje metodę mierzenia polegającą na układaniu kilku jednostek miarowych na mierzonej długości i szerokości
- porównuje liczby w zakresie 4
- zapisuje w kratkach liczbę 4
- rozwiązuje proste zadania tekstowe na podstawie rysunków.
Metody pracy:
oglądowa - pokaz
słowna - pogadanka
praktyczna
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
sylwety kwiatów wiosennych, plansza monograficzna liczby 6, patyczki, „liczby w kolorach”, karty pracy, zeszyty w kratkę
Literatura: Jerzy Nowik „Kształcenie matematyczne w edukacji wczesnoszkolnej” Opole, 2009.
Przebieg zajęć:
Nazwa zadania |
Opis realizacji |
Uwagi |
Poznanie nowej liczby przez powiększenie znanej już liczby o 1 |
Rozwiązanie zadania tekstowego: W ogródku przed domem zakwitły 3 czerwone tulipany i 1 żółty tulipan. Ile razem zakwitło tulipanów? - Nauczycielka wiesza na tablicy obrazki przedstawiające 3 czerwone i 1 żółty tulipan, a następnie prosi uczniów o: a) ułożenie przed sobą tylu patyczków, ile jest tulipanów czerwonych, b) dodanie tylu patyczków, ile jest tulipanów żółtych, c) policzenie ile jest razem patyczków, d) udzielenie odpowiedzi do zadania, ile zakwitło tulipanów?
|
|
Liczba w aspekcie kardynalnym |
- Nauczycielka przypina na tablicy obrazki przedstawiające różne rodzaje kwiatów wiosennych: 2 pierwiosnki, 3 żonkile, 4 tulipany, 4 krokusy - Z przypiętych kwiatów dzieci wyodrębniają zbiory, dokonując klasyfikacji i liczą ilość elementów w zbiorach (przekładają elementy, liczą w różnych kierunkach). - Stwierdzenie, że liczba elementów w zbiorze nie zależy od ich wielkości, sposobu ułożenia i kierunku liczenia. - Odszukanie zbiorów równolicznych i stwierdzenie, co mają ze sobą wspólnego. |
|
Aspekt porządkowy |
Nauczycielka wiesza na tablicy obrazki przedstawiające wiosenne kwiaty, po jednym z każdego rodzaju, a następnie prosi o: a) przeliczenie ilości kwiatów, od lewej i prawej strony b) podanie 3 kwiatka z prawej strony c) podanie 6 kwiatka z lewej strony d) określenie, na którym miejscu z kolei znajduje się przebiśnieg e) określenie, na którym miejscu z kolei znajduje się tulipan f) nazwanie 4 kwiatka z prawej strony g) nazwanie 2 kwiatka z lewej strony
|
|
Aspekt miarowy |
Nauczyciel rozdaje dzieciom klocki (kolorowe liczby) i mówi: - Wyjmijcie z pudełka klocek, który ostatnio poznaliśmy. - Dołóżcie klocek biały i odszukajcie klocek , który jest takiej samej długości jak klocek zielony i biały. - Jakiego koloru jest ten klocek, jaką liczbę reprezentuje ? (4) - Sprawdźcie, który z pozostałych klocków ma taką samą długość jak te cztery klocki razem. - Jaki kolor ma ten klocek? Jaką liczbą możemy go określić? - Zmierzcie klockiem, który oznaczamy liczbą cztery długość i szerokość waszych książek. Ile razy trzeba odłożyć ten klocek, aby zmierzyć długość książki? A ile, aby zmierzyć jej szerokość? |
|
Pisanie cyfry jako znaku graficznego liczby |
-Pokaz cyfry -najpierw pisanie palcem w powietrzu, następnie pokaz tablicy monograficznej.
-Dzieci swobodnie zapisują cyfrę na czystej kartce ( duże i małe cyfry) |
|
Liczba w aspekcie algebraicznym i zadania tekstowe: |
Zadania z wykorzystaniem sylwet kwiatów wiosennych. Problemy dla uczniów: a) Jeżeli w ogródku zakwitły 2 czerwone i 2 żółte tulipany to ile jest ich razem? Zapisanie na tablicy, pod obrazkami działania: 2+2=4 b) Ania zerwała dla mamy 3 tulipany czerwone i 1 żółty, ile miała ich razem? Zapisanie na tablicy, pod obrazkami działania: 3+1=4 c) Marysia zerwała w ogródku 4 tulipany, 1 był czerwony, ile żółtych tulipanów znalazło się w jej bukiecie?
Zapisanie na tablicy działania |
|
Beata Tomala
II rok ppiw
niestacjonarne
Kraków