Scenariusz przedszkolnych zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Prowadząca: Karolina Dybalska
Grupa: 5-latków
Temat kompleksowy: Z matematyką za pan brat.
Temat zajęć: Co już wiemy o figurach geometrycznych?
Cele ogólne:
rozwijanie myślenia matematycznego na materiale konkretnym;
przypomnienie wiadomości o właściwościach figur geometrycznych;
rozwijanie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych;
rozwijanie myślenia analityczno - syntetycznego oraz poznania wielozmysłowego;
rozwijanie koncentracji uwagi, spostrzegawczości oraz umiejętności reagowania na sygnał.
Cele operacyjne (dziecko):
poprawnie odpowiada na przygotowane zagadki;
charakteryzuje podstawowe figury geometryczne (kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt);
poprzez dotyk rozpoznaje figurę geometryczną;
poprawnie reaguje na sygnały prowadzącego;
na podstawie opisu odgaduje, o którym rysunku myśli prowadzący;
samodzielnie odtwarza prezentowany wzór;
uczestniczy w zabawie muzyczno - ruchowej;
tworzy obrazek z figur geometrycznych;
wykonuje zadania zgodnie z poleceniem.
Środki dydaktyczne:
kartonowe figury geometryczne;
nieprzezroczysty worek;
klocki Dienesa (zestaw dla każdego dziecka);
ilustracje przedstawiające postacie stworzone z figur geometrycznych;
szpilki/magnesy;
odtwarzacz płyt CD;
płyta CD z utworami dla dzieci;
białe kartki z bloku rysunkowego z narysowaną na środku figurą geometryczną;
kredki.
Forma organizacji pracy: działalność zbiorowa, grupowa i indywidualna.
Metody pracy: słowne (np. wykorzystanie zagadek), oglądowe (np. wykorzystanie ilustracji), czynne (np. zabawa muzyczno - ruchowa).
Przebieg zajęcia:
Czynności wstępne: przygotowanie potrzebnych materiałów, usadzenie dzieci w półkolu.
Zabawa paluszkowa:
Po fali, po fali, po fali rybka pływała.
Do góry wyskoczyła, ogonkiem zamachała i w głębiny się schowała.
Tam drugą rybkę spotkała.
Po fali, po fali, po fali rybki pływały.
Do góry wyskoczyły, ogonkami zamachały i w głębiny się schowały.
Tam fale ich matematyki uczyły.
Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć:
Podczas dzisiejszych zajęć odwiedzimy niezwykłą krainę, w której rządy sprawuje Pani Geometria. Jak myślicie, kto może mieszkać w tej krainy? - dyskusja na temat znaczenia słowa „geometria”.
Przyszła pora, aby poznać mieszkańców tajemniczej krainy. Każdy z nich przedstawi się Wam w formie zagadki - ciekawe, czy znacie ich rozwiązanie... - prowadzący recytuje kolejne zagadki, po ustaleniu przez dzieci odpowiedzi prezentuje określoną figurę geometryczną i omawia jej cechy charakterystyczne (np. ilość boków, ilość kątów, długość boków):
Dwa boki długie,
dwa boki krótkie
i cztery kąty proste.
Co za figura geometryczna
tak nosi się wyniośle? (prostokąt)
My wszystkiego mamy trzy!
Ach, jak wesoło mieć 3 boki i 3 kąty.
Trzy wierzchołki także mamy
i pracując na trzy fronty
każdej pracy radę damy. (trójkąt)
To taka dziwna figura, bo nie wiadomo
gdzie dół, gdzie góra.
Do góry głową, czy na dół głową
zawsze wygląda jednakowo.
Ma cztery równe kąty,
ma cztery równe bok.
Tak samo długi, jak i szeroki. (kwadrat)
Nie jestem pewna, czy odgadniecie
- jak się nazywa figura, w której
boków ani kątów nigdy nie znajdziecie? (koło)
na zakończenie zadania należy ponownie zaprezentować wszystkie figury geometryczne z podaniem ich nazwy.
Zabawa „Magiczny woreczek”:
Prowadzący, przed rozpoczęciem zajęć, umieszcza w nieprzezroczystym worku klocki Dienesa - o kilka sztuk więcej niż jest dzieci (należy zadbać o jednakową ilość czterech podstawowych figur geometrycznych). Podczas zajęć każde dziecko umieszcza swoją dłoń, losuje jeden z klocków i z zamkniętymi oczami stara się przy pomocy dotyku określić, jaką figurę geometryczną trzyma w dłoni. Reszta grupy ocenia poprawność wykonanego zadania.
Zabawa ruchowa „Sałatka figurowa”:
Dzieci siedzą w kole. Prowadzący zaleca im, aby zapamiętali wylosowane przez siebie figury geometryczne. Na hasło: "Zamienią się miejscami dzieci, które wylosowały trójkąty” - wszystkie dzieci z danej grupy zmieniają swoje miejsce. Na hasło „sałatka figurowa” - wszystkie dzieci zmieniają swoje miejsca.
Zabawa dydaktyczna „Która to postać?”:
przed rozpoczęciem zabawy prowadzący rozdaje dzieciom zestawy klocków Dienesa, a na tablicy umieszcza ilustracje przedstawiające postacie stworzone z figur geometrycznych;
dzieci przyglądają się prezentowanym rysunkom, a następnie prowadzący opisuje jedną z postaci np. postać, o której myślę zbudowana jest z trzech białych kół, czterech brązowych prostokątów; dziecko, które rozpoznaje opisywaną postać sygnalizuje swoją gotowość udzielenia odpowiedzi;
wybrane dziecko wskazuje opisywaną postać, a zadaniem dla wszystkich jest zbudowanie z klocków podobnej postaci (należy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanych figur, a nie na ich kolorystykę lub grubość);
wybraną postać może również opisywać jedno z dzieci - zabawa staje się wtedy atrakcyjniejsza.
Zabawa muzyczno - ruchowa „Figura patrzy”:
Dzieci poruszają się po sali w sposób, w jaki podpowiada im muzyka. Kiedy muzyka milknie nauczycielka pokazuje wybraną figurę, a dzieci reagują we wcześniej umówiony sposób:
kwadrat - przykucamy zwijając się w kłębuszek;
trójkąt - ręce układamy nad głową tworząc czapeczkę;
prostokąt - stoimy na baczność;
koło - wirujemy dookoła siebie.
Praca indywidualna - „Wyczaruj obrazek”:
Prowadzący rozdaje dzieciom kartki z bloku rysunkowego z narysowaną na środku figurą geometryczną. Zadaniem przedszkolaków jest stworzenie własnej kompozycji, pracy plastycznej opartej na figurze.
9. Podziękowanie dzieciom za wspólne zajęcia, wyrażenie pochwały za wykonaną pracę.