SCENARIUSZ ZAJĘĆ
w grupie 3 latków
TEMAT: Zabawy głosek i literek (a, o, e, i, u, m, t, l)
CELE: główny- Przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania (program własny „Przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania i pisania”)
szczegółowe- dziecko potrafi:
Wyraźnie i głośno wypowiedzieć lub powtórzyć wyraz
Dokonać syntezy i analizy sylabowej wyrazu
Poprawnie wypowiedzieć głoskę
Odczytać głoskę z artykulatorów mowy
Odczytać głoskę w języku palcowym
Przyporządkować głoskę do jej obrazu graficznego (litera)
Orientować się w przestrzeni (strona lewa)
Starannie wykonywać zadania
Skupiać uwagę na nauczycielu
METODA: czynna,
FORMA: grupowa, indywidualna
POMOCE:
Obrazki ze słownika obrazkowo- wyrazowego dla każdego dziecka
Kartoniki z literami
Szablon litery do kolorowania
Magnetofon z nagraniami
LICZBA DZIECI NA ZAJĘCIU:
Przebieg zajęcia:
Powitalna piosenka
Piosenka- dzieci stoją w rozsypce i śpiewają piosenke witając gości, którzy przyszli na zajęcie.
Zabawa „Obrazki”
Dzieci siedzą w kole. Każde z nich otrzymuje kartonik z obrazkiem. Dziecko nazywa przedmiot na obrazku dbając o jego wyrazistą i dokładną wymowę.
Zabawa „Sylabinka”
Dzieci maszerują po obwodzie koła w rytm muzyki. W przerwie muzycznej zatrzymują się przed dowolnym obrazkiem. Wybrane dziecko dzieli przedstawiony na obrazku wyraz na sylaby wprowadzając utrudnienie (klaśnięcie) w przerwach artykulacyjnych.
Zabawa „Wywoływanka”
Każde dziecko siedzi przed obrazkiem. Nauczyciel wypowiada jeden wyraz sylabami (z utrudnieniem) a dziecko, które go posiada ma go głośno wypowiedzieć i przynieść do nauczyciela.
Zabawa „Gdzie jesteś literko?
Każde dziecko otrzymuje kartonik z literką do ręki, nazywa ją. Na hasło nauczycielki każde z nich musi odnaleźć ukrytą w sali literkę i stanąć obok niej.
Zabawa „Nie słyszę, ale widzę”.
Dzieci poruszają się po sali w rytm skocznej muzyki. Na przerwę w muzyce zwracają się do nauczyciela twarzą. Wybrane dziecko odczytuje głoskę z artykulatorów mowy nauczyciela, wymawia ją głośno i podchodzi do obrazka literą umieszczonego w widocznym miejscu sali.
Nowa głoska (literka) „L”
Informacja, o przybyciu do grupy znanych literek nowej literki L.
Prezentacja poprawnej wymowy tej głoski- Dzieci w lusterach obserwują własną twarz i dokładnie naśladują wymowę głoski L.
Obserwacja wyglądu graficznego głoski L (Litery). Określanie lewej strony kartonika i części składowych literki
Prezentacja literki w języku migowym
Utrwalenie wyglądu- kolorowanka pt „Kolorowa sukieneczka dla literki L”
Zajęcie otwarte dla rodziców
Przeprowadzone przez Alicję Buczek
w dniu 02.04.2009
2
1