2. Przykładowe scenariusze przeprowadzonych lekcji.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ:
OPRACOWANIE: BEATA OKRÓJ 23.09.2008r.
TEMAT: ETAPY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW:
|
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
rozpoznaje sytuacje konfliktowe,
zna sposoby rozwiązywania konfliktów,
w praktyce potrafi rozwiązać konflikt.
określa, które uczucia uważa za przyjemne,
określa, które uczucia uważa za nieprzyjemne
Środki dydaktyczne:
Karty pracy- „Lista uczuć”, przybory do pisania, plansza- Etapy rozwiązywania konfliktów”, orzech włoskie, duży arkusz papieru (tablica), magnetofon, kaseta (płyta CD) z dowolną muzyką.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Rundka wstępna
Uczniowie, siedząc w ławkach, kolejno charakteryzują siebie, podając cechę i kojarzące się z nią zwierzę, np. Jestem szybka jak ryś, leniwy jak kot, pracowity jak koń, silny jak słoń itp.
Ćwiczenie
Na prośbę nauczyciela uczniowie dobierają się parami. (chętni- trzy, cztery pary) Prowadzący wręcza każdej dwójce po jednym orzechu włoskim. Uczniowie w parach zastanawiają się (przez minutę), co można zrobić z otrzymanym owocem- tak aby w równym stopniu byli zadowoleni. Nauczyciel pyta, które pary się porozumiały, a które nie; co spowodowało brak porozumienia między nimi. Następnie uczniowie ( w tych samych parch) prowadzą rozmowę, założywszy, że jeden z nich chce zjeść orzech, a drugi- wykonać z łupinki łódeczkę.
Omówienie:
Uczniowie mówią, jaki wpływ na przebieg dyskusji miała świadomość intencji rozmówcy.
Burza mózgów:
Uczniowie mówią, z czym im się kojarzy hasło konflikt. Nauczyciel zapisuje wszystkie skojarzenia uczniów na dużym arkuszu papieru (tablica). Następnie precyzuje znaczenie pojęcia konflikt; zapoznaje klasę z etapami rozwiązywania konfliktów.
Przykłady:
spór, ostra dyskusja, nieprzyjemna rozmowa, przeciwne stanowiska, wojna, mała bitwa, różnica.
Konflikt- niezgodność, sprzeczność interesów, poglądów; kolizja, spór, zatarg. ( wg: Podręczny słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, warszawa 1996r.)
Materiały dla nauczyciela ETAPY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW: Etap I: Dostrzegam konflikt i nazywam go. Etap II: Zastanawiam się nad różnymi sposobami rozwiązania problemu. Etap III: Wybieram optymalne rozwiązanie konfliktu. Etap Iv: Stosuję wybrany sposób w praktyce.
|
Praca indywidualna- karta pracy „Lista uczuć”
Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy : Listę uczuć”. Przy uczuciu, które uważa za przyjemne, stawia znak +. Jeżeli uznaje dane uczucie za nieprzyjemne, stawia -.
LISTA UCZUĆ
miłość |
|
nienawiść |
|
smutek |
|
radość |
|
strach |
|
lęk |
|
gniew |
|
zazdrość |
|
życzliwość |
|
złość |
|
duma |
|
zadowolenie |
|
wrogość |
|
rozpacz |
|
przyjemność |
|
przyjaźń |
|
Omówienie:
Uczniowie mówią o sytuacjach, w których doświadczają poszczególnych uczuć, i sposobach radzenia sobie z uczuciami nieprzyjemnymi. Na podstawie wypowiedzi uczniów nauczyciel sporządza listę uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych (na tablicy).
Informacja dla nauczyciela Należy uświadomić uczniom, że nie ma złych uczuć- złe bywają sposoby reagowania na różne sytuacje, wynikające z braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. |
Praca grupie- rozwiązywanie konfliktu
Odwołując się do poznanych etapów rozwiązywania konfliktu, uczniowie omawiają sytuację problemową: Dwóch kolegów postanawia razem udać się do kina. Ponieważ nie mogą się porozumieć w kwestii wyboru filmu ( Harry Potter” czy „ Dwie wieże”?) dochodzi między nimi do konfliktu.
Przykład:
Etap I
Trzeba powiedzieć, że przyczyną konfliktu jest to, że chłopcy chcą obejrzeć inne filmy. W kwestii wyboru filmu są nieustępliwi.
Etap II
Sposoby rozwiązania problemu:
Jeden chłopiec ustępuje koledze w kwestii wyboru filmu.
Chłopcy ustalają, że losowo, np. rzucając monetę, wybiorą film.
Chłopcy zdecydują się razem obejrzeć obydwa filmy.
Etap III
Koledzy stwierdzają, że wspólne wyjście do kina jest przyjemniejsze niż
samotne. Warto więc obejrzeć obydwa filmy mimo kosztów pieniężnych.
Etap IV
Koledzy udają się do kina.
Ćwiczenia w parach.
Uczniowie dobierają się parami. Ustalają, jaki problem wspólnie rozwiążą (problem omawiają odwołując się do czterech etapów rozwiązywania konfliktów). Nauczyciel pomaga uczniom w ustaleniu optymalnych rozwiązań.
Omówienie
Uczniowie omawiają przebieg pracy w grupach: o jakich problemach dyskutowali; czy zdołali się porozumieć; co uniemożliwiło im porozumienie się.
Rundka końcowa
Każdy uczeń kończy zdanie: Na dzisiejszych zajęciach zaskoczyło mnie ( było dla mnie trudne)….