SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II lub III .
Przed konkursem czytelniczym organizuję konkurs plastyczny „Malowane wiersze Juliana Tuwima”, a rozwiązanie i prezentacja prac następuje po konkursie czytelniczym. Wystawione prace oraz książki z utworami Tuwima stanowią doskonałą dekorację sali.
TEMAT: Twórczość Juliana Tuwima - konkurs dla klas III
CELE:
rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji,
wzbogacenie wiadomości o J.Tuwimie,
MATERIAŁY:
schematy krzyżówek
rekwizyty dotyczące tytułów wierszy,
gotowe kartki z poprzestawianymi tytułami utworów,
rozsypanki z tytułami wierszy J. Tuwima,
wystawa prac plastycznych z konkursu „ Malowane wiersze J. Tuwima”,
wystawka książek J.Tuwima.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Krótkie przedstawienie przez nauczyciela sylwetki Juliana Tuwima, omówienie zasad konkursu oraz zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy.
2. Powołanie komisji konkursowej.
3. W konkursie biorą udział drużyny 3-osobowe.
Zadanie I.
Dzieci rozwiązują krzyżówkę. Po wykonaniu zadania komisja sprawdza prawidłowość wykonania, a prowadząca odczytuje głośno objaśnienia haseł.
Adam Wiśniewski nie lada…..( majster )
Zgubił je Pan Hilary (okulary)
Imię kotka pana Tralalińskiego ( Tralalotek)
4. Gdy wyrwano rzepkę, upadła na kurkę ( kicia)
Z pieca spadło ( abecadło )
Imię córeczki słonia Trąbalskiego ( Kachna )
Zaprosił wiaderko do oberka ( stołek )
Zosia Samosia zjadła wszystkie…( rozumy )
Stoi i sapie, dyszy i dmucha…( lokomotywa )
Imię chłopca marzyciela ( Dyzio )
W Afryce mieszka ( Bambo )
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hasło : ............................... ( Julian Tuwim )
Zadanie II.
Każda drużyna wybiera losowo numery cytatów z wierszy, nauczyciel je odczytuje. Za każdy odgadnięty tytuł otrzymują punkt.
Skandal! - krzyczy. Nie do wiary!
Ktoś mi ukradł okulary! (Okulary)
Az wstyd powiedzieć,
co było dalej!
Wszyscy na siebie poupadali. (Rzepka)
Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania…(Wszyscy dla wszystkich)
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd? (Pstryk)
Ciocia głową pokiwała,
Otworzyła szeroko oczy ze zdumienia. (O Grzesiu kłamczuchu)
No a kotek? Jest i kotek,
Kotek zwie się Tralalotek. (O Panu Tralalinskim)
Zadanie III.
Konkurs z rekwizytami. Każda drużyna podchodzi do stołu z rekwizytami i ogląda je. Zadaniem jest podanie tytułu wiersza do danego rekwizytu. Za każdy odgadnięty tytuł-jeden punkt.
kartofle, buraki, marchewka, fasola - „Warzywa”
samolot z papieru - „ W aeroplanie”
kontakt elektryczny - „ Pstryk”
okulary - „ Okulary”
słoń pluszowy -„ Słoń Trąbalski”
pociąg zabawka - „ Lokomotywa”
łupina orzecha - „ Pan Maluśkiewicz i wieloryb”
radio - „ Ptasie radio”
koperta - „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”
pudełko po ciastkach - „Dyzio Marzyciel”
Zadanie IV.
Konkurs z chochlikiem. Dzieci otrzymują gotowe kartki z poprzestawianymi tytułami utworów. Muszą napisać prawidłowe tytuły.
„ Dyzio Samosia”
„Słoń Krzykalski”
„ Cuda i wieloryb”
„Pan Maluśkiewicz i dziwy”
„ Zosia - marzyciel”
„ Rycerz Trąbalski”
Zadanie V.
Układanie rozsypanki wyrazowej. Należy jak najszybciej ułożyć tytuły 5 utworów.
„ Murzynek Bambo”
„ O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”
„Wszyscy dla wszystkich”
„Ptasie radio”
„Cuda i dziwy”
4. Komisja podlicza punkty, a wszystkie dzieci przedstawiają czytany utwór pt. „ Rzepka”.
5.Następuje ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród wszystkim uczestnikom konkursu.
Opracowała
Izabela Groborz