Scenariusz wycieczki z wykorzystaniem zabaw ortograficznych
dla nauczania zintegrowanego - klasa II
Temat: Podróż z Ortofrajdkiem po Polsce - ,,Wielkanocna wyprawa''.
Czas: 5 godzin
Treści kształcenia oraz działania uczniów. |
Cele operacyjne. Uczeń: |
Przewidywane osiągnięcia. Uczeń: |
h |
1. Wykorzystanie różnicy form liczby rzeczowników dla uzasadnienia pisowni wyrazów z ,,ó'' i ,,rz'' wymiennym. 2. Utrwalenie pisowni częściej spotykanych wyrazów z ,,rz' 'i ,,ó'' niewymiennym oraz ,,h''. 3. Wzbogacanie słownictwa o wyrazy z trudnościami ortograficznymi. 4. Utrwalenie wybranych wyrazów z trudnościami ortograficznymi. 5. Układanie życzeń. 6.Podsumowanie: odpoczynek na plaży. |
-dobiera paty wyrazów
- wstawia kraszanki w miejsce brakujących liter - ustala prawidłowy zapis wyrazów z trudnościami ortograficznymi - współdziała w zespole - uzupełnia wyrazy brakującymi literami
- układa życzenia dla zajączka wg kodu Kolorowej Ortografii - wypowiada się na temat wycieczki - uczestniczy w zabawach na świeżym powietrzu |
- zna zasadę pisowni wyrazów z ,,ó'' i ,,rz'' wymiennym
- poprawnie stosuje kolorowy kod ortograficzny - zna pisownię wybranych wyrazów z trudnościami ortograficznymi - umie zachować się w sytuacji trudnej - umie współpracować - umie zastosować poznane zasady ortograficzne - potrafi ułożyć życzenia wg podanego kodu - potrafi dokonać oceny - umie bawić się z rówieśnikami |
1
1
1
1 1
|
Metody pracy: wycieczka, Kolorowa Ortografia, praca z tekstem, oparte na dydaktycznym działaniu (ćwiczenia ortograficzne z wykorzystaniem wyrazów z lukami), aktywizujące (zabawa, rozwiązywanie problemów, ewaluacyjna).
Forma organizacyjna: indywidualna i zespołowa.
Środki dydaktyczne: koperty z zadaniami, pisanki, wyrazy z luką, plansze z wierszem, plansze kontrolne, pisanka w kolorach Ortofrajdy, paski z pociętymi życzeniami.
PRZEBIEG WYCIECZKI
1. Powitanie. Nauczycielka objaśnia dzieciom reguły zabawy: ,,Ortofrajdek idzie przed nami i zostawia nam do rozwiązania różne zagadki. Kierunek drogi wskazują nam strzałki. Po wykonaniu wszystkich zadań odnajdziecie zajączka - niespodziankę. Narysowana koperta oznacza, że w pobliżu zostawiony jest list i należy go odszukać. Dzieci wyruszają w drogę.
2. Zadanie I. Zagadka: Jajko pomalowane w kolorowe wzorki to ......
Otrzymaliście połówki pisanek. Dobierzcie je w pary i odczytajcie napisane na nich wyrazy. Czy potraficie wytłumaczyć, dlaczego te wyrazy tworzą pary? (np. wóz - wozy, orzeł - orły).
3. Zadanie II. Zagadka: Jajko ubarwione na jeden kolor to ....
W kopercie są wyrazy z lukami i kraszanki w kolorze różowym, granatowym, brązowym i czarnym. Dobierzcie do wyrazów kraszanki wg zasady Kolorowej Ortografii i naklejcie. Czy potraficie wytłumaczyć, dlaczego tak dobraliście kolory?
4. Zadanie III.
W wierszu, który za chwilę przeczytacie, Ortochochlik zrobił trochę zamieszania - pozmieniał niektóre litery. Musicie zrobić świąteczne porządki i poukładać je na swoje miejsce. Miłej zabawy!
Nauczycielka po wykonaniu zadania rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego wiersza i wyjaśnia znaczenie słów: borówki, lukrowana, półmisek, rzeżucha, śmigus - dyngus.
5. Zadanie IV
Dzieci dotarły do miejsca i zobaczyły na gałązkach drzew i krzewów porozwieszane wyrazy z lukami i osobno litery w kolorach Ortofrajdy. Na jednym z gałązek zawieszona została plansza z informacją od Ortofrajdka. Dzieci czytają ,,Każdy z Was niech wybierze jeden wyraz i dobierze do niego brakującą literę. Na odwrocie kartki z napisanym wyrazem jest sprawdzenie. Upewnijcie się czy dobrze wykonaliście zadanie.
6. Zadanie V
Dzieci znalazły ogromną pisankę w kolorach Ortofrajdy. Obok związane wstążką pocięte paski z napisanymi zdaniami. Wybrane dziecko czyta treść zadania. ,,Z podanych zdań ułóżcie życzenia dla zajączka i naklejcie na kolorową pisankę.'' (W każdym zdaniu jest trudność ortograficzna, która pasuje do koloru pisanki).
Rozmowa nauczycielki z dziećmi na temat wycieczki - ocena przebiegu, dzielenie się wrażeniami. Gry i zabawy na świeżym powietrzu.