Scenariusz zajęć hospitowanych - Punkt Przedszkolny w Janowicy
KWIECIEŃ
Blok tematyczny: Czterolatek dba o swoją planetę
Temat dnia: Segregujemy śmieci
Cele:
Dziecko:
Kształci spostrzegawczość i zdolności skojarzeniowe
Doskonali pamięć wzrokową
Segreguje opakowania ze względu na rodzaj tworzywa, z którego zostały wykonane
Ma poczucie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego
Rozumie konieczność segregacji odpadów
Doskonali sprawności motoryczne poprzez wykonywanie zadań rysunkowych
Dostrzega piękno przyrody
Doskonali sprawności manualne poprzez wypychanie i zaginanie kół
Uważnie słucha instrukcji nauczyciela
Wykorzystuje gazety do zabaw ruchowych
Rozwija wyobraźnię oraz koordynację ruchową poprzez udział w zabawach ruchowych.
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: zworek, skarby przyrody, chusta, opakowania zgromadzone w kąciku sklepowym, obręcze, kredki, ilustracje, nagrania szumu wiatru, klej, karton, gazety, książka „Wesołe przedszkole czterolatka” cz.3.
Przebieg zajęć:
Zabawa „Ukryty skarb”. W worku znajduje się kilka skarbów przyrody. Dzieci za pomocą dotyku odgadują co to za przedmiot. Nauczycie układa przedmioty z worka na dywanie i po chwili przykrywa je chustą. Dzieci starają się wymienić z pamięci wszystkie zgromadzone skarby.
Zabawa „Zakupy”. Dzieci kolejno podchodzą do kącika sklepowego i kupują jeden ze zgromadzonych tam artykułów (opakowania).
Segregowanie opakowań. Dzieci wkładają opakowania do obręczy według zasady: plastikowe, papierowe, metalowe, szklane.
Zastanowienie się nad możliwością powtórnego wykorzystania opakowań (odpadów) oraz ograniczaniem ilości śmieci, np. korzystanie podczas zakupów z toreb z materiału.
Zabawa „Posprzątajmy ziemię”. Dzieci biegają swobodnie przy dźwiękach tamburyna lub dowolnej piosenki. Na przerwę w nagraniu zatrzymują się, rytmicznie klaszczą i recytują: po - sprzą- ta - my - zie - mię.
Praca z książką. Łączenie opakowań oraz przedmiotów z nich zrobionych. Rysowanie po śladzie oraz kolorowanie.
Oglądanie ilustracji ukazujących piękno przyrody.
Zabawa „Dmuchawce”. Dzieci przykucają na dywanie. Gdy usłyszą szum wiatru (nagranie), tańczą po Sali - naśladując nasiona mleczu.
Wykonanie sylwety kwiatu mleczu - orgiami na bazie koła.
Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
Zabawy z gazetami.
„Wiatr” - dzieci rozkładają gazety i lekko nimi poruszają - falują, a następnie dmuchają, by wprawić je w ruch.
„Deszcz” - stukanie w gazetę opuszkami palców: lekko, mocno.
„Parasol” - dzieci biegają swobodnie po Sali, na hasło „deszcz” chowają się pod gazetą jak pod parasolem.
„Kałuże” - dzieci rozkładają gazety na dywanie, a następnie biegają, przeskakując i omijając „kałuże”.