Scenariusz zajęć w grupie V
TEMAT: „Co pływa, co tonie” - zabawy badawcze.
Cele główne:
rozwijanie ciekawości przyrodniczej;
wzbogacanie wiedzy o zjawiskach fizycznych;
stosowanie określeń: „cięższe, lżejsze”;
Cele operacyjne (dziecko...):
potrafi nazwać materiał, z którego zrobione są pewne przedmioty;
segreguje przedmioty wg jednej cechy;
waży i klasyfikuje przedmioty od najlżejszego do najcięższego - w oparciu o dokonane obserwacje;
bawi się ruchem i wyobraźnią;
dokonuje eksperymentu badawczego i wyciąga z niego wnioski;
Środki wspomagające działanie: różne przedmioty, wagi szalkowe, miski z wodą, karty pracy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Rozmowa: z czego mogą być zrobione przedmioty? (z drewna, papieru, szkła, żelaza, plastiku).
Segregowanie przedstawionych przedmiotów wg ich rodzaju. Opisanie odczuć, jakie dają te przedmioty (dotyk, zapach, wygląd).
Zabawa ruchowa: „Kropelki” - Taniec do muzyki, na sygnał dobierają się w dwójki, trójki....
Ważymy i klasyfikujemy zestaw przedmiotów od najlżejszego do najcięższego - praca w zespołach
(np. gwóźdź, łyżka, śruba, linijka, papier, cyrkiel, gumowy korek, gumka do mazania, słoik, deseczka, patyczek...)
Zabawa ekspresyjna „Na spacerze”
Opowiadanie nauczycielki: idziemy nad rzekę się wykąpać, napotykamy strumyk, woda jest w nim zimna, przeskakujemy z kamienia na kamień, potem jest góra - wdrapujemy się na nią, lekko zbiegamy potem w dół, dochodzimy do rzeki: rozbieramy się, pływamy, wycieramy i ubieramy się. Wracamy z powrotem: pod górę, z góry, po kamieniach...
Zabawa badawcza w zespołach: badanie i rysowanie w tabeli, które przedmioty zebrane na dywanie toną, a które unoszą się w wodzie.
Porównanie wyników wszystkich zespołów i zwerbalizowanie wniosków.
1