Scenariusz zajęć Kim bede w przyszlosci, teatr, scenariusze


Scenariusz zajęć „Kim będę w przyszłości”

Grupa wiekowa: 4 latki

Cel główny:

- Uczestniczenie w pracach plastycznych sprzyjających koncentracji, rozwijanie sprawności manualnej oraz inwencji twórczej (PP. 8)

Cele operacyjne:

- uważnie słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich (14.5)

- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania (14.3)

- rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków (14.7)

Forma pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna

Metody pracy: podająca, eksponująca, czynnego działania

Środki dydaktyczne: wiersz T. Kubiak „Kim będę”, kostki z wizerunkami różnych zawodów, kartki papieru, kredki

Przebieg zajęć:

  1. 1) Przywitanie się. Każde dziecko podaje rękę osobom które siedzą obok niego. Mówi cześć oraz imię osoby z którą się wita.

  2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza Tadeusza Kubiaka pt. „Kim będę”

KIM BĘDĘ”

Kiedy Zosia będzie duża

już nie będzie leczyć lalek,

a prawdziwa pani doktor

dobrze zajmie się szpitalem.

- A kim będzie Zosia? - Wiemy! -

woła Bolek, wołał Lolek

-Dzisiaj uczy kotka Mruczka,

Duża - będzie uczyć w szkole.

A Irenka szmatkę bierze.

Tu przyszyje a tam utnie.

Gdy urośnie... - Już zgadliśmy!

Będzie szyła piękne suknie.

Zaś Martusia, ta malutka,

bierze kredki - mądra głowa,

Dom rysuje. - Też już wiemy!

Będzie domy projektować .

Waży kaszę, waży groch,

Waży gruszki, waży jabłka.

Gdy dorośnie, w wielkim sklepie

Będzie ważyć Małgorzatka.

Acha, jeszcze jest Agatka! Buzia - słonko, dwa warkocze.

- Gdy dorośniesz, o tym wszystkim napisz książkę! - Bardzo proszę!

Tadeusz Kubiak

  1. Rozmowa na temat wiersza

- Kim będzie Zosia?

- Co będzie robiła Irenka?

- Co rysuje Martusia?

- Czym Martusia rysuje dom?

- Co będzie robić Martusia?

- Gdzie będzie pracowała Małgorzatka?

  1. Zabawa ruchowa pt. „Naśladujemy zawody”. Dzieci ustawiają się kole. Dziecko dostaje kostkę do gry na której są narysowane różne zawody. Rzuca kostką, po wylosowaniu zawodu naśladuje go najpierw samo, a następnie cała grupa wykonuje to samo. Zawody na kostce: ogrodnik, muzyk, kosmonauta, lekarz, malarz, kucharz.

  1. Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci kolorują obrazki z różnymi zawodami.

  1. Na zakończenie dzieci ustawiają się w kole ze swoimi pracami, ocena prac kolegów.


