Jak sie ubrac na jesienny spacer, jesien-scenariusze,wiersze, zagadki


Scenariusz zajęcia

w grupie dzieci 6-letnich

Temat zajęcia: „Jak się ubrać na jesienny spacer?”.

Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości na temat jesiennej pogody.

Uświadomienie zależności między pogodą, właściwym ubiorem a zdrowiem.

Cele szczegółowe: 1. Dziecko wie, jak należy się ubierać na spacer późną jesienią.

2. Dziecko wie, o konieczności dostosowania ubioru do pogody.

3. Dziecko wie, jak uchronić się od kataru.

4.Dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę pt. „Deszczowa muzyka” (sł. Ewa

Budrys, muz. Piotr Kaja).

5. Dziecko zna rodzaje deszczu i wiatru.

6. Dziecko potrafi naśladować odgłosy deszczu: kap, stuk, chlap

i wiatru: szszsz, sssss.

7. Dziecko potrafi określić nastrój oglądanego obrazka.

8. Dziecko potrafi rozpoznać cyfry 1-5.

10. Dziecko potrafi wyróżnić głoskę w nagłosie.

12. Dziecko potrafi przeczytać proste wyrazy.

13.Dziecko potrafi podać wyraz zaczynający się na daną literę.

Obszar aktywności: językowa, przyrodnicza, matematyczna, plastyczna, zdrowotna, muzyczna

Metody: słowna, czynna, oglądowa

Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna

Pomoce: smutny obrazek przedstawiający park jesienią w czasie deszczu, kolorowe pudełko, ramki z kolorowym celofanem dla każdego dziecka, okienko z firaną dla każdego dziecka, diagram, kod do diagramu, rozsypanka literowa, cztery prawdziwe parasole, kartoniki z cyframi 1-4, papierowe krople deszczu z naklejonymi literami, dwie duże sylwety dziewczynek, kolorowe, papierowe ubrania na różne pory roku, małe sylwety dziewczynek i chłopców, bębenek, pałeczka), klej, kredki, ściereczki, pędzle.

Literatura: „Wiersze dla dzieci”- J. Brzechwa, Scenariusze zajęć”- B. Łojewska

Przebieg zajęcia:

  1. „Wesoły i smutny obrazek”- zabawa badawcza. Oglądanie obrazka przedstawiającego park jesienią w czasie deszczu.

Problemy dla dzieci:- co przedstawia obrazek, - jaki jest ten obrazek, - dlaczego jest

smutny, -co zrobić, żeby był weselszy.

Oglądanie obrazka przez ramki z kolorowym celofanem. Wypowiedzi na temat zmian

w wyglądzie obrazka.

  1. „Deszczowa muzyka”- śpiew piosenki (sł. Ewa Budrys, muz. Piotr Kaja).

  2. „Odgłosy jesiennej pogody”- rozpoznawanie i nazywanie słyszanych odgłosów. Zabawa ortofoniczna. Ćwiczenia gimnastyczne dłoni i palców. Przypomnienie rodzajów deszczu i wiatru.

  3. „Katar”- słuchanie wiersza J. Brzechwy. Rozmowa na temat wiersza. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Katarzyna zachorowała?

  4. „Która dziewczyna to Katarzyna?”- oglądanie sylwet dwóch dziewczynek. Wybór ubioru odpowiedniego na jesienny spacer.

  5. „Kolorowe parasole”- zabawa dydaktyczna. Nauczycielka rozwiesza w sali prawdziwe parasolki oznaczone cyframi 1-4. Dzieci maszerują po sali w rytmie granej muzyki. Gdy muzyka milknie zadaniem dzieci jest ustawić się pod tą parasolką, na której jest taka cyfra- ile kropel deszczu spadło tj. ile razy nauczycielka zagrała na bębenku.

  6. „Kto zaraził się katarem od Katarzyny?”- zabawa dydaktyczna. Odszyfrowywanie diagramu zgodnie z podanym kodem. Odczytanie prostych wyrazów: mama, tata, Tomek

  7. „Psotny wiatr”- ćwiczenia oddechowe. Dmuchanie z różnym natężeniem na papierowe okienko z firanką.

  8. „Krople deszczu”- zabawa dydaktyczna. Łapanie papierowych kropli. Podawanie wyrazów zaczynających się literą przyklejoną na kropli.

  9. „Wybieramy się na spacer”- uzupełnienie sylwet dzieci odpowiednimi elementami garderoby. Ozdabianie ubrań według własnego pomysłu.

  10. „Słonko świeci, deszczyk pada”- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa.

Opracowała:

Justyna Gorzkowicz

Przedszkole nr 45 w Zabrzu


