Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data:24.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: Ogród pełen barw.
Temat dnia: Warzywa.
Cel główny: Rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi określić cechy charakterystyczne warzyw,
zna pytania, które zadajemy o przymiotniki,
rozpoznaje warzywa w naturalnym środowisku i na ilustracjach,
wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma spożywanie warzyw,
potrafi nazwać zjawiska, które ilustruje muzyka,
umie gestem, ruchem, mimiką oddać treść utworu,
potrafi ilustrować obliczenia na grafach strzałkowych,
potrafi przekształcać treści zadań tekstowych prostych.
Formy pracy:
indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita.
Metody:
pogadanka,
ćwiczeń praktycznych,
problemowa,
drama
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD, warzywa.
Przebieg zajęć:
Uczniowie słuchają utworu „Rynek w Limoges” z cyklu „Obrazki z wystawy M Musorgskiego..
Uczniowie wypowiadają się swobodnie nt.: O czym opowiada muzyka? (gwar, kłótnie, głosy zwierząt)
Nauczyciel pomaga uczniom w urządzeniu w klasie straganu z warzywami. Uczniowie rozpoznają warzywa na podstawie charakterystycznych cech wyglądu.
Nauczyciel zaprasza do zabawy w kupowanie warzyw
podaje cel zakupów
podkreśla rolę spożywania warzyw.
Uczniowie zestawiają warzywa z ich cechami.
Uczniowie rozpoznają warzywa na ilustracjach.
Uczniowie układają wierszyki lub zdania o warzywach.
Nauczyciel odpytuje uczniów z rachunku pamięciowego w zakresie 20.
Nauczyciel przedstawia uczniom rozwiązania zadań na grafach strzałkowych.
Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania.
Nauczyciel czyta wiersz „Na straganie”, prosi uczniów o zapamiętanie nazw warzyw.
Nauczyciel prosi o zestawienie ilustracji w podręczniku z treścią wiersza.
Uczniowie czytają indywidualnie fragmentów utworu dotyczących swarów i kłótni warzyw. Odpowiadają w jaki sposób reagują na kłótnię kolegów.
Nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe wyrazy, np. krzepka, gramoli się, feler.
Uczniowie odgrywają scenki przedstawione w wierszu.
Podsumowanie dnia i samoocena.
15. Nauczyciel zadaje pracę domową.