hhemingway, konspekty


Temat: Gdy człowiek walczy z własną słabością „Stary człowiek i morze” E. Hemingway`a. (2 godz.)

* Cel główny : uczeń rozumie ideę utworu, potrafi określić i wyjaśnić emocje

towarzyszące bohaterowi opowiadania.

* Cele operacyjne:

- poznawczy: uczeń poznaje historię życia Santiago, zachowania ludzkie w

warunkach ekstremalnych i związane z tym emocje.

- kształcący: uczeń kształci umiejętności opowiadania o emocjach bohatera i

własnych, rozbudowuje wrażliwość na problemy ludzi, a w szczególności starych i słabych, utwierdza przekonanie, że „człowiek nie jest stworzony do klęski”, nabiera przekonania do podejmowania wyzwań życiowych i do nieulegania własnym słabościom - doskonalenie siebie.

* Metody : problemowa, aktywizująca.

Przebieg zajęć metodycznych:

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

  1. Rozpoczęcie dyskusji na temat sytuacji, gdy człowiek walczy ze słabościami.

* czy starość może być słabością ?

  1. Rozmowa z uczniami ukierunkowana na roz-wiązanie problemu zawartego w pytaniu: jaka była starość bohatera opowiadania „Stary człowiek i morze” ?

  2. Polecenie ułożenia planu do opowiadania zawierającego punkty zwrotne lektury, wybór jednego z punktów i opisanie możliwych przeżyć bohaterów w wymienionym zdarzeniu.

  3. Dyskusja na temat:

  • Jakim człowiekiem był rybak Santiago?

  • Jakie emocje przeżywał Santiago podczas walki z marlinem i rekinami (mind mapping) ?

  1. Powrót do wypowiedzi uczniów uzyskanych podczas dyskusji dotyczącej słabości ludzkich i starości. Polecenie rozważenia problemu - jak można osiągnąć cel, gdy się chce przezwy-ciężyć własną słabość? (Wprowadzenie metody synektyki Gordona)

*co decyduje o zwycięstwie człowieka nad samym sobą i przeciwnościami losu?

*czy to prawda, że młodym ludziom, łatwiej niż starszym, jest walczyć z losem?

*czego do zwycięstwa potrzebuje starszy człowiek?

*co jest przeznaczeniem człowieka, bez względu na wiek?

  1. Praca domowa: napisz „o czym myślał Santiago po powrocie do domu?”, „jesteś Manolinem, opowiedz koledze o swojej przyjaźni z Santiago.”

  1. Uczniowie zastanawiają się parami, ustalone wypowiedzi zostają zapi-sane w formie luźnych haseł:

słabość ludzka- starość-

  1. Odpowiedzi uczniów powinny zmie-rzać ku brak samotności, zmęcze-niu, ciężkiej pracy zarobkowej, braku środków do życia.

  2. Praca w czteroosobowych grupach; potem, w części drugiej zadania, praca samodzielna.

  3. Uczniowie wokół słowa - hasła (Santiago) dopisują skojarzenia zgodne z określonym zagadnie-niem.

  4. Dyskusja zakończona pracą w grupach przy wykorzystaniu me-tody aktywizującej opartej na pro-blemie: przezwyciężenie własnej słabości jest tak trudne, jak...?

Gimnazjum klasa 1 Konspekt zajęć dydaktycznych - język polski

Temat:Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, lecz nie pokonać” - rozmowa o istocie człowieczeństwa na podstawie opowiadania „Stary człowiek i morze”. (1 godz.)

* Cel główny : uczeń rozumie ideę utworu, potrafi określić i wyjaśnić emocje

towarzyszące bohaterowi opowiadania, rozumie czym jest

istota człowieczeństwa.

* Cele operacyjne:

- poznawczy: uczeń poznaje zachowania ludzkie w warunkach ekstremalnych i

związane z tym emocje.

- kształcący: uczeń kształci umiejętności opowiadania o emocjach bohatera i

własnych, rozbudowuje wrażliwość na problemy ludzi, a w szczególności starych i słabych, utwierdza przekonanie, że „człowiek nie jest stworzony do klęski”, nabiera przekonania do podejmowania wyzwań życiowych i do nieulegania własnym słabościom - doskonalenie siebie.

Przebieg zajęć metodycznych:

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

  1. Dyskusja oparta na pytaniach:

  • Jakie niepowodzenia spotykały bohatera utworu?

  • Z czego wynikały te niepowodzenie?

  • Jaka jest różnica między słowami „zniszczyć” i „pokonać”?

  • Jak Santiago przeżywał swoją starość?

  • Jak walczył z przeciwnościami losu, morzem i własną słabością?

  • Dlaczego, mimo klęski, można nazwać Santiago człowiekiem niepokonanym?

  • Jaka jest symboliczna wymowa tego opowiadania?

  • Jakie problemy stawia przed człowiekiem starość?

  1. Na podstawie prezentowanych wypowiedzi, uczniowie redagują notatkę.

  1. Ćwiczenia dramowe: tworzenie opowiadania pt. ”Odniosłem zwycięstwo nad własną słabością”.

  1. Praca domowa

  1. Uczniowie biorąc udział w dyskusji tworzą części notatki, dającej w końcu obraz całości problematyki opowiadania Hemingway`a.

  1. Samodzielna praca ucznia.

  1. Uczniowie dzieląc się na grupy powinni wymyślić sytuacje, które ukazują zmagania młodego człowie-ka ze sobą i swoimi ułomnościami, słabościami. Kolejnym etapem jest próba określenia sposobu przezwy-ciężenia zaistniałego problemu i prezentacja wyników prac.

Tematy prac:

Temat: Każdy ma prawo być sobą i obowiązek szacunku wobec innych. (2 godz.)

* Cele operacyjne: - uczeń dostrzega i neguje ludzkie błędy nieprawości i niegodziwości

- rozumie sens symbolicznych i alegorycznych przedstawień postaci w utworach

- formułuje podstawowe prawa i wykroczenia moralne, uzasadniając je.

Przebieg zajęć metodycznych:

Czynności w czasie zajęć

Uwagi

  1. Dyskusja: co to znaczy - być sobą?

  1. Odczytanie przez wybranych uczniów kilku bajek I. Krasickiego:

  • „Wół minister”

  • „Dzieci i żaby”

  • „Jagnię i wilcy”

  1. Praca w grupach:

  • jakie typy ludzi ukazane są w bajkach?

  • jakie zachowania zostały przedstawione?

  • jakie płyną nauki z tych bajek?

  1. Zapisanie wniosków z prac poszczególnych grup.

  1. Czym jest alegoria i satyra? (pojęcia - słownik)

  1. Dlaczego, takiego typu bajki, niosą ze sobą wartości uniwersalne?

  1. Prezentacja wiersza E. Stachury „Człowiek człowiekowi”

  1. Rozmowa o relacjach międzyludzkich w życiu codziennym.

  • jak zachowują się ludzie w stosunku do Ciebie?

  • co czujesz przy okazji miłych i niemiłych kontaktów z kolegami?

  1. Jak rozumiesz przesłanie poetyckie E. Stachury, zawarte w wierszu?

  1. Co wspólnego mają - wiersz Stachury i bajka „Jagnię i wilcy”?

  1. Co to znaczy, że jesteśmy kowalami swego losu?

  1. Odczytanie wiersza L. Staffa „Kowal”

  1. Wyszukiwanie, objaśnianie i stosowanie związków frazeologicznych ze słowem kowal .

  1. Interpretacja symbolicznego wizerunku KOWALA - twórcy własnej oso-bowości.

* jaką postać kreuje, w wierszu, autor?

  1. Zapisanie wniosku zawierającego wypowiedzi uczniów dotyczące po-staci Kowala i kształtowania własnego charakteru?

  1. Praca domowa: napisz, co dla Ciebie znaczą zwroty - „żyć interesu-jąco”, „żyć pełnią życia”. Dla chętnych: napisz wiersz lub wykonaj rysunek zawierający obrazy relacji międzyludzkich.

Zwrócić uwagę uczniów na teksty zamieszczone w podręczniku, poniżej utworów.


