SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Literki jakie znamy
Cel ogólny: Utrwalenie poznanych literek.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha opowiadania i wypowie się na jego temat;
wyszuka literek w wyrazach;
aktywnie uczestniczy na zajęciach gimnastycznych;
ułoży wyraz z literek;
dopasuje literki parami - małą i dużą.
Metody:
podająca: rozmowa;
praktyczna: dobieranie literek parami, układanie wyrazu z poszczególnych liter;
eksponująca: prezentacja literki.
Formy:
indywidualna;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
książka „Przygody kotka Atlasa”;
piłka;
wizytówki z imionami dzieci;
literki do ćwiczeń;
wyrazy.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom dalszy ciąg opowiadania „Przygody kotka Atlasa”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „P” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „p”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę P na początku imienia).
Zabawy ruchowe, np.: „Tańczymy la ba da”, „Stonoga”, „Nie chcę cię znać”.
Gimnastyka:
Bieg po kole na palcach.
Marsz po kole.
Bieg po kole z uderzeniami pięt o pośladki.
Ćwiczenia w rozsypce:
Skłony w przód i w bok.
Kręcenie ramionami w przód i w tył.
Siad skrzyżny. Skłon do przodu z wyciągniętymi rękami i wyprost również z wyciągniętymi rękoma.
Ćwiczenia z piłką:
Kręcenie piłki wokół talii.
Przekładanie piłki pod nogą.
Robienie „ósemek” na podłodze wokół własnych nóg.
Zabawa „Piłka parzy”. Uczniowi stoją na jednym końcu sali. Na hasło „piłka parzy” muszą przebiegnąć na druga część sali. W momencie kiedy przebiegają nauczyciel zbija osoby. Wygrywa ta osoba, która pozostanie sama na sali.
Zabawa „Kotek łapie”.
Ćwiczenie wyciszające. Dzieci kładą się na podłodze i głęboko oddychają. Nauczyciel zwraca uwagę, aby wdech był nosem, a wydech ustami.
Zabawa „Nasze literki”. Dzieci siedzą w kole trzymając wizytówki. Nauczyciel pokazuje kolejno poznane w prezentacji litery alfabetu prosząc, aby podniosły rękę do góry te osoby, które w imieniu maja wyczytana literkę.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartoniki z literkami. Dzieci po kolei przedstawiają się, np.: „Jestem literką a”. Następnie nauczyciel pokazuje wyraz i podchodzą do niego uczniowie z literkami, które są w wyrazie. Dzieci próbują ustawić się według wzoru. Reszta dzieci sprawdza, czy wyraz został poprawnie ułozony.
Nauczyciel rozkłada na podłodze literki małe i duże. Dzieci kolejno podchodzą i łączą literki w pary - małe z dużymi.