JAK PISAĆ SCENARIUSZ I PROJEKT ZAJĘĆ, Metodyka 2


JAK PISAĆ SCENARIUSZ I PROJEKT ZAJĘĆ

  1. J. Angiel => „Jak pisać scenariusze zajęć z zakresu edukacji regionalnej” Geografia w szkole 2006 nr 1. Str. 232

  2. J. Zawadowski => tytuł, konspekt, scenariusz, sprawozdanie z lekcji, podobieństwa i różnice - w czasopiśmie Nauczyciele i matematyka nr 52, str. 11-12, 2004r.

  3. Bogumiła Dudzińska - Konspekt, czy scenariusz? Możliwości i ograniczenia.

(„Życie szkoły” 2001r., nr 4, str. 221-225)

-przejrzeć podstawę programową kształcenia ogólnego.

RAMOWY PROJEKT SCENARIUSZA

  1. Imię i nazwisko autora.

  2. Tytuł scenariusza.

  3. Poziom kształcenia.

  4. Etap edukacyjny.

  5. Przedmiot.

  6. Czas trwania zajęć.

  7. Miejsce realizacji.

  8. Cele szczegółowe.

  9. Zakładane osiągnięcia uczniów.

  10. Forma zajęć.

  11. Metody i techniki pracy.

  12. Środki dydaktyczne.

  13. Materiały pomocnicze.

  14. Procedura zajęć.

  15. W podsumowaniu należy przedstawić, w jaki sposób połączono cele lekcji z jej rezultatami.

- Bibliografia

- Załączniki

Sednem scenariusza jest odpowiednio napisana procedura zajęć. Pisząc tę część, trzeba zdawać sobie sprawę, że prowadzimy czytelnika krok po kroku, przez wszystkie fazy lekcji, dlatego nie wolno stosować skrótów myślowych. Wszystko musi być zapisane wyraźnie i nie pozostawiać żadnych wątpliwości.Jeśli mamy zamiar przeprowadzić zajęcie w konkretnym miejscu, np. w muzeum, czy w kościele, dobrze byłoby napisać, czy zajęcia uda się zrealizować tylko w tym jednym miejscu, czy też w innych podobnych. Jeżeli korzystamy z trudno dostępnych materiałów ... (nie dokończone zdanie) Nasz scenariusz może powędrować do kosza, jeśli będą w nim informacje trudno dostępne. W scenariuszu piszemy przebieg wykonania i dokładnie rejestrujemy przebieg lekcji. Zastanawiamy się np., co powiemy, gdy wejdziemy do klasy albo czy mamy przygotowane różne warianty.


