387


Szkoła : Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego Karolina Wolnik,

Kraków, ul. Jachowicza 5 IV rok, fil. pol.

Klasa : I A grupa N2

Data : 2008-10-15, 2008-10-17

Jednostka lekcyjna : dwie (90 minut)

Opiekun grupy dydaktycznej : dr H. Mrazek

KONSPEKT

do lekcji języka polskiego

TEMAT : „Mój przyjaciel Czasownik”.

Cel główny :

Cele operacyjne :

Uczeń :

Metody nauczania :

Środki i materiały dydaktyczne :

Faza

lekcji

Tok lekcji

Uwagi

Czas

Czynności nauczyciela

Wprowadzenie

  • Nauczyciel rozpoczyna lekcję od sprawdzenia wiadomości na temat czasownika : Co to jest czasownik? Na jakie pytania odpowiada? Co nazywa? Przez co się odmienia? (osoba, liczba, czas, tryb, strona) Jakie pełni funkcje w zdaniu?

  • Nauczyciel zapisuje wypowiedzi uczniów na tablicy, tworząc notatkę, którą uczniowie zapisują do zeszytów;

  • Nauczyciel wspomina również o aspekcie czasownika (dokonanym i niedokonanym) oraz o formie osobowej i nieosobowej (bezokolicznik, formy czasownika zakończone na -no, -to, oraz imiesłowy)

  • Uczniowie wykazują się dużą wiedzą na temat czasownika, odpowiadają na wszystkie pytania, nie mają problemów z określeniem najważniejszych cech czasownika;

  • Uczniowie zapisując notatkę do zeszytu na dłużej zapamiętają to, co działo się na lekcji;

  • Celem wprowadzenia do lekcji jest nie tylko utrwalenie ale także uzupełnienie wiadomości dotyczących czasownika;

15 min

10 min

5 min

Opracowanie materiału

  • Nauczyciel proponuje uczniom rozwiązanie zadań w zeszycie ćwiczeń - ma to na celu przełożenie teorii na praktykę;

  • Po wykonaniu owych ćwiczeń nauczyciel proponuje uczniom pracę w grupach; każda grupa (5) dostaje swoja kartę pracy (zał.), na której przygotowane jest seria ćwiczeń do wykonania;

  • Nauczyciel chodzi po klasie, dba o dyscyplinę i kulturę pracy, odpowiada na ewentualne pytania uczniów, pomaga im, udziela rad i wskazówek dotyczących poprawnego wykonania zadań, śledzi postępy uczniów;

  • Uczniowie nie mają większych problemów z rozwiązaniem podanych zadań - wszystkie były wykonane poprawnie;

  • Celem rozwiązywania tych zadań jest również przygotowanie uczniów do trudniejszych przygotowanych przez nauczyciela;

  • Praca ma charakter konkursu - tym razem (w przeciwieństwie do konkursu dotyczącego znajomości związków frazeologicznych) nie liczy się czas wykonania ale poprawność - uczniowie pracują swoim tempem, oddają prace do sprawdzenia nauczycielowi, który przynosi poprawione pracę na kolejne zajęcia - ta grupa, która popełni najmniej błędów otrzyma oceny, a reszta uczniów po plusie z aktywności;

  • Uczniowie pracują wspólnie, pomagają i uzupełniają się wzajemnie

10 min

30 min

Zakończenie

  • Nauczyciel prosi uczniów, aby przed oddaniem prac sprawdzili je, by uniknąć niepotrzebnych błędów;

  • Uczniom, którzy skończyli pracę wcześniej, daje dodatkową pracę do wykonania - zadanie 6 w podręczniku na s. 14 - ich zadaniem jest odpisać na list projektanta, któremu powierzyli wykonanie projektu domu - mają użyć poprawnie właściwe formy czasowników;

  • W przypadku zakończenia przez uczniów również tego zadania, nauczyciel sprawdza listy i je ocenia;

  • Uczniowie pracują w różnym tempie - jedne grupy potrzebują więcej czasu na wykonanie ćwiczeń a inne mniej; dlatego nauczyciel proponuje uczniom, którzy skończyli już swoją pracę na wykonanie pracy dodatkowej, również na ocenę - ma to zająć uczniów zdolniejszych, by nie siedzieli bezczynnie w ławkach i nie przeszkadzali innym w pracy, a skupili się nad innym zadaniem;

  • Uczniowie ćwiczą konstruowanie wypowiedzi pisemnej w formie listu;

15 min

5 min


