Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych
Prowadząca: Dorota Bernacka
Temat: Nie jestem doskonały - jestem sobą
Cele zajęć:
uczeń będzie czuł się dobrze w nowym otoczeniu;
uczeń będzie współpracował z grupą;
uczeń będzie dostrzegał własną indywidualność i niepowtarzalność,
uczeń będzie umiał wczuć się w przeżycia innych osób
Formy pracy:
praca z grupą
praca indywidualna
Metody pracy:
waloryzacyjne: ekspresja ruchowa i plastyczna,
problemowe:pogadanka,
podające:instruktaż do zadań,
Środki: klej, nożyczki, markery, nagranie muzyki relaksacyjnej, kolorowy papier, kredki, farby, kolorowe gazety, bajka terapeutyczna o Pajączku Ziutku.
Przebieg zajęć:
Zabawa „Moje lewe miejsce jest puste”
Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu, jedno krzesło jest puste. Prowadzący rozpoczyna: „Moje lewe miejsce jest puste i ... chciałabym ab usiadła na nim osoba, która...(np. Lubi długo spać, lubi mleko...). Osoba, obok której teraz znajduje się puste miejsce zaprasza następną.
Zabawa nasze imiona
Każde dziecko przedstawia się swoim imieniem. W następnej kolejności każde następne dziecko stara się wymienić imiona swoich poprzedników w kręgu.
Czytanie bajki o „Pajączku Ziutku” (zał. 1)
Przykładowe pytania:
Dlaczego Ziutek był samotny?
Co czuł, gdy nikt nie chciał się z nim bawić?
Czym zaimponował Ziutek inny zwierzątkom?
Jak zakończyła się historia zajączka i dlaczego?
Czy znacie kogoś, kto jest samotny i odrzucony?
Jak możecie mu pomóc?
Jacy jesteśmy
Uczestnicy ilustrują gestem i mimiką podawane przez prowadzącego hasła:
czuję się niepewnie
jest mi wesoło
smutno mi
zachowuję się niezdarnie
witam serdecznie
nastawiony wrogo
jestem przyjazny
boję się
jestem niemiały
Rozmowa kierowana
Czym różniły się przedstawione uczucia? Które z uczuć było trudno wyrazić i dlaczego? Które trudniej odczytać? Które z uczuć bardziej wam odpowiadały , były wam bliższe?
Zabawa terapeutyczna - manualna
Z kolorowych gazet wycinamy te obrazki i teksty, które przyklejone na kartkę papieru dadzą nasz wizerunek. Powstały w ten sposób obraz nosi tytuł „Taki jestem” (lub „Taki chciałbym być”). Każdy uczestnik komentuje wykonana pracę. W tle muzyka relaksacyjna.
Kolorowa gwiazda
Wszyscy leżą na chuście (nogi maja zwrócone w kierunku jej środka) jednocześnie wykonują polecenia:
turlamy się dwa razy w prawo
trzymamy się za ręce i podnosimy je do góry, kładziemy je za głowę i znowu podnosimy do góry;
trzymając się za ręce podnosimy się i siadamy trzymając się za ręce podnosimy się
i wstajemy, a następnie kładziemy się;
trzymając się za ręce, podnosimy nogi do góry (zaczepiając stopy o stopy sąsiadów) siadamy opuszczając nogi.
Iskierka
zał. 1
|
|
„ Bajka o Pajączku Ziutku” |
|
|
|
|
|
||
|